Način pripreme
Rerna - 200 stepeni;
Pljosnata tepsija, obložena papirom za pečenje;
Muti se kako uz pomoć miksera sa posudom, tako se i rukama mesi.
Pravila sam sa kvasom LIevito Madre, recept postoji na sajtu, tako da ga sad neću pisati.
Šafran se natopi sa 3-4 supene kašike toplog mleka, ostavi se na 10 min.
U posudu miksera se sipa brašno, dodaje se kvas, toplo mleko, promeša se i doda se so, jaja, maslac u kockicama, arome /koristila sam izrendanu kopru limuna i pomorandže/ i šafran, rastopljen u malo svežeg mleka. Energično se promeša.
Mikser se ostavi da izmeša sve oko 15/20 min. ili dok se testo lepi po žicama za mešanje. U početku testo je veoma meko i lepljivo, ali tokom mešanja pretvoriće se u kompaktnu masu elastičnog testa. Vadi se iz posude miksera i rukama se obrazuje ne toliko veliki pravougaonik.
Sa obe strane se testo savija ka unutra, obrazuje se i okrene se na 90 stepeni, ponovo se obrazuje pravougaonik i ponovo se savija na isti način, ukupno tri puta. Ovo savijanje pomaže testu da bude još elastičnije i zdravo. Obrazuje se u lopte i stavi se u blago maslacem namazanu posudu, pokriva se i ostavi se da nadođe, otprilike 2-3 sata, da trostruko uveća svoj zapreminu.
Nadošlo testo se seče na komade od 82 g i komade od 15 g, te cifre treba da budu tačne. Svaki komad od 82 g se ponovo savija na gore opisani način i zatim se obrazuje loptica sa savijenim dlanom. Loptica se obrazuje na veoma glatkoj površini, tako što je dlan savije do pola, obrazuje se loptica, razvija se po radnoj površini, ponovo se obrazuje loptica i ponovo se razvija, malo snage se koristi radnoj površini. Tako se ponavlja nekoliko puta, dok se ne obrazuje sa donje strane, tako da se ne primete tragovi savijanja. Pokazaću na fotografijama u galeriji. Na isti način se obrazuju male lopte testa.
Loptice od 82 g se pritisnu po sredini tako da se formira duboka rupa, ali da se ne dođe do dna, premažu se jajem, umućenim sa 1 supenom kašikom svežeg mleka i kašičicom ulja i zatim se stavi manje parče testa, namaže se.
Ređa se u tepsiju s rastojanjem jedna od druge i svaka se ostavi sat vremena da naraste. Pre nego što se stave u rernu, ponovo se premažu smesom od jaja.
Mali brioši se peku na 200 stepeni otprilike 15 min.
Vade se i ostave se da se ohlade u potpunosti. Pre posluživanja brioši se raseku odozgo tako da se dobije poklopac sa lopticom odozgo i napune se kugolm sladoleda ili voćem po izboru.
Recept je za tipičan sicilijanski brioš, koji se naziva Brioche col Tuppo i predstavlja jedan od najpoznatijih sicilijanskih slatkiša. Sam po sebi ne sadrži ništa neobično, zapravo sastojci su sasvim elementarni, i postoje u svakom domaćinstvu, takođe i u velikom broju drugih slatkiša.
Međutim, Sicilijanski brioš je drugačiji od ostalih, jer je obavezno karakterističnog oblika. Ona se zove Brioche col Tuppo, a Tuppo znači loptica, perika, punđa od kose, reč je preuzeta iz francuskog jezika i brioši se poistovećuju sa lepom malom francuskom damskom punđom.
Na Siciliji ili tačniji u Kataniji, brioši se poslužuju za doručak uz kapućino umesto kroasana i tekom leta s punjenjem od voća i sladoleda.
U prošlosti brioši su se spremali sa masti, a sada sa lepim, veoma kvalitetnim maslacem.