Bonapeti.rs»Članci»Vrste Gljiva»Žuta ježevica

Žuta ježevica

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
317825
Žuta ježevica

Žuta ježevica /Hydnum repandum/ je vrsta Basidiomycota gljive i pripada porodici Hydnaceae. Ona raste u Aziji, Severnoj Americi, Australiji i Evropi. Ova vrsta pečurke se može naći u marketima u Meksiku i Kanadi. Žuta ježevica se može naći i kod nas. U engleskom jeziku se naziva kao sweet tooth, hedgehog mushroom i wood hedgehog. U Rusiji je ova pečurka poznata kao ежовик желтый.

Šešir žute ježevice je bele ili žute boje i nepravilnog oblika. U početku može biti blago savijen, ali vremenom postaje spljošten i može imati prečnik do 13-15 cm. Površina šešira je suva, a kod starijih primeraka se mogu videti i male pukotine. Drška dostiže visinu od 6 do 8 cm i cilindričnog je oblika i bele boje.

Meso Hydnum repandum je bele boje, a kod starijih gljiva može i da požuti. Meso je jestivo i gorkog ukusa. Takođe, meso je develo i tvrdo, ali se ipak lako lomi. Ima karakterističan miris koji se jedva oseća. Lamele žute ježevice su bele boje i podsećaju na male igle i prekrivaju donji deo šešira. Lako se uklanjaju sa mesa pečurke i dok su pečurke još mlade, lamele su jedva primetne.

Branje žute ježevice

Žutu ježevicu, kao i ostale vrste pečurki, treba da beru samo iskusni pečurkari. Ne postoji velika opasnost da se ova pečurka pomeša sa drugim vrstama, ali svakako treba biti oprezan.

Sezona branja ove pečurke počinje u junu, a završava se u oktombru, kada temperature počinju da padaju. Žuta ježevica raste i u listopadnim i u četinarskim šumama. Može rasti samostalno ili u grupi, niče iz zemlje. Obično se može sresti ispod drveća koje pravi veliku hladovinu.

Žuta ježevica se teško može pomešati sa drugom vrstom gljive, budući da ima karakteristične bodljice. Uprkos tome, postoje vrste koje neiskusne berače mogu lako zbuniti. U pitanju je tzv. riđa ježevica /H. Rufescens/ koja se može sresti na istim mestima kao i Hydnum repandum i takođe ima bodljice. Riđa ježevica se od žute razlikuje po svom sitnnijem telu. Pored toga, šešir i bodljice ove vrste su narandžaste boje. Riđa ježevica se takođe bere i konzumira.

Druge vrste koje imaju bodljice su Auriscalpium vulgare i Creolophus cirrhatus. Prva vrsta ima braon boju i sitno telo. U prošlosti se ova vrsta i konzumirala, a danas se dosta izbegava. Creolophus cirrhatus je može naći oko panjeva listopadnih drveća. NIje otrovna, ali se retko konzumira.

Spremanje žute ježevice

Meso žute ježevice je dobro za konzumiranje. Kao što već i znamo, ono nema neki poseban miris i blago gorak ukus. Takođe, ova pečurka je veoma hranljiva i ukusna. Da se pravilno spremi, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko pojedinosti. Hydnum repandum je dobra za konzumaciju dok joj je meso sveže i belo. U suprotnom, ova pečurka se ne bi trebalo naći na vašoj trpezi.

Pečurka žuta ježevica

Pre nego što je termički obradite, sa šešira pečurke treba da uklonite bodljice, jer će se na taj način smanjiti gorčina mesa. Kada očistite pečurku, ona se treba duže pripremati. Kako bi se uklonio gorak ukus, pojedini kulinari meso kuvaju sa sokom od limuna.

Pečurka je najbolja za prženje i kuvanje. Može biti deo različitih pečenih jela, supa i čorbi. Pozitivna osobina gustog mesa ove pečurke jeste da se nakon termičke obrade ne skuplja mnogo. U francuskoj kuhinji je žuta ježevica veoma popularna.

Ona može biti glavno jelo, a takođe se može koristiti i kao garnir mesu ili ribi. Može se začiniti raznim sosevima (pikantni sosevi su odličan izbor) i može se dodavati raznim salatama. U Rusiji se ova pečurka najčešće prži u kombinaciji sa lukom i pavlakom.

Predlažemo vam recept sa žutom ježevicom koji je odličan za osobe koje žele ojačati imunitet:

Potrebni sastojci: 400 g žute ježevice, 1 avokado, 1 struk mladog luka, 4 kašike kisele pavlake, 1 kašičica klica, 1 struk peršuna, 1 struk mirođije, sok od limuna, maslinovo ulje, so po želji.

Način pripreme: Pečurke očistite i operite. Poparite ih u kipućoj posoljenoj vodi. Dodajte i malo soka od limuna. Nakon toga ih ocedite i propržite u zagrejanom ulju dok ne omekšaju u potpunosti. Stavite ih u činiju i pomešajte sa avokadom, iseckanim na kockice, i pavlakom. Dodajte sitno iseckane luk, peršun i mirođiju. Dodajte i klice. Salatu začinite i dobro promešajte.

Koristi od žute ježevice

Pokazalo se da žuta ježevica sadrži dosta korisnih materija. Ona se uspešno koristi u borbi sa stafilokokama i drugim sličnim bakterijama. U kineskoj narodnoj medicini se ova pečurka koristi za pripremu raznih čajeva, kao i za pravljenje obloga. Kako narodni lekari tvrde, infuzija koja se pravi od ove gljive je toliko lekovita da ima moć da izleči i tešku i dugu depresiju.

Konzumacija žute ježevice jača ceo organizam, a najviše pomaže kod problema sa nervnim sistemom i disajnim putevima. Blagotvorno deluje i na rad želudačno - crevnog trakta. U nekim zemljama se prave i kreme od ove pečurke, koje obnavljaju i neguju kožu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest