Način pripreme
Brašno obavezno mora da se proseje barem dva - tri puta kroz sito kako bi se ubacio vazduh u njega i testo da postane vazdušasto.
U posudi sa polovinom mlake vode se ostopi kvasac, dodaje se maslinovo ulje, šećer i lepo se izmeša. Postepeno se dodaje brašno uz neprestano mešanje, ostala voda i na kraju so da ne bi napravilo reakciju i da ne neutralizuje kvasac.
Umesi se rukama meko i lepljivo testo i prebacuje se u posudu podmazanu maslinovim uljem, uvija se streč folijom (kako bi se izbegla pojava korice), ostavlja se na toplom na otprilike 40 minuta da naraste i nadođe.
Gotovo testo, ako se zatvori u hermetičkoj posudi i drži se u frižideru, može da se koristi u roku od 24 sata kako za pravljenje pice, tako i za hleb.
Kada je testo nadošlo, deli se na 6 lopti i svaka se razmesi dobro sa brašnom koliko je potrebno da upije. Loptice se uvijaju vlažnom krpom i ostavljaju se na još 15-20 minuta. Za 1 veliku picu potrebna je jedna lopta, druge se stavljaju u frižider.
Lopta testa se razvija oklagijom na nabrašnjenoj površini tako što se po kraju pravi rubić.
Testo ne sme da beži i da se savija kada ga stavimo u nauljenu i nabrašnjenu tepsiju. Ako beži, znači da mu treba još brašna.
Pomešamo paradajz pire sa presovanim čenovima belog luka i 1 supenom kašikom maslinovog ulja i pečemo u prethodno zagrejanoj rerni na MAX (od 200 do 300 stepeni) prema mogućnostima rerne, na srednjoj rešetci i sa uključenim ventilatorom.
Što je veća temepratura, to je bolje. Peče se dok ne bude gotovo, dok ne postane hrskava - otprilike 15 minuta (na temperaturi rerne od 240 stepeni). Seče se na porcione komade i servira se vruća sa dobro ohlađenim pivom.
Domaća pica Paparaci je veoma ukusna.
Komentari