Stanje proširenih vena je dosta rašireno oboljenje i njegovo poreklo je kompleksno: nasleđe, način života, prekomerna težina, tesna obuća, čarape, pantalone, a razlog tome može biti i neko ozbiljno oboljenje.
Varikoza nje samo kozmetički defekt - kako neki smatraju, već je veoma ozbiljan problem kardiovaskularnog sistema. Od ove bolesti stradaju i žene i muškarci. Najčešće se raširene vene javljaju na donjim ekstremitetima. Iako uporno, ovo oboljenje se može ublažiti korišćenjem raznih prirodnih lekova, koji se koriste u narodnoj medicini. Oni mogu zameniti skupe lekove, a mogu se napraviti i u kućnim uslovima.
Jedan takav lek je divlji kesten. On sadrži dosta korisnih vitamina - C, B1, K, A i materije, kao što su saponini, tanini, kumarini, skrob, pektini, karotin, tiamin, glukozidi, flavonodi, sluz, globulin, lecitin, masti, organske kiseline, minerali, makro i mikroelementi, uključujući i srebro, kalcijum, nikal, gvožđe, bor, barijum, cink, jod, hrom i selen. Zbog ovakvog bogatstva, divlji kesten se koristi za lečenje raznih bolesti.
Postoje razni načini da se naprave prirodni lekovi od kestena. Za pravljenje čajeva, melema, sokova se koriste razni delovi kestena: plodovi, kore plodova, cvetovi, kora drveta i listovi. Plodovi treba da budu zreli ili pravilno osušeni i najkorisniji su tokom oktobra i septembra. U proleće se sakuplja kora, a od maja do septembra se sakupljaju listovi kestena.
Kesteni se koriste i za lečenje proširenih vena u narodnoj medicini. Oni poboljšavaju elastičnost krvnih sudova, cirkulaciju krvi u nogama, deluju antiupalno, ublažavaju bolove, smanjuju otoke nogu, ublažavaju osećaj težine u nogama. Kada se lečite ovim putem, potrebno je da odustanete od pušenja, alkohola i pikatnih namirnica.
Za prvi recept, koji ćemo vam predložiti, koristi se samo kora plodova kestena: 50 g kore, čija je debljina 3-3.5 mm, prelijte sa pola litra rakije i neka tako odstoji sve 2 sedmice, a s vremena na vreme protresite flašu, u kojoj su lešnici. Tinktura se uzima 3 puta dnevno po 30 kapi, koje se rastvaraju u 30 ml vode. Uzima se 30 minuta pre obroka. Nakon 1 sedmice, ista količina se pije 4 puta dnevno, a nakon još jedne nedelje se cela količina pije odjednom. Tinktura se uzima mesec i po dana.
Pet dobro sazrelih i velikih kestena iseckajte što sitnije. Od njih uzmite 5 kašike i stavite u tamnu staklenu flašu ili teglu. Prelijte sa 1 l votke i smesa treba da stoji 7 dana na tamnom. Ako je flaša svetla, onda je uvijte u crni papir. Nakon 7 dana je procedite. Pola sata pre obroka 30-35 kapi tinkture stavite u kašiku sa vodom i popijte.
Ovu tinkturu možete koristiti i za spoljašnju upotrebu. Uvče pred spavanje, nakon naizmeničnog tuširanja nogu, koje će tonizirati krvne sudove i kada se osuše, noge premažite tinkturom i ostavite da je koža upije.
Lekovita tinktura se može napraviti i od 20 isitnjenih kestena, koje treba staviti u veliku teglu i preliti 1 litrom rakije. Teglu zatvorite poklopcem i neka tako odstoji 40 dana na sobnoj temperaturi, tako što ćete promešati drvenom kašikom s vremena na vreme. Zatim tečnost procedite i čuvajte u staklenoj posudi. Na dnu se pojavljuje talog od tinkture kestena, pa je potrebno da posudu promućkate pre upotrebe. Bolna mesta se mažu 1-2 puta dnevno i onda ostavite da koža upije.
Oficir bugarke armije, a zatim i poznat narodni lekar, Petar Dimkov, savetuje da koristite kestene koji su sakupljeni u septemru, kada su, kako on tvrdi, i najkorisniji.
Evo i nekoliko njegovih recepata za lečenje i ublažavanje proširenih vena. 100 g kestena veoma sitno iseckjate i prelijte jakom domaćom rakijom, tako da odnos bude 1:10. Neka odstoji 7 dana i onda mažite bolna mesta dok ne osetite olakšanje. Ponovo pomešajte jaču rakiju i divlje kestene, ali ovaj put da njihov odnos bude 2:10 i neka tako odstoje 14 dana, pa zatim koristite za mazanje nekoliko puta dnevno mesta gde su vene proširene.
Drugi lek jeste melem, koji se, u zavisnosti od godišnjeg doba, može napraviti od plodova ili cvetove kestena. 1 kašika isitnjenih kestena se prelije 1 kašikom maslaca i tako treba da odstoje 12 dana na tamnom mestu, a zatim se kuvaju na vodenoj pari 30 minuta. Dobijenim melemom premažite bolna mesta.
Lek za proširene vene se može napraviti i od cvetova kestena. Melem se može napraviti od 5 mlevenih kestena ili od 5 kašika cvetova divljeg kestena, a zatim se preliva sa pola litra biljnog ulja. Smesu kuvajte sat vremena na vodenoj pari. Kada se ohladi, procedite je. Melemom 2-3 puta dnevno mažite proširene vene.
Pomešajte cvetove kestena i biljnog ulja, da njihov odnos bude 1:10 i neka odstoji smesa 10 dana na tamnom mestu. Posle smesu treba prokuvati nekoliko mnuta i onda sipati u staklenu flašu od 1 l, pa sipati alkohol od 70%. Mažite vene svakog dana.
Mekinje od kestena takođe mogu koristiti u borbi sa proširenim venama. Kada im se doda hladna voda i malo jabukovog sirćeta, dobija se kaša, kojom s emažu problmatična mesta. Uvija se krpom i tako stoji sat vremena. Za o vreme ne treba da se krećete, već da mirujete.
A evo i recepata gde nema rakije ni alkohola, kao i ulja. 2 kašike smese od 100 g sitno iseckanih kestenova, 30 g listova mente, 80 g bele imele i troskota i 50 strukova hajdučke trave se doda u 700 ml kipuće vode i kuva se 5 minuta. Čaj poklopite i neka tako odstoji sat vremena. Procedite i pijte pre obroka 3 puta dnevno po 200 ml.
Predlažemo vam jedan čaj, koji se pravi na isti način i pije se u istim količinama. Za njega je potrebno 100 g sušenih kora divljeg kestena, 30 g kore hrasta, 50 g korena žutike, 80 g kore od vrbe i još toliko plodova od trnjine.
Efekati lečenjem sa korama od kestena se vide nakon 1 do 4 meseci. Ako je bolest dosta uznapredovala, oporavak neće biti primetan odmah, ali će se simptomi makar ublažiti.
Može se ispostaviti da ste alergični na divlji kesten - tada treba da počnete ponovo sa lečenjem. Ono nepovoljno deluje na oboljenja bubrega, jetre, hipotoniju, poremećaja menstrualnog ciklusa, trudnoće i dojenja. Divlji kesten treba pažljivo da koristite, jer je u velikim količinama otrovan.
Komentari