Bonapeti.rs»Recepti»Hleb i testa»Fokača»Klasična fokača

Klasična fokača

marcheva14marcheva14
Šef kuhinje
1k2353k
Klasična fokača
Fotografije: marcheva14
1 / 5
Omiljeno
Skuvaj
Dodaj
Prijavi
Priprema
15 min.
Kuvanje
15 min.
Ukupno
30 min.
Porcije
1
"Nije samo pogača, već prava italijanska Fokača sa nežnom koricom i neodoljivom aromom"

Potrebni sastojci

  • brašno - 300 g, belo
  • brašno - 60 g, semolina
  • so - 5 g, krupna
  • kvasac - 7 g, suvi, brzodelujući
  • voda - 210 ml, topla (24 stepena)
  • maslinovo ulje - 60 ml
  • za posipanje
  • so - 2 g, krupna
  • semenje mirođije - 2 g
* merne jedinice

Način pripreme

U posudi se pomešaju dve vrste brašna i promešaju se žicom. Dodaje se suvi kvasac, voda temperature 24 stepena, so i polovina maslinovog ulja.

Prstima se uhvati testo i zamesi brzo oko 5 minuta dok se sastojci ne sjedine. Mešanje testa se brši rastezanjem testa, vraćanjem nazad i ponovnim rastezanjem. Kada se oblikuje u malu loptu, odozgo se izliva i drugi deo maslinovog ulja i zamesi se dok se potpuno ne usvoji.

Unutrašnja temperatura testa treba da je oko 25-27 stepeni. Testo se ostavlja da naraste.

Kada je gotovo izvadi se iz posude, stavlja se na radnu površinu, lupne se odozgo rukama, presavije se nekoliko puta ka sredini i ponovo se nežno oblikuje u loptu i ostavlja da naraste.

Nakon tog vremena vadi se iz posude i stavlja u pljosnatu posudu za pečenje, pošto se nekoliko puta opet presavija ka centru, nakon toga se oblikuje u pogaču, prstima se pritiska odozgo svuda da se naprave rupice i ponovo se ostavlja da se otpusti još oko 45 minuta.

Zatim se posipa oblino maslinovim uljem u mlazu, ponovo se prave rupe prstima i maslinovo ulje se poprska svuda, nakon čega se ponovo ostavlja da se otpusti još 45 minuta i nakon toga drvenim ražnjićem se izbodu mesta gde su se napravili mehuri od prstiju.

Posipa se semenjem mirođije ili svežim usitnjenim origanom.

Peče se u zagrejanoj rerni na 220 stepeni oko 15 minuta.

Beleška: Jedna prava italijanska Fokača koja ima izuzetno krhku koricu. Mnogo recepata sam pregledala, pre nego što sam ovaj pustila i malo ih je zaista napravljenih. Jedna fokača uvek iziskuje vreme za pripremu, zato što to nije samo pogača zamešana s brašnom, vodom i malo masnoće, to je specijalan hleb za svakog italijana. On je tanušan, hrskav i aromatičan tek ispečen pljosnati hleb.

Veoma tačno sam pratila recept i vreme za pripremu fokače master šefa Bruna Albuzea, temperaturu, izmerenu kuvarskim toplomerom, uključujući i krupnu so. Ova so je drugačija od svakodnevne koja se koristi. Ona je pljosnatih ljuspi, bogatog ukusa, krhka, nesimetrične strukture, ne topi se toliko brzo i često se koriti u kuinarstvu pri pripremi roštilja - povrća, različitog mesa i dr.

Brašno Semolina je od tvrde pšenice i pogodno je za pripremu paste rukom, fokača i drugih vrsta specijalnih hlebova. Brašno Semola je savršenog sadržaja glutena - oko 12, 5 % koje ne dozvoljava da naraste previše, a istovremeno je meko i elastično pri mešenju. U bugarskoj je poznato pod nazivom Griz od tvrde pšenice.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni: