Svake godine 3. februara građani Amerike praznuju Nacionalni dan torte od šargarepe.
Malo istorije o Torti od šargarepe
Zbog svoj slatkog ukusa šargarepe se koriste još od Srednjeg veka za zaslađivanje različitih jela. Tada su zaslađivači bili skupi, med nije bio svima dostupan, a šargarepe su sadržale više šećera nego li svo drugo povrće (sa izuzetkom šećerne repe), tako da one nalaze svoje mesto kako u slanim, tako i u slatkim jelima.
Torta od šargarepe je unikatna poslastičarska tvorevina, stvorena na bazi srednjovekovnog favorita nazvanog Puding od šargarepe. Popularnost Torte od šargarepe se povećava za vreme Drugog svetskog rata. Zbog sistema normiranja šećera i namirnica koje sadrže šećer, one postaju nedostupne. Ali ima mnogo konzervi sa šargarepama i kada se rat završava, pojavljuje se pitanje: Šta da radimo sa rezervama ovog povrća?
Britansko Ministarstvo hrane popularizuje recepte za pudinge od šargarepe, pite sa nadevom od šargarepe i torte sa šargarepama. Šargarepe počinju da se reklamiraju kao najbolji i najzdraviji prizvod. Biznismeni koriste ovu ideju puneći konzerve po tezgama poslastičarsnica i kafana.
Sjedinjene Američke države imaju poznatu pri;u povezanu sa Tortom od šargarepe. Postoje dokumenti prema koima je precednik Džordž Vašington uživao u ovoj ukusnoj đakoniji na Donjem Menhetnu. On je posećivano kafanu nazvanu Fraunces Tavern. postoji stari kuvar koji je sastavljen kako bi se zapisivali i poštovali raniji američki recepti. Knjiga recepata trinaest kolonija su sastavili Meri Donovan, Ejmi hetrak i Fransis Šul. U toj knjizi oni nude tačan recept za omiljenu Tortu od šargarepe predsednika Vašingtona.
Krajnja tačka u prepoznatljivim kvalitetima Pite od šargarepe je postavljena od strane amričkog zdravstva 70-ih godina, određujući ovaj desert kao zdrav i niskokaloričan. Naravno, možemo malo da raspravimo o poslednjoj činjenici, ali to drugi put.
Danas postoji veliki broj recepata sa tortu od šargarepe - od najjednostavnijih (šargarepa, brašno, maslac, šećer i jaja) do složenih, kada se recimo šargarepa karamelizuje sa šećerom ili kada se orasi zapeku sa solju, pre mego što se dodaju u testo. Mnogo recepata ima dodatne sastojke: orašaste plodove, suvo voće, začine, smeđi šećer, kokos, kora citrusa, alkohol i td. Takođe, torta od šargarepe može biti i veganska, tako što se jaja izbace iz recepta, a ulje se zamenjuje biljnim.
Što se tiče dekoracije, stvari nisu toliko jednostavne. Klasična restoranska verzija su tri kore sa belim kremom od pavlake i krem sirom poput Filadelfije, odozgo je ukrašena usitnjenim orasima / ili "cvetovima" od šargarepe i dr.
Zanimljive činjenice o šargarepama i Torti od šargarepe
- U Velikoj Britaniji postoji muzej šargareoa;
- U evropskim državama od 1991. godine šargarepe su priznate kao voće. Činjenica je da Portugal proizvodi slatko od šargarepa, a prema evropskom zakonodavstvu slatko može da se pravi samo od voća. Portugalac je postigao priznanje šargarepa kao voća da ne bi narušio taj zakon;
- U Nemačkoj "vojnička" kafa se priprema od pečenih šargarepa čiji se recept još uvek čuva u nekim selima. Ova kafa ima predivnu aromu, ukus i čak okrepljuje.
Zanimljive činjenice o šargarepama i Torti od šargarepe
Za testo od keksova i šargarepe će vam trebati:
- 3 jaja;
- 200 g belog (ili smeđeg) kristal šećera;
- 3-4 g soli;
- 100ml rafinisanog biljnog ulja;
- 50 ml pavlake;
- 355 g brašna;
- 14 g praška za pecivo;
- 4 g sode;
- 7-10 g cimeta u prahu;
- 4 g mlevenog indijskog oraha;
- 350 g šargarepe;
- 50 g oraha.
Za krem:
- 500 g sitnog sira, protrljanog kroz sito (ili krem sira);
- 300 g mekog maslaca;
- 300 g šećera u prahu;
- vanilin ekstrakt po ukusu.
Priprema Torte od šargarepe
Korak 1: Napravite smesu od jaja, soli, šećera, biljnog ulja i pavlake. Konzistencija i treba da bude što je moguće najhomogenija.
Korak 2: Važno je da pravilno izrendate šergarepe za kore za tortu. Ne treba da ispadu suviše krupni, to će ih učinite previše primetnim u gotovom kolaču, tako da ih izrendajte ne po dijagonali, već vertikalno.
Korak 3: Iseckani (ali ne preterano fino) orašasti plodovi treba blago da porumene na suvom vrućem tiganju. Ovi proizvodi će biti neophodni u samom kraju mešenja testa.
Korak 4: Ostale suve sastojke treba dobro da pomešate u odvojenoj posudi. Prosejte ih i izmešajte, nakon toga dodajte u malim porcijama u tečne sastojke.
Korak 5: Nakon toga se dodaju šargarepe i orašaste plodove, sve se bro meša i prebacuje se u pripremljeni kalup.
Korak 6: Testo se peče na 180 stepeni 40 minuta kada je celo. Ako ga podelite na 3 ili 2 dela koje posebno pečete, vreme za pečenje seva smanjuje do 30 ili 20 minuta.
Korak 7: Za krem za tortu umutite maslac i šećer u prahu na niskoj brzini, nakon toga dodajte sitan sir i ekstrakt vanile po ukusu, ponovo umutite. Osatvite krem da se blago stabilizuje na hladnom.
Korak 8: Isecite gotovu ohlađenu koru na 2 (3 ili 4, u zavisnosti od vašeg umeća) kore, svaku koru premažite kremom, osatvljajući malo krema za sa strane i odozgo.
Korak 9: Nakon što je torta u potpunosti sastavljena i pokrivena kremom, možete da je ukrasite mrvicama od kore, orašastih plodova, osušenih izrendanih šargarepa ili drugog po vašem izbpru.
Korak 10: Uživajte u predivnom laganom ukusu čuvene klasične torte od šargarepe!
A ukoliko želite da uštedite kaloriju više, isprobajte ovu tortu od šargarepe sa niskim procentom ugljenih hidrata. Ako vam pak ovaj ukus nije dovoljan, izaberite neki od ovih unikatnih recepata za kolač od šargarepe.
Komentari