Bonapeti.rs»Saveti»Pomaže li kardamon kod dijabetesa?

Pomaže li kardamon kod dijabetesa?

Stanislava ArmyanovaStanislava Armyanova
Inovator
432760
Pomaže li kardamon kod dijabetesa?

Dijabetes melitus ili šećerna bolest (DM) i kardiovaskularne bolesti značajno doprinose stopi mortaliteta i oboljenja su rasprostranjena širom sveta. Često se kombinuju, a dijabetes je faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti.

Kardamon se često naziva i "kralj začina", koji nosi slatku, živopisnu aromu hrani i piću. Koristi se kao pomoćno sredstvo za sistem za varenje, prirodnog je ukusa i bogat je fitonutrijentima, sa visokim sadržajem mangana i obiluje mineralima. Samo 1 kašika kardamona može obezbediti 80% dnevne potrebe za manganom u vašem telu.

Jedna kašika kardamona sadrži 1. 624 miligrama mangana. Kardamon nije samo začin, on ima lekovita svojstva koja nude prirodan način rešavanja visokog krvnog pritiska, dijabetesa tipa 2, pa čak i raka! Mangan pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi i apsorpciji kalcijuma, podstiče energetski metabolizam.

Kardamon je začin iz porodice đumbira koji ima antioksidativna, protivupalna i antikancerogena svojstva. Neke studije sugerišu da može poboljšati metabolizam glukoze, ali ne idu sve studije u prilog tim tvrdnjama.

Pet razloga za uključivanje kardamoma u svakodnevnu ishranu:

Loš zadah: Studija sa univerziteta u Indiji otkrila je da su ekstrakti kardamona efikasni protiv oralnih patogenih bakterija kao što su Streptococcus mutans i Candida albicans, koje izazivaju loš zadah. Zbog svoje sposobnosti da ubija bakterije koje uzrokuju loš zadah, kardamon takođe može pomoći u sprečavanju propadanja zuba i karijesa.

Rak: Istraživanja pokazuju da se kardamon može koristiti kao hemoprofilaksa koja usporava nastajanje karcinoma. Studija iz 2012. otkrila je da kardamon izaziva značajno smanjenje broja tumora nakon oralne primene kardamona u prahu.

Kardamon smanjuje upalu, podstiče smrt ćelija raka. Studija objavljena 2010. godine otkrila je da kardamon povećava proizvodnju belih krvnih zrnaca u slezini. Studije pokazuju da svakodnevno konzumiranje kardamona može pomoći u prevenciji karcinoma dojke, jajnika i prostate.

Krvni pritisak: Studija Medicinskog fakulteta otkrila je da tri grama kardamoma u prahu, podeljenih u dve doze dnevno, tokom 12 nedelja, smanjuju sistolni, dijastolni i prosečni krvni pritisak i povećavaju antioksidativni status tela za 90%.

Dijabetes: Kardamon je takođe koristan za dijabetičare. Studije pokazuju da ljudi sa dijagnozom dijabetesa imaju nizak nivo mangana. Kardamon je dobar način za povećanje nivoa mangana.

Jednostavni načini za maksimiziranje upotrebe kardamona u vašoj kuhinji: Jedna od najpopularnijih upotreba kardamona je u obliku čaja, ali može se koristiti i kao začin. Kardamon je odličan dodatak omiljenim hlebovima i pecivima.

Takođe se dobro meša sa karijem ili bilo kojim jelom koje sadrži začine kao što su kurkuma, kumin, korijander, beli luk ili đumbir. Dodajte kardamon sledećem čaju, omiljenom tajlandskom ili indijskom receptu ili čak prženom pirinču.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
Ukupno glasalo: 1
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji