Čvarci su veoma ukusni i prave se od sveže potkožne masti, poznate kao slanina, a takođe i od unutrašnje masnoće svinje, dobro očišćene od ostataka mesa i dobro oprane.
Slanina se iseče na komade, stavi u šerpu odgovarajuće veličine, zalije hladnom vodom i ostavi da odstoji na hladnom jedan dan.
Za to vreme voda se menja dva puta. Sirovu slaninu stavite u veliku cediljku da ocedite svu vodu. Slaninu možete osušiti krpom.
Ni kap vode ne sme da uđe u mast koja se topi. Ovako pripremljenu slaninu iseći veoma sitno i staviti u šerpu koja nije emajlirana.
Pustite da se zagreva na laganoj vatri, ne bi trebalo da dođe do prženja slanine. Neprestano mešajte komade slanine da se ne zalepe za dno i da se ne prže.
Masnoća koja se odvaja od čvaraka se s vremena na vreme odsipa, proceđujući kroz gazu u drugu posudu. Čvarci ne bi trebalo da izgore, jer će mast oslobođena od njih postati veoma tamna, a ukus čvaraka će podsećati na sapun.
Kada odvojite svu masnoću koja vam je potrebna, ostavite je da odstoji da se sitne čestice slegnu na dno. Procedite kroz cediljku koja ima dva sloja gaze.
Sipajte mast u tegle. Kada se ohladi, trebalo bi da bude snežno bele boje i može se koristiti u različite svrhe u domaćinstvu.
Čvarci koji su odvojeni se lagano posole, sipaju u staklenu teglu ili emajliranu posudu, pritiskajući svaki sloj drvenom kašikom kako bi se smestilo više čvaraka.
Čvarci se najbolje čuvaju u frižideru i koriste se kao dodatak kačamaku, kao nadev za slane kiflice, a od njih se dobija i veoma ukusno testo za pogačice ako mu se dodaju.
Već znate kako da pripremite čvarke, a sada vam preporučujemo da isprobate neki od naših recepata za:
Šta god da izaberete, rezultat će uvek biti ukusan!
Komentari