Bonapeti.rs»Saveti»Kada i zašto se pije gvožđe?

Kada i zašto se pije gvožđe?

MarianeMariane
Džedaj
1460976
Kada i zašto se pije gvožđe?

Gvožđe je jedan od najpotrebnijih elemenata za ljudsko zdravlje. On je potreban za sintezu hemoglobina, tj. odgovara za transport kiseonika u tkiva i organe u telu.

Gvožđe učestvuje u sastavu mišnićnog tkiva i enzima disanja tkiva, učestvuje takođe u sintezi kolagena, što znači da od nivoa gvožđa u organizmu zavisi stanje kože, kose i noktiju, takođe u koštanom tkivu, tetivama i mišićnim vezama.

Od gvožđa zavisi normalna funkcija glavnog mozga i imunitet. U normalnom stanju u našem organizmu se nalazi 4 grama gvožđa, oko 60 procenata od njega se nalazi u hemoglobinu, 30 procenata se nalazi u slezini, jetri itd, a ostalo - u mioglobinu, sastavu enzima tkiva i krvne plazme.

Kada je potreba organizma za gvožđem nije zadovoljena, zbog trudnoće, dojenja, intenzivnog rasta, periodičnog krvanjenja, ishrana siromašna gvožđem, malabsorbacija hranljivih sastojaka u želudu itd, dovodi do deficita gvožđa,a u kasnijoj etapi do anemije usled nedostatka gvožđa.

Lečenje ova dva stanja samo korekcijom ishrane i dodatkom namirnica sa visokim sadržajem gvožđa nije moguće, lekari su izričiti. Onda u pomoć dolazi gvožđe koje se nalazi u preparatima. Maksimalna količina gvožđa koje organizam može da usvoji hranome je oko 2-2.5 mg, dok je kod lekarskih preparata 10-15 puta više.

Preparati koji sadrže gvožđe prepisuje lekar, koji može proceniti tačmu dozu i dužinu lečenja. Obično kurs lečenja traje dok se ne dostignu normalne vrednosti, što se prati redovnim analizama krvi. Profilaktika anemije usled nedostatka gvožđa uključuje dodavanje u ishranu hranu koja je bogata mesom, kao što je crveno meso, jetra itd.

Savet ima samo informativni karakter i ne menja konsultaciju sa lekarom!

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
Ukupno glasalo: 1
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Pošalji