Ovseno Brašno

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
3924
Ovseni keksići

Sve do osamnaestog veka ljudi u Škotskoj nisu imali pojma šta je beli hleb. Hranili su se samo proizvodom, ​​napravljenim od ovsenog brašna, kako bi obezbedili dragocenu ishranu. I danas su proizvodi od ovsa cenjeni u severnoj zemlji.

Od ovsenog brašna se pravi nadaleko poznata ovsena kaša, a njene koristi su odavno poznate. Koristi se i kao lekovita hrana za želudačne tegobe, dijabetes i za dijetnu ishranu. Ona je preporučena sportska hrana, zato što dostupni vitamini i minerali podržavaju nakupljanje mišićne mase i sprečavaju nakupljanje masti. Minerali, u interakciji jedni s drugima, poboljšavaju tonus i sprečavaju razvoj različitih bolesti.

Eksperimentatorima u kuhinji biće interesantno da belo brašno zamene ovsenim za palačinke, hleb, kifle, kolačiće i drugu zdravu hranu u skladu sa principima dobre ishrane. A ovsena kaša je korisna i za maske za kožu i kosu sa ovsom.

Da bi se poduzeo ovaj znatiželjni eksperiment, dobro bi bilo da se poznaju sve mogućnosti i koristi ovsene kaše u ishrani, o njenom sastavu i energetskoj vrednosti.

Sastav i energetska vrednost ovsenog brašna

Ovseno brašno

Ovseno brašno su sadrži važne mikroelemente. Enzimi, aminokiseline, posebno one poput arginina, gistidina, leuicina, lizina, troptofana, tirozina, valina i drugih osnovnih, svrstavaju ga u najkorisnije.​

Energetski sadržaj u 100 grama ovsenog brašna iznosi 369 kilokalorija. U njemu se nalazi 13 grama proteina, 7 grama masti i 60 grama ugljenih hidrata, što ga čini veoma izbalansiranim proizvodom.

Vitamini u ovsenom brašnu predstavljeni su C, A, E, PP i grupom B. Među mikroelementima se izdvajaju kalcijum, magnezijum, gvožđe, fosfor i bakar. Zahvaljujući prisustvu silicijuma, metabolizam se uspešno reguliše. Kalcijum se brine o srcu, fosfor je odgovoran za krv, a magnezijum za nervni sistem.

Glikemijski indeks je ispod proseka i ima 45 jedinica.

Većina žitarica sadrži glutena i ovseno brašno ne čini izuzetak. Međutim, kod njega je količina minimalna, svega oko 21 posto sadržaja, dok je u pšenici 80 posto.

Vrste ovsenog brašna

1. Fino mleveno - u njemu nema nečistoća u zrnu iz ljuski, koje su potpuno uklonjene. Proizvodi od takvog brašna se lako vare. Koristi se u mnogim popularnim jelima;

2. Srednje mleveno - odlikuje se visokim sadržajem vlakana;

3. Krupno mlevenoili celovito zrno - sa očuvanim karakteristikama zrna i zato je pogodno za dijetalnu ishranu.

Poređenje ovsenog brašna sa pšeničnim brašnom i ovsenom kašom

Ovsena kaša se smatra jednom od najdijetalnijih namirnica, a to je zbog lako svarljivih proteina u brašnu. Vlakna koja se sadrže uklanjaju toksine iz tela. Međutim, pšenica ima više prostih ugljenih hidrata.

Razlika između ovsenog brašna i ovsene kaše je u načinu na koji se proizvode. Testo se pravi od kuvanih žitarica, koje se posle melju. Zbog toga u njega ulaze i ljuske mekinja. Brašno se proizvodi na bazi zrna klica.

Koristi ovsenog brašna

Ovsena kaša

Zbog svojih korisnih elemenata i bogatog vitaminskog sastava, ovo brašno je drag gost u kuhinji svake osobe koja teži zdravoj ishrani. Rastvorljiva vlakna u proizvodu su odgovarajuća za dijabetičare, a nerastvorljiva vlakna čiste telo od toksina.

Vlakna imaju mnogo prednosti, a neke od njih su:

- Stabilizovanje mikroflore;

- Aktiviranje digestivnog trakta;

- Poboljšanje metabolizma, zbog čega se reguliše težina;

- Regulacija krvi, a time i holesterola i šećera u krvi;

- Proizvodnja serotonina;

- Brz oporavak nakon stresa.

S obzirom na to da je brašno od ovsa bogato proteinima, ono pomaže nakupljanju mišićne mase i dobro utiče na nervni sistem, normalizuje krvni pritisak. Ljubitelji ovsene kaše imaju oštro pamćenje, dobru koncentraciju i vode aktivan život.

Ovaj proizvod se preporučuje trudnicama, zato što se odlikuje bogatim nutritivnim sastavom i pokriva resursne potrebe organizma, koji mora pokriti potrebe još jednog organizma.

Prednosti gubitka težine dolaze iz jednostavne činjenice da je efikasna svaka dijeta koja daje mogućnost za kalorijski deficit – to znači, sagorevanje više kalorija nego što unosite. Stoga su recepti od ovsenog brašna prikladni čak i kod najstrože dijete. Oni će, između ostalog, poboljšati probavu i normalizovaće rad digestivnog trakta.

Zdrave grickalice sa ovsenim brašnom dozvoljavaju eksperimentisanje sa količinama i sastavom. Osim toga, one se brzo kuvaju.

Kako da napravimo ovseno brašno kod kuće?

Ovo je vrlo jednostavan postupak, zato što su jedini potreban sastojak ovsene pahuljice. Mogu se samleti u mlinu za kafu ili u mikseru. Vreme mlevenja određuje koliko će brašno biti fino.

Proizvod se čuva u posudi za mrvljive proizvode na mestu zaštićenom od sunca i vlage.

Primena ovsenog brašna i saveti za njegovo korišćenje

Ovo brašno se široko koristi u zdravim kulinarskim receptima. Ide uz skoro sva jela. Za jela od mesa može biti deo pohovanja ribe, mesa ili iznutrica. Za pečenje, to je osnovna namirnica u kiflama, kolačima, keksu, palačinkama, ovsenim tortama i još mnogo čemu. Može da se ispeče i hleb od ovsenog brašna.

Evo nekih prostih, ali ukusnih predloga sa ovsenim brašnom

Palačinke sa ovsenim brašnom

Potrebni sastojci:

- 3.5 šolje ovsenog brašna

- 1 i 1/2 šolja svežeg mleka

- 4 jaja

- četvrtina šolje istopljenog maslaca

- so po ukusu

Jaja, maslac, mleko i so se dobro mute i u njih se postepeno dodaje ovseno brašno. Treba da se dobije homogena smesa. U podmazani tiganj se sipa smesa i peku se ovsene palačinke dok se ne dobije zlatkasta boja sa obe strane. Poslužuju se sa omiljenim nadevom.

Jednostavan kolač sa ovsenim brašnom

Kolač od ovsa

- 1/4 kg ovsenog brašna

- 1 kašičica sode bikarbone

- 1 kašičica praška za pecivo

- 1 kašičica soli

- 380 g banana

- pola šolje kiselog mleka

- 100 g meda

- 40 g maslinovog ulja

- 1 vanila

- šaka filirane čokolade u komadima

Način pripreme:

Ovseno brašno se pomeša sa sodom, praškom za pecivo i solju. Banane, kiselo mleko, med i maslinovo ulje i vanila se izmešaju u blenderu. Oba sastojka se pomešaju i sipaju se u tepsiju za pečenje. Odozgo se ukrašavaju komadićima čokolade.

Kolač se peče u rerni na 180 °C pola sata. Ostavlja se u isključenoj rerni još 10 minuta. Može da se konzumira odmah, ali ohlađen.

Osnovno pravilo prilikom konzumacije proizvoda od ovsenog brašna je da ishrana sa njim bude umerena. Može da se uključi u zdrave dijete za mršavljenje ili oboljenja kao deo dijetalne ishrane.

Kod intolerancije na ovas proizvodi od ovsenog brašna se isključuju iz hrane, ali može da se koristi u kozmetičke svrhe u maskama za održavanje kose i kože, ruku, noktiju, zato što nije samo ukus nezaboravan, nego su i zdravstvene koristi ovsa unikatne.

Pogledajte još ukusnih i zdravih predloga za:

- ovseni keks;

- ovsene kolače;

- ovsene palačinke.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas