Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Slatki sosovi - elegantan završetak vašeg dezerta

Slatki sosovi - elegantan završetak vašeg dezerta

Nina Ivanova IvanovaNina Ivanova Ivanova
Šef kuhinje
11134
Sos od voča

Kod slatkih sosova, mnogo lakše se postiže idealan ukus, izgled i aroma, nego kod složenih i opasnih slanih sosova. Slatki sosovi su i mnogo popularniji. Nema čoveka koji ih je probao i da ih je odbio. Zato se ne plašite da će vam se desiti neprijatna situacija da planirate nekakav divan izgled i ukus dezerta i najznačajniji njegov deo - sos, i da bude dočekan odmahivanjem ruke i glave i da će na kraju ostati u tanjiru ili čaši.

Mnoge prednosti slatkih sosova

Kupljeni sosovi (krem od jaja, čokoladni sos u tubi, voćni sosovi) u principu imaju preterano mnogo dodatog šećera. Jedna od prednosti domaće napravljenih sosova je što možete sami da ih zasladite ili da koristite veštački zaslađivač po želji.

Većina slatkih sosova, s izuzetkom krema od jaja, podleže zamrzavanju, zato možete da napunite zamrzivač plastičnim kutijama sa voćnim pireima, čokoladnim sosovima i sirupima, da pretvorite kupovni sladoled ili jučerašnju patišpanj u nešto izuzetno. Iako su bogati šećerom, slatki kremovi nisu tvrdi kao kamen i podjednako lako se odmrzavaju.

Čokoladni sosovi

Čokoladni sosovi variraju od prilično jeftinih, napravljenih s kakaom i svetlim pekmezom, do izuzetno skupih, u čiji sastav ulazi skupa čokolada i pravi brendi. Oba su mnogo ukusna, čarobne su i njihove varijante.

Sladak sok

Sosovi sa jajima

Klacični engleski krem je jedan od pravih engleskih sosova kojima se dive u celom svetu. I to s razlogom. Somotski gladak, bogat i s blagim mirisom vanile, mnogo je ukusan. Ali i veoma teško ga je napraviti. Najpre vam je potrebno strpljenje. Ako se usudite da ubrzate postepeno zagrevanje i zgušćavanje, sos će se sigurno upropastiti.

Neophodno je 20 minuta, da se zameša idealni engleski krem, zato je polufabrikat toliko popularan.

I mada je domaći napravljen krem neponovljiv, neki od majstora kulinarstva koriste određene trikove. Neki koriste polufabrikate i dodaju malo pomorandžine kore ili sveže mahune vanile u mleko, da ga aromatizuju. Drugi dodaju pavlaku ili višnjevaču. Ali najkorišćeniji trik u velikim restoranima je da se napravi klasičan krem od jaja, samo se doda kukuruzni skrob u mleko. Na taj način sos se zgusne bez rizika da će da propadne.

Voćni sosovi

Voćno sosovi su najrazličitiji - neki liče na tečne piree, tradicionalno servirani s pečenim i kuvanim pudinzima, drugi su egzotični, sveži i pikantni moderni sosovi, koji daju boju i interesantan izgled dezerrtu. Voće može da bude sveže - sirovo ili skuvano, može da bude sušeno ili u formi marmelade.

Ako pravite sos ranije, prvo zasladite voće s šećerom u prahu, skuvajte ga i napravite pire. Držite pire u frižideru ili zamrzivaču. Sirovo meko voće može da se napravi u pire ili da se procedi kroz cediljku, da se dobije ukusan preliv. Zasladite nekovane sosove s šećerom u prahu.

Sos od manga

Oljuštite sveži mango, isecite pulpu i napravite ga u pire. Dodajte prosejan šećer u prahu po ukusu.

Sos Kardinal

Pretvorite u pire zrele maline i zasladite šećerom u prahu.

Preliv od ribizli

Skuvajte ribizle sa šećerom. Izgnječite kroz cediljku zaobljenom kutlačom. Skuvajte i nek provri dok se ne pretvori u sirup.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest