Očajnica

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Glavni urednik
41190175
Očajnica

Očajnica /Marrubium vulgare L./ je višegodišnja biljka sivo-zelene boje. Pripada porodici usnatica. Stabiljke obe biljke su visoke do 50 cm, razgranate i izrezbarene. Listovi su naspramni, sa drškama, ogrugli ili široko eliptični, nazubljeni, a odozdo imaju dobro izražene žile.

Cvetovi očajnice su beli, smeštene u udubljenjima među listovima. Čašica ima 10 jednakih uvijenih zubića. Venčić je dvousni, čiji je donji deo kratak, a srednji širok dok je gornja usna dvodelna do sredine. Latice u 4 komada, zatvorene u venčiću. Plod se raspada na 4 izdužena trostrana oraha.

Očajnica raste na travnatim mestima, obraslim korovom, pokraj ograda i puteva u celoj zemlji. Cveta od juna do septembra. Poznata je još i sa nazivom - macina trava.Osim kod nas, može se naći i u Evropi, ako se izuzme veći deo Severne Evrope.

Sastav očajnice

Očajnica sadrži gorke diterpenove laktone prema-rubin i marbun, takođe i marubiol i vulgarol. Takođe sadrži urzolinsku i galensku kiselinu, v-sitosterol, holin, gorke materije, eterično ulje, tanine, smole, alkaloide, organske kiseline, saponine, šećer, vosak, itd.

Biljka očajnica

Branje i čuvanje očajnice

U medicinske svrhe se koristi nadzemni deo očajnice. Strukovi se beru od maja do jula, za vrmee cvetanja. Seče se oko 20 cm od vrha.

Suše se u hladovini i čuvaju se u hladnim prostorijama sa strujanjem vazduha.Kada se odbro osuši, biljka ima bledozelenu boju, gorak ukus i prijatan miris. Dozvoljena vlažnost osušene očajnice je oko 14%.

Koristi od očajnice

Očajnica potpomaže iskašljavanje, dezinfikuje, potpomaže lučenje žuči i ima jako spazmolitičko dejstvo. Biljka se koristi kod grčeva kod organa sa glatkom muskulaturom, hronične dijareje i srčane aritmije. Očajnica povoljno deluje kod poremećenog srčanog ritma.

Koristi se kod bolesti jetre, kod upale bubrega, bešike, reume, osipa na koži, želudačno-crevnih upala, dijabetesa. Ova biljka je veoma korisna kod brohnitisa, gušenja i laringitisa. Koristi se kao sredstvo za snižavanje krvnog pritiska.

Seme očajnice

U specijalizovanim radnjama se prodaje sok od očajnice. On je veoma dobro sredtsvo protiv kašlja, podstiče lučenje telesnih tečnosti, ne samo kod disajnih puteva, već i u želucu. Potpomaže iskašljavanje kod kataralnih upala.

Dnevna doza za odrasle i decu preko 12 godina je po 10 ml soka pre obroka, 3 puta dnevno. Držite se doza naznačenih na pakovanju, kako biste izbegli komplikacije. Očajnica se koristi u parfemskoj industriji i proizvodnji piva.

Prema podacima sprovednih eksperimenata, alkoholna tinktura ove biljke se preporučuje kao dobro sredstvo za iskašljavanje kod hroničnog bronhitisa i emfizeme.

Narodna medicina i očajnica

U našoj narodnoj medicini očajnica se koristi kod hemoroida, glista, neredovne menstruacije, kašlja, bolesti pankreasa i jetre, reume i bronhitisa.

Spolja se koristi za kupke za osipe kože, hemoroide, rane, upale, kao i za obloge kod upale limfnih žlezdi i čireva.

U narodnoj medicini očajnica se dosta koristi kod holecistitisa i hepatitisa.

Za unutrašnju upotrebu se uzmu 2 kašike očajnice i pomešaju se sa 500 ml vode i tako ključaju 5 minuta. Čaj se pije 15 minuta pre obroka, 4 puta dnevno po 100 ml.

Za iskašljavanje se mžože pripremiti čaj od 100 g očajnice, koja se preliva sa 750 ml vode. Tako treba da ključa 30 minuta, dok pola vode ne ispari, procedi se i dodajte se šećer.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji