Jasen

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
317825
Jasen

Jasen /Fraxinus/ je rod listopadnih stabala iz porodice Maslina.

Drvo jasena dostiže visinu do 40 m, debljinu do 1 m u prečniku, a starost - do 25 godina.

Kora jasena je mrežasto raspuknuta, zelenkasta/braon. Listovi drveta su složni. Oni se sastojke od 3 do 17 duguljastih listova bez drške, postavljeni u sedeći položaj i nazubljeni po ivicama. Cvetovi jasena liče na svetlozelene sitne snopove. Razijaju se tokom aprija, pre listanja. U unutrašnjosti se nalaze muški i ženski cvetovi. Seme drveta je dugo, pljosnato, postavljeno u duguljasto krilce, dugo do 4 cm. Krilce je malo kao zavezano na vrhu. Drveće počinje da daje semenke kada ima odprilike 40 godina.

Istorija jasena

Jasen je pagansko drvno, koje hrišćani ne prihvataju, smatra se na je stanište demona. U prošlosti, jasen se koristio za lečenje rana, a od drveta su se pravile amajlije za čuvanje od gušenja. Smatralo se da odbija munje tokom oluje. U drevnim vremenima se verovalo da je ovo drvo ima predispoziciju da pomaže kod vidovitosti. Jasen je veoma poštovan od strane starih Grka.

Za njih je ova biljka usko povezana sa ratom, nezamenljivi deo njihove svakodnevice. Od jasena su izrađivali drške na koljima ratnika. Prema grcima, jasen je naseljem, kao idruge biljke, određenim vrstama nimfi, koje se zovu meliade, ratoborne i nemilosrdne. One, zajedno sa divovima čine krv Urana.

Prema legendi, pre nego što je Zevs sakrio vatru od ljudi, čovek je mogao slobodno da je koristi, zato se Zevsova vatra, vatra munja, često nalazila na vrhovima jasenova, gde su je ljudi mogli uzimati. Kao dar za svadbu, Pelej, Ahilov otac dobija, osim drugih dragocenosti i koplje od jasena.

U skandinavskoj mitologiji, ovom drvetu se pridaje mnogo pažnje. Bogovi su stvorili prve ljude - Ask i Emba od panja jasena. Za skandinavce jasen je bio svetinja. Svemogući Jedrazil, Drvo života, predstavlja veliki jasen.

Vrste jasena

Beli jasen /Fraxinus excelsior/ je visok 15-30 m, drvo sivo-braonkaste boje, gladak, kod starijeg drveća kora je raspuknuta sa crnim pupoljcima u brazdama lišća. Listovi su suprotni, kao paprat, sa 9-12 listova (poslednji je u sedećem položaju) duguljasto-lanceolatni, zaoštreni, dostra krupno nazubljeni, u osnovi klinasti. Cvetovi ove vrste su crvenkasti hermafroditske ili istog pola, sakupljeni u višebojni cvast koji podseća na metlu.

Prašnika ima dva, s tamnocrvenim prašnicima. Tučak je sa jednosemenim orahom sa jako razvijenim krilcem. Beli jasen cveta u proleće. On je pretežno rasprostranjen u listopadnim šumama u našim planimama, uglavnom u bukovom pojasu.

Poljski jasen /Fraxinus angustifolia/ predstavlja srednje veliko listopadno drvo iz porodice Maslina, obično može dostići visinu 20-30 m, prečnik stabla 1, 5 m. Ova vrsta je rasprostranjena u Evropi, Severnoj Africi, Bliskom Istoku i zapadnom delu Atije. Njegovi listovi su svetlozeleni, dužine oko 25 cm i sastoje se od 5-13 listića, koji su dosta uži nego kod drugih predstavnika vrste. Poljski jasen cveta početkom maja.

Crni jasen /Fraxinus ornus/ je visoki žbun ili nisko drvo, okrugle krošnje. Crni jasen može da dostigne visinu do 20 metara i prečnik 60 cm, ali češće ostaje manjih razmera. Kora mu je glatka i žućkasto-braon boje. Pupoljci su sivo-braon i pokriveni sivim vlasima. Listovi su složni, neparno perasi, dugi 15-20 cm. Oni su najčešće sastavljeni od 5 do 7 listova sa duguljastim jajastim oblikom, dugi 5-6 cm i široki 2-4 cm. Periferija im ne neravnomerno nazubljena, a osnova im je širokog klinastog oblika ili okrugla, često malo asimetrična.

Odozgo su mat zeleni, a odozdo svetliji, sa zarđalim vlasima u sredini i uglovima između žilica. Cvetovi su dvopolni, krem-beli, sa dobro razvijenom čašicom i vencem. Oni su sakupljeni u krupne, guste metlice, koje su raspoređene po vrhovima krošnje. Crni jasen se sreće u srednjoj i južnoj Evropi, Maloj Aziji i Kavkazu.

Sastav jasena

Kora jasena sadrži kumarinske glukozide eskulin i fraksin, tanine, fraksinin, dekstrozu, smole, eterično ulje, gume, šećer, glukozu itd.

Listovi sadrže flovonov glukozid kvercetin, manit, tanin, inoziz, tragove eteričnog ulja, a kora - fraksin (kumarinski glikozid) tanin i manit.

Gajenje jasena

U ranom dobu beli jasen dobro podnosi hlad, ali kasnije postaje željan svetlosti. Voli toplotu i često može uginuti u kasnim, hladnim prolećnim danima. Dobro se razvija pri visokoj atmosferskoj vlažnosti, ali dobro podnosi i sušu. Zahtevan je što se tiče uslova zemljišta, najbolje se razvija na dubokoj bogatoj zemlji, svežoj ili vlažnom. Može da podnese i prisustvo kreča u zemlji i otporan je na atmosferska zagađenja. Osim uz pomoć semenki beli jasen se razmnožava i uz pomoć izdanaka panjeva. Semenske jedinke dostižu i do 300 godina.

Crni jasen raste i na bogatom plodorodnom ali i na siromašnom i suvom zemljištu. Iziskuje umerenu klimu i uspešno izdržava sušu. Poljski jasen je vrsta koja brzo raste. Može da živi 300 godina. U poređenju sa belim jasenom može više da izdrži u hladu i više voli toplotu. Najuspešnije se razvija na dubokom, plodnom i vlažnom zemljištu.

Sakupljanje i čuvanje jasena

Kao lek se upotrebljava kora jasena. Ona se sakuplja u rano proleće kada počnu sokovi da se kreću u drvetu. Na mladim granama drveta se prave oštrim nožem prstetansti prorezi na rastojanju od 30 do 50 cm jedan od drugog, nakon toga još 1-4 proreza po dužini. Na taj način se kora lakše oljušti. Oljuštenu koru očistimo od lišajeva, buđi ili otpadaka i sušimo na suncu ili u suvim prostorijama, rasporedimo u tankom sloju. Najbolji materijal se sušu u sušari na početoj temperaturi od 25 stepeni, postepeno povećavamo na 60 stepeni.

Koristi od jasena

Jasen ima diuretičko i protivreumatsko dejstvo. U narodnoj medicini listovi drveta se koriste kod gihta i reume, radikulitisa, ascitisa, osteofita, kašlja, groznice, glista, kao laksativno sredstvo. Napitak od kore se unosi kod dijareje, dizenterije i žutice. Spoljašnjo se prave obloge kod rana i ekcema, koristi se za ispiranje usta i za oporavak desni. Jasen smanjuje tempraturu, smiruje groznicu, koristi se kao gorak tonik i sredstvo za stezanje.

Smatra se da napitak od kore pomaže da se odstrane začepljenja u jetri i slezini, kao i kod reumatskog artritisa. Listovi imaju diuretičko, dijaforetsko i laksativno dejstvo, opuštajuće dejstvo, posebno kod lečenja gihta i reumatskih bolesti. Za napitak od jasena sa belim vinom se pričalo da rastvara kamenje i leči žuticu. Danas se čaj od jasena koristi u Evropi kao sredstvo za čišćenje protiv reume, artritisa, gihta i ascitisa.

Narodna medicina sa jasenom

U našoj narodnoj medicini se koristi crni jasen Fraxinus ornus. Upotrebljava se sa osušenim sokom mana, koji prilikom sečenja ispušta grančice.

Pripremite napitak od jasena tako što ćete preliti dve supene kašike izgnječene kore belog jasena sa 500 ml vrele vode. Smesu dobro promešajte i nakon što se ohladi procedite. Dobijenu tečnost popijte za jedan dan.

Prema francuskoj narodnoj medicini, napitak od listova jasena /60 g na 1 litar/ ukoliko se unosi svakog jutra usporava starenje.

Napitak od jasena možete pripremiti tako što ćete staviti 1-2 kašičice listova potopljene na 2-3 minuta u pola čaše vode, nakon toga procedite. Od tečnosti unosite 1-1, 5 čašu dnevno, bez zaslađivača i u gutljajima.

Narodna mediicna predlaže sledeći recept za napitak sa jasenom. Kuvajte nekoliko minuta 1 kašičicu kroe u pola čaše vode i ostavite tako 2-3 minuta. Uzimajte napitak bez šećera po 1/2 - 1 čašu dnevno. Možete poboljšati ukus sa mentom ili slatkim origanom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

3
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji