Bonapeti.rs»Članci»Biljke»Dobričica

Dobričica

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Glavni urednik
41190173
Dobričica

Dobričica /Glehoma Hederacea L./ je višegodišnja zeljasta biljka, koja pripada porodici nana (Lamiaceae). Poznata je još i sa nazivima samobajka, bršljan trava. Stabiljka dobričice ima četiri ivice, blago je savijeno ili puzeće, koje se učvršćuje u zemlji pomoću čvorova, a ima uspravne stabiljke sa cvetovima, koje su dosta razgranate. Ove stabiljke su visoke između 15 i 60 cm.

Listovi biljke su naspramni, u obliku bubrega ili srcasti i zaokruženi, sa ređim dlačicama. Najčešće ima po dva cveta, a ponekada mogu biti i 5. Nalaze se u udubljenjima listova.

Čašica dobričice ima plavo-ljubičastu boju, sa nežnim ljubičastim tačkicama sa donje strane. Plod biljke je suv, raspada se na 4 manja oraha. Ova biljka cveta od aprila do juna. Aroma biljke je slična aromi mente, samo nešto jača.

Dobričica raste na travnatim površinama i onima obraslim žbunjem, na vlažnim i mračnim mestima, pokraj reka i potoka. U ređim slučajevima se može sresti na napuštenim mestima. Rasprostranjena je svuda u našoj zemlji, uglavnom u pretplaninskim predelima i nizijama, do 1000 m nadmorske visine. Ova biljka se može sresti u celoj Evropi.

U nekim oblastima Velike Britanije je dobričica poznata kao "alehoof" i koristi se za aromatizaciju piva, a takođe i da bi ono bilo bistrije.

Sastav dobričice

Sušena dobričica

Deo biljke koji se krositi jeste gornji, nadzemni. On sadrži između 5 i 7.9% tanina, gleuholina, gleohomina i razne druge gorke materije. Ova biljka sadrži do 31 mg vinsku, askrobinsku, sirćetnu, ferulovinsku, p-tritepenovu i sirćetnu kiselinu, smole, holin, do 0.55% eteričnog ulja, karotene, saponine. U njoj se nalaze ipojedine slobodne kiseline - cistein, serin i metionin.

Branje i čuvanje dobričice

Za vreme cvetanja se kod ove biljke bere ceo nadzemni deo. Sušite bijku u hladovini i na mestu gde ima strujanja vazduha, a može i u sušnici, tako da temperatura bude najviše 35 stepeni. Čuva se na mestu sa strujanjem vazduha, daleko od sunčeve svetlosti. Biljka se može kupiti u apoteci ili specijalizovanim radnjama.

Koristi od dobričice

Dobričica provereno deluje kod raznih bolesti disajnih puteva - faringitis, laringitis, astma, hroničan bronhitis.

Ova biljka se koristi kod poremećaja rada sistema za varenje, a takođe deluje i kao blagi diuretik. Ova biljka je korisna u tom pogledu baš zbog eteričnog ulja, koje sadrži. U Srednjem veku se koristila kod visoke temperature i bila je popularna za lečenje hroničnog kašlja. U 16. veku je poznati travar, Džon Džerard, opisao ovu biljku kao dragoceni lek protiv zujanja u ušima.

Biljka dobričica

Dobričica ima antiupalno dejstvo, deluje i protiv dijareje, potpomaže procese varenja i dobar je diuretik.

Tonizirajuće dejstvo ove biljke nikako ne treba potcenjivati. Ona je odlična alternativa za lečenje dijareje. Dobričica je dobra i kod bolesti bubrega, uključujući i kamenje u bubrezima i bešici.

U Italiji se ona koristi kod lečenja artritisa i reume. U kineskoj narodnoj medicini je takođe veoma popularna. Ona se tamo koristi protiv čireva, krasti, kašlja, neredovne menstruacije, žutice, dizenterije.

Narodna medicina i dobričica

U narodnoj medicini se dobričica koristi kao sredstvo za jačanje organizma, najčešće u kombinaciji sa koprivom, hajdučkom travom i bokvicom. Potpomaže brzo zarastanje gnojnih rana. Za lečenje kašlja, problema sa disajnim putevima, kod upale desni, nedostatka apetita, problema sa uriniranjem, otoka, povećanje mleka i jačanje tela, narodna medicina preporučuje korišćenje sledeće smese:

Sitno iseckajte malo od biljke i 1 kašičicu poparite sa 1 šoljom kipuće vode. Smesa neka odstoji sat vremena i popijte je iz 3 puta.

Tople obloge od biljke se koriste za rane koje teško zarastaju, čireve i druge slične probleme.

Dobričica se može koristiti ne samo kao čaj, već i kao tinktura. Kao što smo pomenuli, ova biljka se koristi za lečenje raznih oboljenja, a najbolje deluje kod problema sa ušima, nosom, grlom, grudima i sistemom za varenje. Kod žarenja koprivom, ako pri ruci imate dobričicu, onda je odmah istrljajte ožareno mesto i neprijatan osećaj će nestati.

Dobričicu ljudski organizam dobro prihvata, pa je zato mogu koristiti i deca. Uprkos tome, poželjno je da se koristi pod lekarskim nadzorom. Smatra se da ova biljka leči hronična oboljenja poput sinusitisa.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji