Način pripreme
1. Papir za pečenje sa nacrtana dva kruga sa prečnikom od - 20 cm. Širina krugova - 2.5 cm. Špric - široki dodatak.
Rerna - 200 stepeni.
Na srednji stepen ringle se stavlja šerpa sa debelim dnom i zidovima i stavlja se maslac iseckan na kockice, sa kašičicom šećera, zaliva se vodom i svežim mlekom. Može da se koristi samo voda, ali sa mlekom se dobija bogatiji ukus. Odjednom se sipa brašno + so i drvenom špatulom se energično meša dok se ne oblikuje lepa lopta testa koja treba dobro da se odvaja od zidova šerpe. Meša se otprilike 3 minute.
Skida se sa ringle i stavlja se u posudu miksera, muti se na slabom stepenu da se ohladi i dodaju se blago umućena jaja jedno po jedno, tako što se nakon svakog muti. Radi se mikserom dok se ne dobije glatko i blistavo testo koje polako klizi sa špatule kao lava. Sipa se u špric i šprica se u krug, a posle još u jedan, zalepljen do prvog kruga i konačno se šprica još jednom u liniji odozgo između dva kruga i po centru.
Jaje se muti metalnom žicom za mućenje + so i četkom se lagano premazuje, ali tako da se blago zaglade prstenovi. Posipaju se iseckani bademi.
Peče se prvo na 200 stepeni 15 minuta i posle na 180 stepeni - otprilike 40-45 minuta tako što se rerna ne otvara za vreme pečenja. Kada je gotov, kolač se ostavlja u rerni uz blago otvorena vratašca na otprilike 30 minuta dok se u potpunosti ne osuši. Vadi se i hladi se na rešetci.
Krem: U posudu miksera se sipa hladna pavlaka, blago se umuti na srednjoj brzini i dodaje se ekstrakt vanile i šećer i muti se na visokom ubrzanju dok se ne dobije sneg. Po kašikama miksera bi trebalo da se se obrazovali lepi vrhići od umućene pavlake
Školjka Chox-a ekler se veoma pažljivo seče dugačkim i nazubljenim nožem kroz sredinu, pažljivo se sklanjaju svi vlažni komadići testa. Pavlaka se stavlja u špric i bogato se šprica, tako što se oblikuju osmice. Poklapa se. Blago se posipa šećerom u prahu. Drži se u frižideru.
Ukoliko želite da kolač bude hrskav, odmah se poslužuje.
Napomena: koristila sam drugi krem od:
4 komada žumanaca, 600 ml svežeg vrućeg mleka, 3 supene kašike brašna, 1 kašičica običnog skroba, ekstrakt vanile i prstohvat soli, 1/2 šolje šećera - kristal, 75 g maslaca
----------------------------------------------
Krokan: 1 šolja šećera se rastopi da se dobije karamel.
1/2 šolje badema stavljenih na papir za pečenje. Vrući karamel se sipa na njih. U potpunosti se hladi, lomi se na komade i stavlja se u blender da se dobije sitni pesak.
Sveže mleko se skuva. Metalnom žicom za mućenje se mešaju suvi sastojci, dodaju se žumanca i malo svežeg mleka da se dobije kaša i u veoma tankom mlazu se dodaje vruće mleko uz neprestano mešanje. Vraća se na ringlu i energično se meša dok se krem ne zgusti. Pokriva se folijom i u potpunosti se hladi.
Mikserrom se dodaje maslac komad po komad i muti se dok se ne dobije lep gladak krem, a špatulom se dodaje krokan. Pažljivo se muti. Oba proizvoda maraju da budu veoma dobro ohlađena, zato što u protivnom slučaju mogu da se zgrušaju. Ostavlja se da se stegne i zatim se šprica po kolaču.
Napomena: Napravila sam drugi krem, ali nisam sačekala dovoljno dugo da se maslac stvrdne i nisam uspela dobro da ga išpricam u osmice.
Priložiću fotografije na kojima će se videti kako sam nacrtala krugove, kakvo mi je testo kako bi bilo jasnije. Ukoliko pravite ovaj veliki ekler, hrabro radite špricem i nemojte ostavljati prazna mesta. Popunjavajte testom.
Objaviću zanimljiv istorijski izveštaj o ovoj vrsti eklera Paris- Brest Chox, zato što je zanimljivo da se pročite kako je počelo njegovo stvaranje.
Na svake četiri godine u Francuskoj se održava biciklističko takmičenje na 1200 km koje počinje u Parizu i ide se do Bresta i nazad. Poznato je još i kao PBP. Ovo je najpoznatije takmičenje koje datira još od 1891. godine i jedno je od najstarijih u seriji. Za vreme tog, za ono vreme ogromnog događaja, a i danas, jedan poslastičar je odlučio da u čast takmičenja napravi kolač u obliku biciklističkog kruga - Chox ili tačnije biciklističkog točka. Taj kolač je pokriven bademima i ispunjen aromatičnim kremom.
Za Francuze tih godina ovo je bio unikatni kolač, zato što se prvo počinjalo sa njegovom pripremom na ringli, a posle se završavalo pečenjem u rerni. Ovo je početak eklera, posle je prihvatilo i drugi oblik i šta još sve ne.
Svi već pravimo predivne eklere i smatram da i ovaj oblik neće predstavljati poteškoću ni za jednu od vas. Važno je da se zna, kao i kod kroasana, testo treba da bude glatke teksture i kada se dodaju jaja, ono treba da postane blistavo i da pada teško i polako.
Druga važna stvar, ali ne najmanje važna jeste da se prvo peče na visokim temperaturama kako bi testo moglo da se podigne, da naraste, a posle na nižim, kako bi mogla spoljašnja strana korpusa da ostane tvrda, a da se testo iznutra osuši. Tako se oblikuje lepa šupljina i da ne postane meko i da ne spadne nakon što se izvadi iz rerne.