Baldo pirinač

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
93592
Baldo pirinač

Baldo je sorta italijanskog pirinča, predstavljena 1977. Danas je on dobro poznat i veoma cenjen pirinač. Njegov pronalazač, dr Antonio Tinareli, stvorio je ovu novu sortu nakon godina istraživanja od 1952. do 1977. godine.

Baldo pirinač nije jedini rođen u onim godinama kada su praktikovana prva genetska istraživanja na hrani. Sve analizirane i odabrane sorte tada, kao i sada, masovno se gaje u Italiji. Tokom ovih godina, istraživanja su dovela do stvaranja drugih sorti kao što su Roma, Ribe i Europa. Konkretno, pirinač Baldo je rođen ukrštanjem sorta Arborio i Stirpe 1936 i ima karakteristike obe vrste.

Ako govorimo o pirinču Baldo, on ima belo zrno, veoma konzistentne i sjajne boje. Spada u superfinu sortu pirinča i danas se gaji uglavnom u severnoj Italiji, u provincijama Pavija, Novara i Verčeli. Poslednjih godina ovu vrstu pirinča su veoma hvalili poznati kuvari i postao je protagonista u mnogim italijanskim receptima.

Karakteristike Baldo pirinča

Baldo pirinač

Ovaj jedinstveni polirani pirinač srednjeg zrna s pravom se može nazvati univerzalnim. Od Balda možete pripremiti svako jelo od pirinča iz bilo koje kuhinje na svetu - prilozi za meso i ribu, aromatični pilav, tople salate u mediteranskom stilu i mnoge poslastice.

Veličina i odlična tekstura zrna čine ga idealnim za pripremu tradicionalnog rižota, dok nizak sadržaj amiloze pogoduje kremastoj strukturi bez upotrebe masnoće. Kristalno čisto zrno zadržava svoju originalnu strukturu tokom kuvanja i istovremeno ima jedinstven bogat ukus. Tokom pečenja oslobađa skrob, što omogućava savršeno povezivanje sa sastojcima i obezbeđuje dobro odvajanje zrna. Na kraju kuvanja, kroz rižoto se pojavljuje spontano čuveni efekat „talasa“, bez potrebe za dodavanjem viška tečnosti ili mućenjem začina. Zbog ovih karakteristika, rižota su kremasta, dobro umućena i mešana.

Baldo pirinač je rafinisan, a ne integralno zrno, koje je izgubilo neke od svojih nutritivnih svojstava, ali ostaje među najprepoznatljivijim po svojoj savršenoj stabilnosti u kuhinji. Biraju ga poznati kuvari jer se odlično kuva, ne prekuva se čak i ako se kuva nekoliko minuta više. Odlično upija začine i daje život kremastom rižotu.

Ovaj pirinač je bogat aktivnim supstancama koje stimulišu moždanu aktivnost. Dakle, možete ga sa sigurnošću uključiti u svoju ishranu. Da biste osetili ukus i praktičnost Baldo pirinča, trebalo bi da odete u kuhinju i da ga probate.

- Vreme kuvanja Baldo pirinča: 14-16 minuta;

- Vreme za pripremu rižota sa Baldo pirinčem: 21 minut.

Imajte na umu da vreme kuvanja belog pirinča Baldo varira u zavisnosti od godine, sazrevanja, stepena prerade, a za rižoto zavisi od pečenja koje se dešava na početku kuvanja i količine masnoće koja se dodaje tokom kuvanja: to znači da ako pripremate tradicionalni rižoto, koji zahteva upotrebu dosta životinjskih i biljnih masti, vreme se povećava za 1-2 minuta. Baldo ima veću otpornost na kuvanje, što mu omogućava da ostane na šporetu 1-2 minuta duže.

Kalorije i nutritivne vrednosti Baldo pirinča

Baldo
Fotografija: Храна за душата

100 g pirinča Baldo sadrži:

- 340 kcal;

- proteini 9, 64 g;

- masti 2, 60 g;

- ugljeni hidrati 84, 57 g;

- vlakna 1, 03 g.

Recepti iz Italije sa Baldo pirinčem

Rižoto sa malinama

Sastojci za 2 osobe: 180 g Baldo pirinča, 100 g malina, 1 glavica luka, 100 ml pirinčane pavlake, bujon od povrća za kuvanje, 1 šolja belog vina, 1 šolja crnog vina, peršun

Operite maline i prepolovite ih. Potopite ih u crno vino i ostavite u frižideru najmanje 4 sata. U tiganj sa nelepljivim dnom stavite sitno seckani crni luk sa malo maslinovog ulja i sipajte pirinač da porumeni na nekoliko minuta. Deglazirajte belim vinom. Zatim počnite da dolivate u pirinač malo po malo pripremljeni bujon od povrća, koji je vreo i stoji na vatri. Kada je pirinač skoro gotov, dodajte pirinčanu pavlaku i maline i ostavite da se razbije. Nežno pospite peršunom, ovo će dati finiš.

Rižoto sa lignjama

Sastojci: 280 g Baldo pirinča, 2 kašike rendanog parmezana, 200 g svežih lignji, 50 g mastila od sipe, 1 šalot, seckani peršun, 1/2 šolje belog vina, maslinovo ulje, parče maslaca, so i biber.

Najpre isecite šalot, propržite ga u tiganju sa poklopcem na maslinovom ulju i propržite pirinač nekoliko minuta. Pirinač deglazirajte belim vinom i kuvajte ga sa bujonom od povrća. Otprilike 3 minuta nakon što se pirinač skuva, dodajte prethodno isečene lignje i mastilo od sipe. Na kraju kuvanja dodajte seckani peršun, prstohvat bibera, komadić maslaca, dve kašike parmezana i sve izmešajte.

Rižoto sa junetinom

Sastojci: 250 g Baldo pirinča, 250 g junetine, 1 crveni luk, 1 šolja belog vina, 50 g maslaca, so, biber, 2 kašike paradajz pirea, 1 litar goveđeg bujona, rendani parmezan

Na 25 g maslaca propržite sitno iseckan crveni luk, a kada porumeni, dodajte meso isečeno na kockice. Pržite oko 2 minuta, a zatim dodajte pirinač i pržite oko 2 minuta. Dodajte čašu belog vina i ostavite da ispari, neprestano mešajući. Pazite da se pirinač ne zalepi za tiganj. Dodajte dve kutlače bujona od mesa i dobro promešajte, smanjite vatru na srednju.

Mešajući, s vremena na vreme dolijte po kutlaču bujona. Otprilike 10 minuta po završetku kuvanja pospite prstohvat soli i bibera, dodajte 2 kašike paradajz pirea i nastavite da kuvate na srednjoj vatri. 5 minuta po završetku kuvanja dodajte preostali maslac (25 g), završite posipanjem rendanim parmezanom.

Rižoto sa povrćem

Sastojci: Baldo pirinač 320 g, šargarepa 100 g, žuta paprika 50 g, crvena paprika 50 g, patlidžan 100 g, tikvice 100 g, grašak 50 g, čeri paradajz 150 g, celer 1 stabljika, crni luk 1 glavica, maslac 20 g, maslinovo ulje 6 kašika, čorbujon a od povrća 1 litar, seckani peršun 2 kašike, rendani parmezan 4 kašike, belo vino 40 ml, so i biber po ukusu

Isecite povrće na male kockice. Čeri paradajz isecite na kolutove, stavite u posudu i dodajte 1 kašičicu šećera da izgube kiselost. Isecite luk i jednu polovinu stavite da omekša na veoma laganoj vatri u velikom tiganju zajedno sa tri kašike ulja i maslacem da se u ovoj fazi uverite da luk ne zagori, možete dodati kutlaču bujona. Kada je luk gotov, u šerpu sipajte svo povrće isečeno na kockice. Posolite i pobiberite i ostavite da se povrće kuva oko 15 minuta. Povrće treba da bude mekano, ali ne i zgnječeno.

U drugom tiganju propržite na preostaloj masnoći pripremljenoj od stabljika celera, drugu polovinu luka i šargarepe. I u ovom slučaju, ostavite sve na laganoj vatri oko 10 minuta, kako ne biste rizikovali u ovom slučaju, možete dodati kutlaču bujona. Zatim dodajte pirinač i pržite. Dodajte belo vino i ostavite da ispari. Zatim dodajte kutlaču bujona i kuvajte, povremeno dolivajući po kutlaču čorbe, neprestano mešajući drvenom kašikom. Kada je pirinač napola skuvan, posolite i dodajte povrće i nastavite da kuvate pirinač, dolivajući s vremena na vreme po kutlaču bujona. Kada je pirinač skuvan, dodajte paradajz, sve dobro promešajte i ugasite vatru. Dodajte maslac, parmezan, seckani peršun i sveže mleveni biber.

Slatki krem od pirinča

Krem sa baldo pirinčem

Sastojci za tri porcije: 1 šolja pirinča, 1 šolja vode, 2 šolje mleka, 2 kašike suvog grožđa, 1 kašičica mlevenog cimeta, 3-4 kašike smeđeg šećera (ili po ukusu), prstohvat soli, 200 g kiselog mleka od 2% masnoće.

U šerpu na šporetu stavite opran pirinač, vodu, oprano suvo grožđe, mali prstohvat soli. Kada pirinač nabubri, dodajte mleko i često mešajte da ne zagori. Kada je pirinač skuvan, dodajte šećer i cimet, mešajte dok se ne istopi. Ostavite da se ohladi, pa dodajte kiselo mleko, promešajte i sipajte u činije za serviranje. Poslužite činije pirinčanog krema posute još jednim prstohvatom cimeta ili narezanim svežim voćem. Poslužite na sobnoj temperaturi, može se servirati hladno iz frižidera (u ovom slučaju će se malo stegnuti).

Još ukusniji predlozi koje možete kuvati sa Baldo pirinčem:

- ukusni sutljaš;

- piletina sa pirinčem;

- punjene paprike sa pirinčem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji