Mali mesečevi keksići

LiudmilaLiudmila
Inovator
4681661k162
Mali mesečevi keksići
Fotografije: Liudmila
1 / 2
14/03/2024
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
15 min.
Kuvanje
10 min.
Ukupno
25 min.
Porcije
6
"Mesečev kolač - kineski kolač za dugovečnost i harmoniju. Energetske kuglice. Tako se nazivaju zbog njihove kaloričnosti. Mesečev kolač se obično jede uz šolju čaja."

Potrebni sastojci

  • ulje - 30 ml
  • kikiriki puter - 30 g
  • žumance - 1
  • brašno - 240 g
  • prašak za pecivo - 1/2 kašičice
  • jovorov sirup - 160 ml
* merne jedinice

Način pripreme

Mesečev kolač - kineski kolač za dugovečnost i harmoniju. Energetske kuglice. Tako se nazivaju zbog njihove kaloričnosti.

Mesečev kolač je tradicionalno kinesko jelo, koje se jede za vreme Jesenjeg festivala.

Predstavlja mali okrugli kolač prečnika otprilike 10 cm i debljine 3, 4 cm. Njegov nadev je bogat i gust. Mesečev kolač se obično jede uz šolju čaša.

Tradicionalno mesečevi kolači imaju otisak na vrhu koji predstavlja kineske simbole za dugovečnost ili harmoniju. Drugi znakovi koje se stavljaju su mesec, cvetovi, vinova loza, zec (takođe je simbol meseca) itd.

Najčšći nadev mesečevih kolača je od pasulja, paste od semena lotosa, čokolade, zelenog čaja, sladoleda, krem sira, slanih žumanaca, morskih proizvoda, voća i povrća ili pečenog svinjskog mesa.

Odnos testa - nadeva je obično u korist testa, ako testo za jedan kolač ima 25 g, nadev će biti od 50 g.

Brašno je osnovni sastojak ovog recepta i ono u velikoj meri određuje kvalitet kolača. Što je niži sadržaj proteina u brašnu, to će testo biti mekše i nežnije.

Brašno prosejte u duboku posudu. Kašikom napravite udubljenje u sredini i sipajte javorov sirup. Dodajte žumance, kikiriki puter i ulje. Izmešajte dok se sastojci ne sakupe u loptu. Rukom mesite dok se ne dobije meko testo.

Ako testo postane suvo i sipljivo, dodajte još malo ulja ili sirupa. Ako je vlažno, sipajte još brašna.

Nemojte previše mesiti. To razvija gluten i čini testo težim za oblikovanje. Uvijte ga u svežu foliju i ostavite da se odmori na 30-40 minuta u frižideru.

Od testa se rukom prave mali krugovi koji se pune izabranim - sušenim i slanim žumancima, pastom od mung pasulja i drugim.

Najlakša varijanta je da ih napunite čokoladom ili džemom. Testo se oblikuje oko nadeva. Kolači se ređaju u tepsiju za pečenje obloženu papirom za pečenje.

Pecite na temperaturi od 190 stepeni 9 minuta dok ne postanu zlatkasti. Ako oblikujete veće mesečeve kolače, možete da stavite i na 200 stepeni. Gotove kolače naprskajte sa malo vode kako bi dobili hrskavu koricu.

Ja sam koristila nadev od domaćeg slatka. A šaru sam napravila pomoću dna čaše koja ima reljef, pritisla sam gotove kolačiće u rerni nakon njihovo prvog podizanja.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni: