Smilje

Kristina ChernikovaKristina Chernikova
Glavni urednik
317822
Smilje

Smilje /Helichrysum arenarium/ je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Asteraceae. Ova biljka je poznata i kao biljka besmrtnosti.

U Francuskoj je poznata kao Immortelle, a u Nemačkoj kao Sand-Strohblume, Ruhrkrautbluten i Gelben Katzenfochten. Žuto smilje ima kratku podzemnu drvenastu stabiljku, a koren joj je vretenast i ima dosta manjih korena sa strane.

Stabiljke sa cvetovima su od 5 do 10 komada, a obično su uspravne i proste, koje dostižu vidinu od 40 do 60 cm. Listovi smilja su prosti, jajoliki, širi na krajevima, a mogu biti i izduženi. Cvetovi ove biljke su ovalne, dostižu do 9 mm u prečniku. Sakupljeni su u cvastim apo 5-30. Spoljašnji listići su žućkasti, a ponekada i narandžasti.

Smilje cveta od juna do avgusta. Ova biljka se obično može naći na peskovitim mestima, pored vodenih površina. Najrasprostranjenije je u Dunavskoj ravnici, na obali Crnog mora. Ređe se može sresti na ostalim mestima naBalkanu. Osim kod nas, smilje raste i u Centralnoj i Istočnoj Evropi.

Sastav smilja

Smilje sadrži sledeće flavonoide: kemferol, apigenin, astralagin i helihrizin. Ova biljka sadrži i antocianine, bagrilne materije (salipurpozid), tanine, groke materije, eterično ulje, itd.

Branje i čuvanje smilja

U lekovite svrhe se koriste cvetovi smilja /Flores Helichrysi, Flores Gnaphalii/. Ovi delovi biljke se sakupljaju kada ona počinje da cveta. Sakupljeni materijal treba očistiti od primesa, a zatim staviit na sunce, da se osuši.

Još bolji rezultati se dobijaju ako se biljka osuši u sušnici na temperaturi od 45 stepeni. Osušena biljka bi trebalo da ima žutu boju. Ona nema neki poseban miris, ali ima gorak ukus.

Koristi od smilja

Prema sprovedenim ispitivanjima, dokazano je da smilje stimuliše sekreciju žuči.JOš 1929. godine su sprovedena eksperimentalna istraživanja na psima, gde se dokazalo lekovito dejstvo ove biljke. U krajnjem slučaju se ustanovilo da čaj ili ekstrakt cvetova smilja stimuliše sekreciju žuči, želudačnog soka i soka pankreasa. Kansije su to urađena i druga ispitivanja.

Ona su dokazala da ova biljka povećava tonus žuči i povećava holesterino-holatni koeficijent. Naučnici pretpostavljaju da biljka tako deluje zbog flavona, koji se nalaze u njenim cvetovima i koji a ktiviraju sekreciju žuči, pa tako povišavaju holesterino-holitnija koeficijent i sadržaj bilirubina u žuči.

Alkoholni ekstrakt i ekstrakt hloroforma od cvetova smilja in virto potiskuje stafilokoke i a-hemolitične streptokoke. Prema najstarijim podacima, ova biljka povišava krvni pritisak. Međutim, kasnije, prema ispitivanjima na mačkama je ustanovljeno da cvetovi smilja deluju hipotenzivno. Takođe se pokazalo da cvetovi ove biljke se uspešno mogu koistiti u borbi protiv holecistitisa, holangitisa i holelitiaze.

Dokazano je da ova biljka efikasno sredstvo za podsticanje sekrecije žuči. Kod upotrebe čaja od smilja povraćanje se smanjuje i u potpunosti nestaje. Smanjuje se i nestaje osećaj nelagodnosti u oblasti jetre i žuči, a uvećana jetra se smanjuje.

Žuto smilje

Ponekada poboljšanje može biti primetno još nakon 3. dana od upotrebe čaja. Kod obolelih od žutice se primećuje prestanak povraćanja i mučnina, ublažavanje bolova, izbacivanje zadržanih gasova, smanjenje žute boje kože i sluzokože.

Smilje pomaže i kod kamena i peska u žuči, upale bubrega i bešike, problema sa uriniranjem, otoka, reume, neuralagija, impotencije, išijasa, niskog krvnog pritiska, pojedinih kožnih bolesti i drugih oboljenja.

Narodna medicina i smilje

U narodnoj medicini se čaj od cvetova smilja koristi kao sredstvo za podsticanje sekrecije žuči, kao diuretik i kao sredstvo za podsticanje probave.

Da napravite čaj od smilja, potrebno je da imate 10-15 g ove biljke. Zatim je stavite u 300 ml ključale vode i nakon 3-4 minuta sklonite sa vatre. Kada se ohladi, onda procedite. Od nje uzimajte po 2 kašike 3 puta dnevno, 30 minuta pre obroka u trajanju 2-3 sedmice.

Ako želite da napravite čaj od cvetova, onda ih prelijte jednom šoljom kipuće vode. Neka tako odstoji 30 minuta. Uzimajte po pola šolje 2 puta dnevno, 30 minuta pre obroka.

Ulje od smilja

Od smilja se proizvodi ulje. Ono deluje antiupalno, regeneriše, podmlađuje, pročišćava i ublažava bolove.

Ovo ulje je veoma lekovito. Pomaže kod infekcija i upala disajnih puteva, bolova u mišićima, artritisa, problema sa jetrom. Takođe, potpomaže stvaranje novih ćelija kože. Deluje kod suve, grube kože, kao i kod naduvenih i slabih vena i korisno je kod pojedinih kardiovaskularnih bolesti. Ulje je dobro i za masažu, može se kombinovati i sa drugim uljima za osetljivu i upaljenu kožu, bolove i druge probleme. Pomešajte smilje sa pačulijem, ružom, slatkim origanom, lavandom, sandalovinom, itd.

Koristi se kod akni, hiruških ožiljaka, raznih rana, operacija, itd. Ulje od smilja pomaže kod detoksikacije od alkohola i narkotika i nikotina, za oslobađanje uma i tela od zavisti.

Ulje od smilja ne deluje blagotvorno smao na ljudsko telo. Ono pomaže da čovek postigne duševnu ravnotežu i harmoniju. Kažu da ulj od smilja može izlečiti emocionalne traume.

Ako želite da se oslobodite mentalnog umora, teških emocionalnih problema, ogorčenosti, razočaranja i nezadovoljstva, ovo ulje će vam pomoći. Smilje ima sposobnost da otera razne negaivn eemocije poput konstantnog gneva, mržnje i osećaja bespomoćnosti. Takođe, pozitivno deluje na depresiju i nervnu iznurenost.

Ono umiruje, osvežava i jača duh. Pomaže u uklanjanju emocionalnih barijera. Preporučuje se osobama koje teško zaboravljaju i opraštaju. Prema specijalistima, ulje od smilja je najbolje za ljude koji nisu dovoljno dobijali ljubavi od roditelja i njihvo priznanje.

Štetnost smilja

Iako nisu poznate kontraindikacije pri konzumaciji smilja, ova biljka ne bi trebalo da se koristi bez lekarskog nadzora. Specijalisti upozoravaju ljude koji imaju hipertnoniju da budu obazrivi kod korišćenja ove biljke.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas