Način pripreme
U posudici pomešamo sve sastojke (so, beli luk u prahu, selen, čubar, šareni biber, kumin) i meki maslac i mešamo dok se ne dobije homogena kašica.
Pile operemo, očistimo ako ima ostalog perja, odsečemo masnu žlezdu na trtici. Laganim pokretima odlepimo kožu od mesa počinjući odozgo od samog vrata po leđima ka batacima, pazeći da se ne pokida i da ostane samo pile.
Isto radimo i sa druge strane iz pravca grudi. Cilj je da se dobije džep između mesa i kože koji ćemo popuniti delom kašice od maslaca i začina.
Pile prebacujemo u šerpu sa debelim dnom i vatrostalnim poklopcem.
Kašicom dobro istrljamo pile iznutra i spolja, tako što se ne preskače ni dobijeni džep između mesa i kože.
Limun rasečemo na pola i sokom od jedne polovine zalivamo pile iznutra i splja.
Drugu polovinu limuna ostavljamo celu i ubacujemo u prsa pileta zajedno sa celom glavicom belog luka (oljuštena samo od spoljašnih listova), strukić ruzmarina i žalfiju. Ostavljamo na barem sat, dva da se začini pre kuvanja.
Sipamo jednu čašu vode u šerpu i poklopimo. Stavljamo na tepsiju u donji deo rerne i uključujemo na 220 stepeni sa uključenim ventilatorom. Nakon otrpilike sat vremena okrećemo dinstano pile i vraćamo na još 30 - 40 minuta tako što se na kraju pečenja skida poklopac kako bi porumenelo.
Poslužuje se sa salatom ili garnirungom po izboru.
Pripremljeno na ovaj način dinstano pile postaje veoma ukusno - prilikom probadanja direktno se odmrzava meso tako što u isto vreme ima ukusnu hrskavu koricu.
Dinstano pile sa biljkama i začinima je veoma ukusno!