Bonapeti.rs»Članci»Začini»Limunska Trava

Limunska Trava

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Glavni urednik
41190176
Limunska trava

Limunska trava (Cymbopogon citratus) nazvana još cimbopogon predstavlja višegodinju tropsku travastu biljku iz porodice žitarica. Ima šiljaste visoke listove, raste na grozdovima stabla. Dostiže visinu do 15 cm. Prapostojbina limunske trave je Indija, ali se gaji i u Šri Lanki, Indoneziji, Africi, Brazilu i Gvatemali.

Godinama je jedan od najkorišćenijih začina u vijetnamskoj i tajlandskoj kuhinji. U današnje vreme se masovno kultiviše u Kaliforniji i na Floridi. Ona postepeno ulazi i u evropsku kuhinju, pa će joj slava uskoro biti svetska. Limunska trava spada u aromatične mnogogodišnje trave s veoma jakom aromom limuna.

Sastav limunske trave

Sirova limunska trava je bogata vodom, kalijumom, natrijumom, magnezijumom, cinkom, fosforom, manganom, vitaminom A, vitaminom C i B6. U sastav joj ulaze još citronelol i geraniol. Biljka je cenjena pre svega zbog eteričnog ulja, koje se nalazi u listovima. Ona je bogata citrolom - između 80 i 85%.

Izbor i čuvanje limunske trave

Možete da kupite limunsku travu na štandovima sa egzotičnim začinima u većim marketima. Naći ćete je u prahu, pasti ili konzerviranu. Čuvajte je prema uputstvima na eetiketi. Limunska trava se prodaje u saksiji u nekim internet prodavnicama. Sveža limunska trava se čuva u frižideru u najlon kesi oko 2-3 nedelje. U zamrzivaču možete da je sačuvate do pola godine.

sečena limunska trava

Gajenje limunske trave

Limunska trava je tropska biljka koja nikako ne podnosi negativne temperature. Voli sunce i ne treba da se ostavlja senovitim mestima. Zemlja treba da je bogata hranljivim materijama, ali i da je porozna. Limunska trava ne voli blatnjava mesta. Treba da se zaliva često.

Limunska trava u kulinarstvu

Limunska trava je odličan začin jer daje prijatnu aromu limuna jelima ali ih ne kiseli - osobina tipična za limun. Limunska trava je izuzstno popularna u karipskoj i azijskoj kuhinji. Najčešće se koristi za začinjavanje sosova, supa, različitog pića, toplog čaja, marinada. Njena prijatna aroma je izuzetno pogodna za ribu, živinu i morske plodove. Sitno iseckana limunska trava može da se konzumira i u svežem stanju.

Krupni parčići ili cela stabla limunske trave dodaju se u jelo, a kad je gotovo vadi se. Limunska trava osušena u prah se koristi za dodavanje u pića.

Koristi od limunske trave

Limunska trava,beli luk, čili

Limunska trava ima veoma dobro dejstvo protiv glavobolje, umora, stresa, razdražljivosti i problema s koncentracijom. Osim toga ona olakšava simptome gripa i prehlade, laringitisa, kašlja i bronhitisa. Poboljšava varenje i smajuje bolove u mišićima i zglobovima.

Ulje od limunske trave ima dobro izražena antigljivična svojstva. Pomaže kod nesanice, deluje kao antiseptik. Ima i odbijajuća svojstva - visok sadržaj ulja tera komarce i druge neželjene insekte. Smatra se da limunska trava ima dobra antikancerogena dejstva - uništava ćelije raka, ali ne zahvata zdrave.

Da biste napravili infuziju od limunske trave dodajte 1 kašiku nje u 500 ml kipuće vode. Napari se pod poklopcem između 5 i 10 minuta. Procedi se i uzima se tri puta na dan po 150 ml pre jela. Razume se, najbolje je da se konsultujete sa lekarom, pre nego što počente bilo kakvo samostalno lečenje.

Limunska trava u kozmetici

Eterično ulje od limunske trave ima veoma dobro antioksidansno, podsticajno i umirujuće dejstvo. Olakšava kožne ekceme, kontroliše lučenje sebuma i skuplja raširene pore. Limunska trava dobro deluje kao dezodorans i smanjuje znojenje. Bori se uspešno sa celulitom i aknama. Koristi se veoma često u parfimeriji zbog svoje jake a istovremeno i prijatne arome.

Čaj od limunske trave

Za anticelulit masažu pomešajte 20 kapi eteričnog ulja i 50 ml bademovog ulja. Utrljajte energično u kožu. Ako želite da se rešite neprijatnih raširenih pora, pomešajte 30 ml bademovog ulja i 2 kapi limunkse trave. Nanesite na lice, ostavite da deluje 10 minuta i obilno isperite hladnom vodom.

Za lečenje akni napravite smesu od 2 kapi žalfije, 2 kapi limunske trave i 10 ml bademovog ulja. Nanesite na lice i nakon 10-15 minuta obilno isperite.

Ako želite da napravite kupku koja je istovremeno sa podsticajnim i anticelulitskim dejstvom, pripremite kupku u kojoj je rastvoreno 10 kapi limunske trave i morska so.

Štetnost limunske trave

Ulje od limunske trave je kontraindikovano kod trudnica, epileptičara i dece ispod tri godine. Budite pažljivi kod prvog dodira s maslacem, zato što nije isključeno da može da se javi alergijska reakcija.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas