Način pripreme
Za pravljenje ovih šnicli preferiram svinjski bonfile (ribica), zato što je veoma mekan, sočan i brzo se kuva. Dobro ispada i sa kontrafileom, ali je poželjno da se unapred meso marinira da ne bi bilo suvo.
Ceo komad mesa se dobro očisti od spoljašnjih kožica i masnih belih delova. Ukoliko se koristi bonfile, njegovi krajevi se iseku, s obzirom na to da su tanki i nesrazmerni sa ostalim delom.
Karađorđevu šniclu možete da napravite veliku od celog filea ili da je podelite na dva dela poprečno i na taj način ćete dobiti manje/kraće šnicle koje liče na pohovani rolat ili rolatiće.
U oba slučaja, kao i ukoliko koristite kontrafile, potrebno je da isečete meso na odgovarajući način kako bi se rastvorio u jedan list i kako bi se dobio tanak sloj.
Najlakši način da se to uradi jeste da se gornji sloj filea seče u dubinu (otprilike 1 prst), bez da se stiže do kraja. Zatim se nož vraća u suprotnom smeru, sečući i rastvarajući još jedan sloj dok se meso ne raširi kao knjiga.
Kao na dasci za sečenje, posipa se s malo soli i bibera i na njega se stavlja sloj providne kuhinjske folije. Istuca se kuhinjskim čekićem za istanjivanje šnicli, tako šnicla postaje još finija i krhkija. Ostavlja se na sobnoj temperaturi na 30 minuta. Meso treba da bude toplo, da bi se skuvalo prilikom pohovanja i da ne bi ostalo sirovo iznutra.
Dobijene dve ivice od istanjenog bonfilea se seku na još dve ili se ostavljaju tako, u zavisnosti od veličine porcija koje želite da napravite.
Stavljaju se tanke kriškice kiselog krastavčića, izrendani kačkavalj, pavlaka i šunka po želji.
Uvijaju se u rolat koji se dobro zapečati, sa izuzetkom krajeva, koji ostaju otvoreni, ali bi bilo dobro da se nadev koncentriše u sredini, da se ne bi nakon toga razlilo. Kao pomoć mogu da posluže drvene čačkalice, s kojim se pridržava rolnica dok se ne slegne i dobro ne uklopi.
Posle prilikom valjanja u smesu za pohovanje i prilikom prženja ja sklanjamo čačkalice ili pričvršćujemo samo jedno mesto gde postoji opasnost da se otvori.
Gotove uvijene šnicle se uvaljaju u brašno, umućeno jaje i prezle i prže se u obilnoj količini ulja, zagrejanog na umerenoj vatri.
Bolje da se polako prže, nego na jakoj temperaturi, zato što može pohovanje da postane zlatkasto, a iznutra meso još da ne bude gotovo.
Okreću se nekoliko puta da bi se ispržile sa ravnomernom bojom.
Šnicle se vade na debeli sloj kuhinjskog papira, koji će upiti višak masnoće.
Poslužuje se toplo, uz pržene krompiriće ili svežu salatu.
Prijatno!