Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Šta, kako i kada da jedemo da bismo smršali?

Šta, kako i kada da jedemo da bismo smršali?

Šta, kako i kada da jedemo, da bismo smršali

Želite da smršate - san mnogih devojaka koje često slede najstrože dijete u potrazi za vitkom figurom. Naravno, nekolio nedelja samo na krastavcima će pomoći da skinu nekoliko kilograma, ali posle ovakvih štrajkova glađu oni koji mršave često počinju da se nagrađuju kiflicama i čokoladama za patnju koju su pretrpeli. I naravno, kilogrami se brzo vraćaju.

Uz to, slični "skokovi" su generalno mnogo štetni za organizam, a naročito za metabolizam. Pravilna ishrana za mršavljenje ni u kakvom slučaju nije stroga dijete i epizodično gladovanje. To je određen način života. I da biste pronašli harmoniju i na kraju dostigli željenu veličinu, moraćete jednom zauvek da preispitate svoje navike i ishranu.

Međutim, dobra vest je što pravilna ishrana ne znači da izbacite ukusnu hranu i neprestan osećaj gladi. Nego postoje određena pravila i oni koji žele da smršaju treba da znaju za njih.

Smršajte uz zdravstvene koristi

Svi savremeni sistemi zdrave ishrane su usmereni ne samo na mršavljenje, već i na poboljšanje zdravlja. Danas nije u modi da budeš iznerviran. Lepota je prirodnost i životna radost. I nutricionisti jačaju ovu tendenciju. Prema njima jelovnik dijete za mršavljenje treba da bude raznovrstan, tako da telo u dovoljnim količinama dobija sve hranljive materije, vitamine i minerale. Ali takođe treba da bude ukusno, zato što neprestani stres od osećaja gladi i dosada monotonog bezukusnog hranjenja nije od koristi za psihu ili telo.

Princip ishrane za mršavljenje

Pre nego što počnete sa menijem za mršavljenje treba da razumete neke od principa zdrave ishrane. Razmislite o osnovnim:

Jedite često i malo

Ishrana za mršavljenje

Najbolje je da podelite celu dnevnu dijetu na 5 unosa i da jedete istovremeno, a poslednji put treba da jedete 2-3 sata pre spavanja. Takav sistem ne dozvoljava telu da prekomerno gladuje - što znači da nema prejedanja. Frakciona ishrana za mršavljenje je obavezna.

Izbacite brzu hranu

Ovo uključuje ne samo hamburgere, nego i sve vrste polufabrikata, kobasice, pržene krompire, konzerve i dr. Gotova hrana je izuzetno visokokalorična, sadrži ogroman broj konzervanasa, veštačkih boja i aroma koji joj daju ukusan miris i ukus, kao i masti ili pikantne sosove. Ostim toga, u brzoj hrani se pravi na stotine porcija sa jednim te istim uljem koje je kancerogeno. Ukoliko i dalje sumnjate, pomislite na to - jedan standardan hamburger, čaša kole i kesica prženih krompirića je 1200-1400 kalorija, tj. skoro dnevna norma, ali u takvoj večeri nema vitamina, zdravih vlakana i gotovo je bez proteina. Ali u suficitu - zasićenih masti i prostih ugljenih hidrata. Zaključak je očigledan.

Pažljivo žvaćite svoju hranu

Eksperimenti su dokazali da ako žvaćete hranu otprilike 40 puta možete malo da smršate bez da promenite svoje navike u ishrani. I u kombinaciji sa zdravom dijetom takva prosta tehnika daje zaista neverovatne rezultate. Pažljivo sažvakana hrana se lakše apsorbuje, uz to u ovom slučaju jedemo mnogo sporije i mozak dobija signal za sitost tokom vremena što eliminiše rizik od prejedanja.

Pijte vodu

Voda je katalizator za sve životne procese. Dve litre čiste vode za piće na dan će pomoći za ubrzavanje metabolizma, uklanjanje tiksina na vreme i izbegavanje zadržavaanja tečnosti - tj. otoka. Ne zaboravite da pojam "voda" ne uključuje čaj, kafu, sokove i druge napitke: na primer crni čaj i kafa, naprotiv, dehidriraju telo, a voćni sokovi i napici sadrže šećer. To ne znači da sok ne sme da se pije, sok je više kao hrana, nego tečnost.

Pratite balans

Za zdravlje, blagostanje i harmoniju potrebni su nam proteinim masti i ugljeni hidrati. Približan balans je 75 g proteina: 60 g masti: 250 g ugljenih hidrata: 30 g vlakana. Proteinska hrana je neophodna za izgradnju mišićnog tikiva, masti. za pravilno funkcionisanje mozga i nervnog sistema, kao i za kožu, a ugljeni hidrati nam daju energiju.

Hrana, odgovarajuća za dijetu

Jedna jabuka i jedna čokoladna bombona sadrže približno istu količinu kalorija. Međutim, sa tačke gledišta zdrave hrane ovo uopšte nije jedna te ista stvar. Dijeta za mršavljenje treba da sadrži hranu bogatu vitaminima i aminokiselinama, kao i da smanji glad i da ubrza metabolizam.

Kupus

Jedite žele, da biste smršali

Ovo povrće je bogato vitaminima A, C, E, K i B vitaminima, vlaknima, on ima mnogo kalcijuma, fosfora, kalijuma, magnezijuma, gvožđa, bakra, cinka, mangana, fluora. Uz sve ovo bogatstvo kupus sadrži malo kalorija, ali telo troši mnogo energije za njegovu obradu. Ostim toga, sa kupusom možete da kuvate mnogo različitih jela - salate sa kupusom, supe sa kupusom, đuveče sa kupusom, ćuftice sa kupusom, rolnice sa kupusom i mnogo drugih.

Riba

Slana riba sadrži polinezasićene kiseline - najvažnije za telo Omega-3, kao i vitamine A, D, E i K. Riba - ovo je gotovo savršen protein. Ali pržena u velikoj količini ulja anulira korist, tako da je bolje da se da prednost kuvanoj, spremljenoj na pari ili pečenoj ribi.

Cikorija

Nekada se ovaj osušeni i izmrvljeni koren koristio kao jeftina zamena za kafu, ali tokom poslednnjih godina on je našao široku primenu u dijeti za mršavljenje. Sadrži insulin - materiju koja normalizuje metaboličke procese. Cikorija deluje kao lek diuretik, uklanjajući višak tečnosti, takođe utišava glad. Možete da pijete napitak od cikorije u svako doba dana - ona zaista podseća na kafu po ukusu, ali u njoj nema kofeina.

Heljda

Heljda je bogata gvožđem, vitaminima B1, B2, B6, PP, P, takođe sadrži jod, kalcijum, fosfor. Heljda ne samo da brzo zasiti i pomaže da se održi osećaj sitpsti duže vreme, nego takođe poboljšava probavni trakt, osim toga smanjuje holesterol. Zato je kaša od heljde jedno od omiljenih jela modela i balerina.

Musli za mršavljenje

Musli

Ne volite heljdu - jedite musli. Musli se pravi od zelih zrnenih ljuski, tako da sadrži mnogo vlakana, što izaziva brzo9 zasićenje i poboljšava rad creva. Ponekad se orašasti plodovi, semenke i sušeno voće dodaju u musli što poboljšava njihov ukus, ali dodaje i kalorije.

Uprkos tome, takva opcija za musli još uvek je mnogo korisna. Doručak od žitarica sa visokim sadržajem šećera, sa dodatkom boja, aroma, konzervanasa, ušećerenog voća, treba da se izbegava - oni nemaju ništa zajedničko sa zdravom ishranom.

Zaboravite na ove proizvode!

Ne možete da smršate bez žrtvovanja nekih loših navika. Pogledajte svoj meni i definitivno uskljuite sledeće proizvode iz njega:

• Kobasice;

Mršavljenje

• Slatkiši, konzervem džemovi (samo prirodna tamna čokolada u malim količinama ili konzervama, kuvanim pomoću zaslađivača);

• Čips, krekeri i druge užine;

• Sve prženo (posebno duboko prženo);

• Margarin, rafinisano biljno ulje. Ako ne možete bez njih, zamenite priordnim kremom ili maslinama;

• Beli hleb i kifle;

• Slatka gazirana pića i sokovi u tetrapaku;

• Kolači;

• Slanina, masno meso;

• Dimljeno meso i turšije;

• Masni sosovi, posebno majonez.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest