Kopitnjak

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
317822
Kopitnjak

Kopitnjak /Asarum europaeum L./ predstavlja višegodišnju zeljastu biljku iz porodice Aristolochiaceae - Skrivenosemenica. Od ovog roda je poznato oko 100 vrsta, rasprostranjenih u umerenim oblastima Severne hemisfere. Samo nekoliko njih se gaje kao dekorativne.

Kopitnjak ima puzeći, razgranat rizom. Stabla su 2-5 cm dužine, ležeća ili malo izdignuta. Listovi su 5-10 cm širine, u obliku bubrega/okrugli, sa celim ivicama, kožasti, drške dužine do 10 cm. Cvetovi su pojedinačni, na vrhu, sa prostim oblikom zvona, trodelni cvetni omotač, oko 1.5 dužine, ljubičasto-braon. Tučaka ima 12. Plod kopitnjaka predstavlja kutijicu sa šest gnezda. Kopitnjak cveta od marta do juna. Biljka se sreće na vlažnim mestima, širokolisnim šumama (najčešće bukovim) u planinama. Kopitnjak raste u celoj državi od 300 do1200 m nadmorske visine. Osim kod nas, sreće se u celoj Evropi (bez krajnjih severnih delova).

Vrste kopitnjaka

Porodica Skrivenosemenica je sastavljena od oko 60 vrsta biljaka. Druge poznatije vrste osim Asarum europaeum L, poznat i kao evropski kopitnjak, su gruzinski kopitnjak /Asarum ibericum Stev. ex Ledeb./, Asarum sieboldii Miq i Asarum caudatum.

Gruzinski kopitnjak predstavlja zeljastu višegodišnju biljku iz porodice Skivenosemenica. Stablo biljke dostiže do 15 cm. Gruzinski kopitnjak cveta u maju i stvara semenke u junu. Vrsta je rasprostranjena i u Rusiji.

Asarum sieboldii Miq je zeljasta biljka iz porodice Skrivenosemenica, rasprostranjena u vlažnim mešovitim šumama u južnom delu Dalekog istoka. Ova dekorativna vrsta se odlikuje sivo-zelenim listovima. Biljka cveta krajem juna, cvetanje traje oko tri nedelje.

Asarum caudatum predstavlja dekorativnu biljku takođe iz porodice Skrivenosemenica, poreklom iz severne Amerike. Koren dostiže do 8-9 cm. Ova biljka ima relativno krupne, svetlozelene, zimzelene listove. Asarum caudatum cveta krajem maja i u junu.

Sastav kopitnjaka

Kopitnjak sadrži 1% eteričnog ulja sa glavnim sastojcima azaronom (derivat felilopropana) i diazaron. Ova dva jedinjenja u eteričnom ulju su oko 30. To su isparljive otrovne materije. Osim toga u eteričnom ulju se nalazi i azeril aldehid, pinen, evgenol, metilevgenol i bornilacetat. Koren sadrži još tanina i sluzi, ugljenih hidrata. Od biljke je izolovan alantonin i dva flavonova glikozida. Smatra se da azaron ima narkotično dejstvo.

Gajenje kopitnjaka

Biljka kopitnjak

Kopitnjak se koristi u alpinijumima gde ima hlada, kao biljka koja pokriva zemlju. Cvetanje je neugledno, rano u proleće u aprilu. Miris cvetova je prijatan i podseća na vanilu. Kopitnjak je tipična šumska biljka, koja uspešno raste u hladu i poluhladu.

Razvija se blagotvorno na zemljištu bogatom hranljivim sastojcima, sa alkalnom reakcijom. Kopitnjak se razmnožava semenkama, koje se poseju u proleće. Cilj je da se stvori gust, zeleni ćilim. Ne treba da vas brinu mravi. Oni sakupljaju semenke da bi konzumirali njihov mesnati deo, ali se čuva njihovo klijanje.

Sakupljanje i čuvanje kopitnjaka

U medicinske svrhe se skuplja nadzemni deo koji cveta i koren kopitnjaka (Herba et rhizoma Asari). Strukovi, zajedno sa korenjem se beru za vreme cvetanja - od marta do juna. Sakupljeni materijal se čisti od slučajnih promesa, otpadaka i zemlje. Nakon toga se biljka suši u hladu.

Najuspešnije se suši u sušari na temperaturi dok 35 stepeni. Sušena biljka je zelene boje na strukovima i braon boje na korenu, bez mirisa i gorkog je ukusa. Dopuštena vlažnost je 13 %. Od oko 7 kg nabrane biljke se dobija 1 kg suve. Obrađena biljka se čuva u balama. Rok trajanja cele biljke je tri godine, a isečene 1 godinu i 6 meseci.

Koristi od kopitnjaka

Kopitnjak je biljka koja se koristi kao tradicionalni lek u narodnoj medicini. Biljka deluje kod iskašljavanja, stimuliše mokrenje, laksativno i smirujuće. Kopitnjak se upotrebljava kod bolesti srca - hronične srčane insuficijencije, kod ubrzanog kucanja srca, čireva, nekontrilisanog mokrenja, nervoze, migrene, lumbaga. Biljka deluje efikasno kod radikulitisa, ascitisa, kašlja, kod trovanja gljivama, protiv pijanstva itd.

Ako se doda u vino, izgnječena biljka izaziva povraćanje i neprijatan osećaj koji se prilaže kod ljudi koji su alkoholičari i žele da prestanu, koji pate hroničnog pijanstva. U bugarskoj narodnoj medicini kopitnjak se koristi još protiv glavobolje, povećanog uzbuđenja, kod histerije, kod dizenterije, otoka itd. Spoljašnje u obliku sitnog praha se stavlja sa posipanje na kožu kod krasti, gnojnih rana. Potopljena u rakiju, biljka služi za mazanje kod reume i neuralgije.

Efekat iskašljavanja je zato što se u njoj nalaze eterična ulja. Eterično ulje sadrži jedinjenje azaron, koje se karakterizuje narkotičnim svojstvima - ovo verovatno određuje smirujuće dejstvo kopitnjaka, analiziraju naučnici. Biljka i napici dobijeni od nje se preporučuju za olakšavanje i oslobašanje žilavih sekreta, koji zatvaraju disajne puteve.

Narodna medicina sa kopitnjakom

Naša narodna medicina mnogo preporučuje napitak od kopitnjaka kao efikasno sredstvo protiv alkoholizma i mamurluka. Jedna kašičica biljke se potopi u 400 ml vrele vode u tajanju od 5 minuta. Nakon što se ohladi, procedi se. Unosi se po 1 supena kašika pre jela tri puta dnevno.

Prema drugom receptu protiv alkoholizma, dodaje se jedna kašičica kopitnjaka i jedna kažičica zelenih ljuski oraha u 2 litre crvenog (domaće prirpemljenog) vina.

Narodna medicina nam predlaže sledeće napitke sa kopitnjakom protiv bolesti raka: dve kašičice napitka se stavlja u 1 l vode i kuva dok se ne prepolovi. Procedi se i ostavlja da se ohladi. Sipa se u tamnu flašu. Počinje se sa unosom 1 kapljica prvi dan. Svaki dan u čašu se sipa kapljica više dok ne dođete do 40 kapi. Nakon toga se doza smanjuje po 1 kapljicu. Dokazano je da otrov uništava ćelije raka.

Štete od kopitnjaka

Uvek treba da se konsultujete sa lekarom specijalistom pre korišćenja kopitnjaka, pošto je u velikim dozama biljka otrovna. Trovanje kopitnjakom se karakterizuje povraćanjem. Takođe je potrebno da se obrati pažnja da je biljka kontraindikantna za ljude koji pate od stenokardije.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

2.5
50
41
30
20
11
Oceni:

Komentari

Pošalji