Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Zbog čega je toliko korisno da jedemo skušu?

Zbog čega je toliko korisno da jedemo skušu?

Maria SimovaMaria Simova
Autor
218330
Zbog čega je toliko korisno da jedemo skušu?

Skuša je jedna od najukusnijih riba, koja je izuzetno korisna i u pogledu ukusa i sadržaju hranljivih materija, ali je u svetu dosta zanemarena.

Idealna je za dimljenje, usoljavanje, kao i za kombinovane obroke, glavna jela sa ribom, čak i za svečani obrok. Osim toga, njeno mekano meso puno je hranljivih materija

Koristi od skuše i njena svojstva

Skuša sadrži: fluorid, magnezijum, kalcijum, cink, kalijum, fosfor, jod, natrijum. Hemijski sastav ove ribe pomaže u zadovoljavanju potreba tela za većinom esencijalnih mikro elemenata. Sadrži mnogo vitamina, uglavnom A i D.

Magnezijum koji se nalazi u skuši u kombinaciji sa mastima povoljno deluje na nervni sistem. Ako ovu ribu jedete u bilo kom obliku 4 puta nedeljno, nakon šest meseci otpornost na stres će se višestruko povećati.

Dimljena skuša

Jod normalizuje štitnu žlezdu, kalcijum je dobar za kosti, fosfor jača zube. Reakcijom sa omega-3 masnim kiselinama kojima je skuša bogata, ove supstance pojačavaju njihove normalne efekte.

Skuša sadrži niacin, koji pomaže u borbi protiv viška holesterola u krvi i anemije udova tokom noći, kao i protiv dugotrajnog stresa.

Redovna konzumacija skuše pomaže u jačanju i poboljšanju vida, pomaže u čišćenju kože sa psorijazom, i što je najvažnije - pomaže u održavanju smirenosti.

Posebno se preporučuje da skušu jedu osobe koje se bave intelektualnim radom - poboljšava aktivnost mozga, a osim toga, supstance sadržane u njoj jačaju pamćenje.

Kalorijski sadržaj sveže atlantske skuše na 100 g je 191 kcal.

Hranjiva vrednost: proteini - 18 g, masti - 13, 3 g, ugljeni hidrati - 0. Tokom kuvanja kalorijski sadržaj ove ribe raste, ali ne značajno.

Kako skuvati skušu

Kao i od svake ribe, možete pripremiti vrlo ukusna jela i od skuše. Dobro se kombinuje sa limunom, peršunom i biberom. U suštini skuša ne „voli“ specifično bilje poput ruzmarina i origana, jer i sama ima izražen ukus i aromu. Ovu ribu je bolje peći, usoliti ili dimiti, jer pri kuvanju i prženju gubi neka od svojih korisnih svojstava.

Skuša u limunu

Pržena skuša

Pečena skuša je najdelikatnije i najukusnije jelo koje ne gubi svoju kulinarsku privlačnost ni nakon što se potpuno ohladi.

skuša (velika) - 1 komad

limun - 1 komad

so i biber - po ukusu

maslinovo ulje - 1 kašičica

Skušu očistite, uklonite utrobu i škrge, pa je stavite u veliku duboku posudu. Limun prepolovite. Od jedne polovine iscedite sok, pomešajte ga sa maslinovim uljem, namažite skušu ovim sosom, začinite je iznutra i izvana solju i biberom. Pokrijte prozirnom folijom i ostavite u frižideru 3-4 sata.

Zatim preostalu polovinu limuna tanko isecite, izvadite ribu, premažite sokom koji se iz nje iscedio, prekrijte kolutićima limuna i umotajte u foliju kako tečnost ne bi iscurila iz pakovanja tokom pečenja.

Skušu stavite preko papira za pečenje i pecite 1 sat u rerni zagrejanoj na 180 ° C.

Poslužite skušu sa prilogom od pirinča, krompira ili uz salatu od povrća, prelivenu maslinovim uljem.

A za ukusnije ideje sa skušom pogledajte naše ukusne predloge za:

- skuša na roštilju;

- Skuša u paradajz sosu;

- Skuša sa pirinčem.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest