Bonapeti.rs»Članci»Ishrana kod problema»Dijeta za lečenje osoba sa anemijom

Dijeta za lečenje osoba sa anemijom

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
93592
lekovita ishrana kod anemije

Anemija je na vrhu liste oboljenja krvi. Ovo oboljenje se može opisati na sledeći način: sindrom u kome se smanjuje broj eritrocita i naglo smanjuje koncentracija hemoglobina u krvi.

To remeti metabolizam kiseonika i osoba počinje da doživljava slom, bolove u srcu, pospanost i vrtoglavicu. U težim slučajevima, u odsustvu lečenja i pravilne ishrane, anemija dovodi do smanjenje funkcije pluća, hipotenzije, razvoja kardiovaskularnih bolesti i karcinoma.

Najčešći uzroci anemije su genetika, bolesti unutrašnjih organa, povrede ili nepravilan način života. Na primer, ljudi koji su izgubili puno krvi usled traume ili operacije su u opasnosti. Žene sa obilnim menstruacijama često su sklone anemiji. Uzrok anemije može biti gastritis, čir na želucu, hemoroidi i rak.

Nepravilna ishrana, neuravnotežena ishrana i nedostatak vitamina takođe su razlog pada nivoa hemoglobina. Na primer, gvožđe, folna kiselina, vitamini C i B direktno utiču na stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Njihov nedostatak u ishrani dece i odraslih dovodi do razvoja anemije. Zbog toga je uloga pravilne ishrane veoma važna u lečenju i prevenciji bolesti.

Terapijska dijeta za anemiju

Glavni principi sastavljanja menija za anemiju usled nedostatka gvožđa su:

- kontrola kalorija;

- smanjenje udela masti i ugljenih hidrata;

- održavanje ravnoteže gvožđa i vitamina.

Prvo pravilo: dijeta mora sadržavati hranu bogatu proteinima, jer oni doprinose boljoj apsorpciji gvožđa. Masti i ugljeni hidrati za pacijente sa anemijom su "beskorisni", njihov udeo u ishrani ne bi trebalo da prelazi normu. Ne postoje ozbiljna ograničenja, ali se podstiče razuman pristup. Na primer, šećer treba zameniti medom, a deserti napravljeni od voća treba da imaju prednost u odnosu na kolače.

Još jedno pravilo kojeg bi anemični pacijenti trebalo da se pridržavaju: ne zanemarujte tečnu hranu. Supe, čorbe, bujoni i sosevi stimulišu lučenje želuca, što pospešuje bolju apsorpciju hranljivih sastojaka.

Treće pravilo se odnosi na unos tečnosti. Najbolje je piti mineralnu vodu sa većim sadržajem gvožđa. Iz menija je preporučljivo isključiti bezalkoholna i gazirana pića, koja treba zameniti čajem od šipurka ili kompotom od sušenog voća, sokom od nara, brusnicom, jabukama, citrusima.

Pravilna dijeta za anemiju uključuje konzumaciju niza namirnica bogatih proteinima i gvožđem:

- džigerica;

povrće kod anemije

- zečetina, ćuretina, piletina, jagnjetina, govedina;

- jaja - od kokoške ili prepelice;

- heljda, ovsene pahuljice, proso, ječam, pasulj, lan, susam;

- orašasti plodovi - lešnici, orasi, kikiriki, itd.;

- morska riba i morski plodovi;

- integralni hleb;

- med, džemovi;

- mleko, jogurt, sitan sir, kisela pavlaka, kefir, maslac;

- voće (borovnice, maline, ogrozd, jagode, grožđe, jabuke, breskve, šljive, banane, dunje itd.) - sušeno, sveže ili pečeno;

- povrće i lisnato zelenilo (cvekla, šargarepa, paradajz, tikvice, spanać, kopriva).

Nutricionisti preporučuju kombinaciju proteinske hrane i „vitaminske“ hrane: terapeutski efekat ovakve dijete postiže se brže. Da bi održali vitaminsku ravnotežu, pacijenti sa anemijom treba redovno da konzumiraju:

- voće bogato vitaminom C (mukinja (jarebika), crna ribizla, agrumi, kajsije, jagode);

- mleko sa medom za obnavljanje vitamina B12 (kobalamin) u telu;

- orašasti plodovi (bademi, kikiriki), agrumi, povrće i druga hrana koja sadrži folnu kiselinu.

Nepoželjne namirnice

Pogledajte koju hranu treba isključiti sa menija. Tu spadaju sastojci koji ometaju apsorpciju gvožđa:

- loj, svinjska mast, margarin;

- topljeni i dimljeni sirevi;

- sosevi i začini pikantnog ukusa, sirće, senf, biber;

- masno meso, kobasice, dimljeno meso, konzervirano meso;

korisne namirnice kod anemije

- turšije i salamura;

- kafa, čaj, gazirana pića, jaki alkohol;

- testenina; kremasta peciva i kolači, torte;

- hrana sa velikom količinom kalcijuma.

Preporuke za ishranu

U pogledu energetske vrednosti, terapijska dijeta za anemiju sadrži do 3500 kcal. Pri sastavljanju menija za svaki dan dijete, važno pravilo je zadržati dnevnu potrebu za hranljivim sastojcima, vitaminima, mikro elementima. Hrana treba da sadrži 120 g proteina (16% životinjskog porekla), 90 g masti (30% biljnih), 350 g ugljenih hidrata, 200 mg vitamina „C“, 30 mg niacina. Sadržaj vitamina A, B6, B1, karotena. U slučaju anemije, poželjna je hrana sa dovoljnim sadržajem natrijuma, kalcijuma, fosfora i gvožđa.

Kako napraviti pravi meni za anemičnog pacijenta kako bi ga najbolje iskoristio i uživao u ukusu? Nutricionisti savetuju da dnevnu ishranu podelite na 5 obroka. Nekoliko saveta za sastavljanje dnevnog menija za anemiju:

- Doručak ne treba propustiti. Možete uključiti kašu od ovsenih pahuljica ili heljde, pileću džigericu, salate od povrća, omlet, džem, maslac, integralni hleb, mlečne proizvode. Sok od brusnice ili kompot od šumskog voća idealni su za piće;

- Za međuobrok u kancelariji uzmite jabuke, orahe, sušeno voće, čašu jogurta ili kuvano jaje;

- Za ručak pripremite supu ili čorbu i jelo od mesa sa prilogom od povrća. Za desert možete pripremiti voćnu salatu ili voćni sok;

- Nemasni sitni sir ili jogurt sa medom su odlična opcija za laganu popodnevnu užinu, možete dodati i šolju čaja;

- Večera treba da bude niskokalorična i zdrava. Preporučujemo pečenu ribu ili lagano meso sa salatom od svežeg povrća i začinskog bilja, možda malo krompira. Voće se preporučuje za desert.

Prilikom sastavljanja menija za svaki dan, kontrolišite odnos proteina, masti i ugljenih hidrata. Kombinujte obroke na takav način da telo garantovano prima gvožđe, folnu kiselinu, vitamine C, B. Napravite dijetu sa proteinskim namirnicama, koje preovlađuju, ne zaboravite na vlakna: kupus, celer, šargarepu, cveklu, paradajz, povrće će pomoći stomačno-crevnom traktu, da očisti telo i obezbedi odličnu apsorpciju hranljivih sastojaka.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest