Način pripreme
Bademovo mleko se nalazi među najpoželjnijim mlekom čiji je napitak bogat proteinima, vlaknima i antioksidansima.
U jednoj šolji sadržano je samo 40 kalorija, ali i važne vrste vitamina - B, C, E, D, kao i kalcijum i magnezijum, fosfor i selen. Razlika između životinjskog mleka i mleka od orašastih plodova je u sastavu i uglavnom holesterolu ili kazeinu koji se nalaze u kravljem mleku.
Generalno sva biljna mleka imaju odlične kvalitete da budu deo vegetarijanskog, veganskog ili bezglutenskog režima ishrane.
Bademe namočimo uveče. Isto kao i neke mahunarke, svi oni zadržavaju inhibitore koji su korisni za same orašaste plodobe, ali ne i za vaš organizam. To je tako, zato što inhibitori smetaju našim enzimima vezujući se sa njima ili još gore - uzrokujući njihovu deformaciju.
Osim toga, fitinska kiselina koja je sadržana u orašastim plodovima, semenkama, mahunarkama i žitaricama takođe ima sposobnost da našteti. Ovo se dešava kada upadne u organizam i poveže se sa magnezijumom, kalcijumom, gvožđem i ne dozvoli im da budu usvojeni.
Bacamo dva, tri puta njihovu vodu. Ako ima strpljenja, možete da odvojite ljusku orašastog ploda. Ona je hidrirana i to postaje lako.
Stavljamo bademe u blender i zalivamo ih vodom. Miksujemo 30-40 skeundi. Cedimo bademovo mleko u stakleni bokal i ocedimo pulpu kroz cediljku ili gazu. Nemojte je bacati, zato što ona nalazi mnogo kulinarskih primena u kuhinji, kako slatkih, tako i slanih.
Koristim je u humusima, slanim pecivima, u nadevima, kao i u kolačima, korama, mafinima i mnogim drugim pecivima.
Bademovo mleko možete da konzumirate prirodno ili da začinite cimetom ili vanilom, kao i da zasladite kašikom medom ili javorovim sirupom.