Bonapeti.rs»Saveti»Kako se čuvaju začini u tegli?

Kako se čuvaju začini u tegli?

Kako se čuvaju začini u tegli?

Svaki dobar kuvar mora da ima na desetine začina. Svaka nacionalna kuhinja ima svoje tipične predstavnike. Francuska kuhinja se teško može zamisliti bez ruzmarina i majorana, italijanska - bez origana, arapska - bez kumina, ruska jela - bez rena i senfa, a bugarska bez čubra i nane.

Ovo su začini, koji jelima daju specijalan ukus i aromu tradicionalnim namirnicama.

Pikantni začini mogu da budu različiti delovi biljaka: koren i list - celer i peršun, koren - đumbir, cimet - kora, karanfilić - pupoljci cvetova, biber - plodovi, mirođija - listovi, stablo i semenke.

Neki od začina mogu da se gaje u bašti, a druge moramo da tražimo iz egzotičnih zemalja. Neki se začini koriste sveži, drugi osušeni, a neki i kao zamrznuti (pikantne biljke).

Skoro svi začini zahtevaju odgovarajući način čuvanja, jer se većina njih koristi u malim količinama, ali često.

Začini se u principu ne kvare kao uobičajene namirnice. Ne mogu da se, naprimer, ušećere. Začini gube svoj ukus i aromu i tokom vremena jednostavno prestaju da budu začini.

Standardni rok trajanja kod idealnih uslova određenih začina je: za celo korenje i semenke - od 3 do 4 godina; plodovi i orašasti plodovi - od 2 do 3 godine; pikantne biljke - od 1 do 2 godine; začini i smese začina - od 1 meseca do 1 godine.

Većina začina se čuva u hermetički zatvorenim teglama.

Za čuvanje začina su dobre posude od stakla ili keramike sa poklopcem koji se dobro zatvara. Kutije sa otvorima odozgo nisu dobre za čuvanje začina na duži period. Neki začini mogu da se čuvaju u običnim kutijama. Đumbir, luk, beli luk i celer se čuvaju u frižideru ili na suvom i provetrenom mestu.

Začini se ne čuvaju u blizini izvora toplote.

Svim vrstama začina ne odgovaraju temperaturne promene, a od čestog zagrevanja brzo gube ukus i korisna svojstva.

Začini ne vole svetlost.

Mnoge domaćice vole da svoje kuhinje ukrase providnim teglama za začine. To je lepo i korisno jer možete da vidite gde je koji začin. Lepo je jer koloritni začini u lepim teglama izgledaju neverovatno. Ali, od svetlosti, većina začina brzo gubi svoja korisna svojstva. Mesto za čuvanje začina treba da bude tamno.

Ne možete da začine sipate direktno iz tegle u jela koja želite da začinite.

Neke navike, takođe skraćuju korisna svojstva začina. Para, koja ide u suve začine, ubrzava gubljenje ukusa i arome, a to dovodi i do zgrudnjavanja začina. Zbog toga koristite nož ili kašiku da bi začine sipali u jelo.

Kašika za začine treba da bude suva i čista.

Mokra kašika može da ovlaži začin, a vlaga može da doprinese da se pojavi buđ, a to će učiniti začin neupotrebljivim.

Začine iz grupe crvenih paprika, kao što su aleva paprika, tucana paprika i čili, bolje je čuvati u frižideru.

U frižideru će ovi začini sačuvati boju i svežinu. Ne zaboravljajte da se pobrinete da nema neprijatnih mirisa u frižideru.

Kako da testirate svežinu začina?

Sveže biljke - mirođija, bosiljak, peršun, ruzmarin - bolje je da se koriste odmah iz bašte. Suvi začini se proveravaju na ukus, miris i boju. Ako je začin promenio boju tokom čuvanja, u većini slučajeva nije za upotrebu.

Većina začina imaju jači ukus u sušenom obliku. Ako se ukus promenio tokom čuvanja začina, ako je postao neprijatan ili se uopšte ne oseća, bolje je da takav začin bacite.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
Ukupno glasalo: 1
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji