Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Tajne ukusnog pasulja, sočiva i leblebija

Tajne ukusnog pasulja, sočiva i leblebija

Nina NordNina Nord
Džedaj
11513
pasulj

Pre pripremanja pasulja, sočiva i svih vrsta mahunarki dobro je da se natope jednu noć u hladnoj vodi, u proporciji 1 šolje pasulja na 4 šolje vode.

Voda, koju nije upio pasulj, prosipa se ujutru i on se opet preliv sa svežom vodom. Pasulj se kuva najbolje u širokoj šerpi.

Posuda treba da je sa debelim dnom i poklopcem koji se potpuno zatvara. Prethodno potopljen pasulj treba da bude prekriven s vodom i odzgo da ima još tri centimetra tečnosti.

Ako pasulj nije bio potpoljen, vode iznad njega treba da bude mnogo više. Dok pasulj ne omekša ne treba da se soli zato što će se još uvećati tokok kuvanja.

leblebije

Isto se odnosi i na druge dodatke pasulju - paradajz pire, soja sos, kiseli kupus, vino. Oni se dodaju kad je pasulj potpuno omekšao.

Začini kao što su lovorov list, kurkuma, luk, beli luk, dodaju se za vreme kuvanja pasulja. Tokom kuvanja oni ne smetaju procesu.

U gotovo jelo, kako bi se bolje upio kalcijum iz njega, dodaje se limunov sok ili sirće, a isto tako može da se doda i sok od kiselog kupusa.

Kad pasulj provri, prva voda se baca. Nakon toga se doliva nova i kuva se ponovo. To se radi kako ne bi došlo do stomačnih problema.

Druge mahunarke ne iziskuju takvu proceduru. Možete da pripremite zrna leblebija na način na koji se priprema pasulj.

Kad pripremate sočivo, thnologija s paradajz pireom je ista kao kod pasulja - on se dodaje kad sočivo omekša. Ne secite beli luk za sočivo, već ubacite cele čenove.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest