Bonapeti.rs»Saveti»Da li kafa sprečava usvajanje gvožđa i magnezijuma u organizmu?

Da li kafa sprečava usvajanje gvožđa i magnezijuma u organizmu?

Stanislava ArmyanovaStanislava Armyanova
Inovator
432756
Da li kafa sprečava usvajanje gvožđa i magnezijuma u organizmu?

Kod nas, a i u celom svetu, kafa se veoma često konzumira. Ipak, sve više ljudi je zabrinuto da li kafa sprečava usvajanje gvožđa i megnezijuma u organizmu, kao i drugih za zdravlje važnih materija, koje sadrže namirnice.

Kafa je među najpopularnijim napicima, a u Americi je pije 80% odraslih. Razlog za to je što je kofein prirodni stimulans. Ipak, treba da priznamo, da kafa zaista otežava apsorbciji određenih hranljivih sastojaka, kao što je gvožđe. Kao rezultat toga, neke osobe su prinuđene da prekinu sa konzumiranjem kofeinskih napitaka.

Evo kako tačno kafa i kofein koji je u njoj utiču na apsorbciju gvožđa u organizmu.

Apsorbcija gvožđa zavisi od vrste kofeinskog napitka koji se uzima - čaj ili kafa. Ako se uz jedan isti doručak konzumira kafa, onda kofein u njoj smanjuje apsorbciju gvožđa za 39%, a ako se pije čaj, usvajanje gvožđa se smanjuje za 64%.

Drugo istraživanje pokazuje da ispijanje šolje kafe uz sendvič smanjuje usvajanje gvožđa za 60-90%.

Važno je da zapamtite, da efekti kafe i kofeina na apsorbciju gvožđa zavise od toga kada pijete kafu. Naprimer, ispijanje kafe jedan sat pre obroka nema efekat na apsorbciju gvožđa.

Polifenoli u kafi ili čaju suzbijaju apsorbciju čak do 90%. Što više polifenola konzumirate, toliko više oni mogu da spreče apsorbciju.

Ispijanje kafe smanjuje i nivoe kalcijuma i magnezijuma. Mnogo osoba može da bude zavisno od kofeina i od ispijanja kafe. To je zbog toga, jer kofein pomaže organizmu da nas očuva budnim i da povećamo nivoe antioksidanata u organizmu.

Kao diuretik, kafa uzrokuje povećano mokrenje, a to takođe dovodi do gubitka kalcijuma u urinu. Za svaku šolju kafe, koju popijete, vi gubite oko 10 miligrama kalcijuma.

Ispijanje kafe može da utiče na nivoe magnezijuma u telu. Kada pijete kafu, creva manje apsorbuju magnezijum.

Uprkos tome što kafa direktno ne smanjuje količinu magnezijuma u telu, dolazi do nedostatka magnezijuma. Što više kafe pijete, to će se manje magnezijuma apsorbovati u organizmu. Ovo je veoma važno u zrelim godinama, jer se apsorbcija magnezijuma smanjuje sa godinama starosti.

Neki simptomi deficita magnezijuma uključuju uznemirenost, nervozu, brzo disanje, grčeve u mišićima i nepravilan rad srca. Obratite pažnju na simptome i ako se bar na trenutak kolebate, obratite se vašem lekaru.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
Ukupno glasalo: 1
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji