Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Pirinčana voda - kako da je pripremite i za šta vam može pomoći?

Pirinčana voda - kako da je pripremite i za šta vam može pomoći?

Diana IvanovaDiana Ivanova
Početnik
93592
Pirinčana voda - kako da je pripremite i za šta vam može pomoći?

Pirinčana voda je kinesko otkriće. Azijati imaju posebnu vezu sa pirinčem i smatraju ga proizvodom dugovečnosti. Oni veruju da pirinač poboljšava funkcionisanje mnogih organa, što znači da produžava život.

Danas se industrija zdravlja i ljepote dinamično razvija, nudeći sve više novih proizvoda. Ali nisu svi ti proizvodi bezbedni. Mnogi od njih sadrže štetne dodatke, pa je u današnje vrijeme sve više poštovalaca prirodnih lekova i starih recepata koje su testirali naši preci. Jedan takav prirodni lek je pirinčana voda.

Kako pripremiti pirinčanu vodu?

Postoji nekoliko opcija za pravljenje vode od pirinča, da vidimo tri najpopularnije. Dobijeni proizvod bogat je vitaminima, mineralima i aminokiselinama neophodnim za lepotu i zdravlje. Za pripremu ove tečnosti su pogodne sve vrste pirinča: obični belog zrna, smeđi, dugozrni ili bilo koja druga vrsta.

Kuvana pirinčana voda (bujon, odvarak)

Ova opcija će vam pomoći da pripremite vodu od pirinča za nedelju dana. Zrna pirinča pripremite kao i obično, ali koristite 2-3 puta više vode nego što je potrebno za kuvanje, na primer 1 : 7. Kuvani pirinač procedite. Preostala voda biće skladište hranljivih materija. Tečnost se može čuvati u zatvorenoj tegli u frižideru do nedelju dana.

Za upotrebu vam nije potrebna sva tečnost. Dodajte tri kašike koncentrovane tečnosti pirinča u čašu prečišćene vode. Smesa treba da bude blago zamućena.

Brza verzija bez kuvanja

Ovaj način pripreme pirinčane vode je za one koji ne žele da gube vreme na pripremu vode od pirinča. Uzmite pola šolje pirinča i ovu količinu u posudi prelijte sa dve šolje čiste vode na sobnoj temperaturi. Ostavite da se namače 60 do 90 minuta. Promešajte, procedite i koristite ovu vodu za kosu i lice. Hlađenje se ne preporučuje. Bolje je koristiti tečnost odmah.

Fermentisana voda od pirinča

Ovako pripremljena pirinčana voda smatra se najefikasnijom. Fermentacija menja kiselost tečnosti i ona postaje što je moguće najbliže pH vrednosti tela. Međutim, proces pripreme će trajati dugo.

Prvo uradite sve kako je opisano u metodi bez kuvanja, ali ostavite pirinač 2 dana na sobnoj temperaturi u poklopljenoj posudi. Ako živite u mestu sa toplijom klimom, onda se proces može završiti i ranije - za jedan dan. Lagani miris će vam reći da je pirinčana voda spremna. Ova tečnost je pogodna za kosu i lice. Ali pre upotrebe treba je razblažiti sa 1-2 čaše čiste tople vode. Preostalu vodu čuvajte u frižideru.

Hemijski sastav i svojstva pirinčane vode

- ferulinska kiselina je moćan antioksidans;

- minerali: kalijum, natrijum, selen, magnezijum, silicijum i drugi;

- vitamini B, tokoferol, biotin, askorbinska kiselina;

- alantoin - ima protivupalno dejstvo;

- Skrob - okružuje zidove želuca štiteći ga od dejstva agresivnih materija.

S obzirom da pirinčana voda ne sadrži gluten, ne morate da brinete o alergijskoj reakciji. Ali i dalje postoje kontraindikacije. O njima ćemo malo kasnije.

Upotreba pirinčane vode u kozmetici za lice i telo

Koristi od pirinčane vode

Kako naneti pirinčanu vodu na lice? Prilično jednostavno! Dobar je antiseptik. Kod ekcema, dermatitisa, akni, opekotina od sunca i drugih kožnih lezija, pamučni tampon natopljen tečnošću nanosi se na upaljeno područje 5-10 minuta. Postupak se ponavlja nekoliko puta.

Takođe se koristi za borbu protiv proširenih pora na masnoj koži. Pirinčana voda će ukloniti masni sjaj i zategnuti pore. Pirinčana voda može smanjiti bore i poboljšati turgor epidermisa. Pirinčana voda protiv starenja kože često se koristi kod starijih žena.

Jako koncentrovana tečnost se dodaje u kupke kao hranljivo, omekšavajuće i podmlađujuće sredstvo. Takve kupke se koriste ne više od 2 puta nedeljno.

Prednosti pirinčane vode za kosu

Azijske žene uvek imaju jaku i zdravu kosu, iako su izložene vrelom suncu. Ispostavlja se da je upotreba pirinča i pirinčane vode veoma korisna. Koji su efekti:

- Podstiče rast kose. Najbolja opcija za upotrebu je fermentisana pirinčana voda. U vodu možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili ruzmarina;

- Kosa postaje zdravija, elastičnija i mekša. Koristite svoj uobičajeni šampon i regenerator, ali umesto da perete kosu običnom vodom, koristite vodu od pirinča. Možete ispirati kosu 1-2 puta nedeljno kako biste postigli trajan rezultat;

- Svrab i perut se smanjuju. Efekat je primetan već nakon prve primene;

- Proizvodi za oblikovanje često se zamenjuju pirinčanom vodom. Isperite kosu pirinčanom vodom, ostavite da se malo osuši, a zatim oblikujte kosu;

- Kaže se da pirinčana voda pomaže u sprečavanju rane pojave sede kose;

- Pirinčano brašno i pirinčana voda se koriste za pripremu šampona za suvu, lomljivu i kovrdžavu kosu. Brašno prelijte pirinčanom vodom do konzistencije kaše i ostavite 10 minuta. Dobijeni proizvod se koristi umesto šampona ili se razblažuje običnim šamponom u odnosu 1: 1.

Pirinčana voda za zdravlje

Pripremanje pirinčane vode

Tečnsot od pirinča uključena je u listu dijetetskih namirnica. Propisuje se za probleme sa varenjem i metaboličke poremećaje. Pijenje voda od pirinča:

- Zateže stolicu i koristi se kod dijareje, ako uzrok crevnog poremećaja nije zarazan. U slučaju dijareje, piti tečnostu u količini od 50 ml (1/4 šolje) na svaka 2 sata dok simptomi ne nestanu. Kod teške dijareje, tretman se produžava na 3 dana;

- Apsorbuje toksine u crevima, zbog čega se koristi u slučaju trovanja kao dodatno sredstvo zajedno sa apsorpcionim lekovima. U slučaju trovanja, tečnost od pirinča u količini od 50-70 ml koristi se na svaka 2-4 sata tokom dana. Istovremeno pijte najmanje 300-500 ml dnevno;

- Smanjuje kiselost želuca, ublažava simptome gastritisa sa visokom kiselinom, pomaže kod žgaravice. U slučaju gastritisa ili nelagode i pečenja u stomaku, pirinčana voda se koristi u količini od 1/3 šolje pre obroka;

- Služi kao izvor lako svarljivih hranljivih materija, obnavlja organizam nakon bolesti;

- Ova tečnost biće dostojna zamena za pileći bujon za ljude koji preferiraju vegetarijansku kuhinju, jer ubrzava oporavak organizma od iscrpljenosti, trovanja i prehlade;

- Voda od pirinča ublažava bolove u zglobovima, smanjuje upale i aktivira regeneraciju vezivnog tkiva.

- Za decu, doze se smanjuju 2 do 3 puta u zavisnosti od starosti.

Bujon od pirinča za mršavljenje

Dijeta sa pirinčem deluje i dokazana je metoda za mršavljenje kod mnogih žena. Ovaj program relaksacije koristi se za čišćenje organizma. Postoji i dijeta sa pirinčanom vodom. Čaša pirinčane vode, koja sadrži čitav niz vrednih supstanci, zamenjuje doručak. Energetska vrednost takvog obroka je oko 150 kcal. Ovo je sama suština dijete.

Minimalno trajanje dijete je 2 nedelje. Za to vreme izgubite do 2 kg viška. I to bez bolnog gladovanja, samo je potrebno jedan obrok zameniti pirinčanom vodom.

Kontraindikacije i štete vode od pirinča

Preporučuje se da se uzdržite od upotrebe kada imate:

- upalu pankreasa;

- zatvor;

- Dijabetes.

U slučaju poslednje bolesti, potrebna je konsultacija sa lekarom. On će vam savetovati kako da najbolje izgubite težinu bez nanošenja štete organizmu. Ako specijalista odobri ovu dijetu, bujon je najbolje napraviti od smeđeg pirinča.

Za spoljnu upotrebu nema kontraindikacija. Jedino što treba imati na umu je da proizvod ima efekat sušenja. Stoga, ako imate suvu kožu, nemojte preterati sa pirinčanom vodom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest