Iđirot (Acorus calamus) je višegodišnja biljka koja je poznata od davnina. Potiče sa Himalaja i pripada porodici Acoraceae.
Rizom iđirota je mirisan, dugačak i debeo, puzav i prekriven ostacima listova. Rizom dostiže dužinu do 3 cm. Iz njega svake godine rastu nadzemni delovi. Završni pupoljak svakog proleća razvija stabljiku koja nosi cvet i lišće. U osnovi, listovi su crveno-ljubičasti.
Cvetovi iđirota su brojni, sitni, zelenkasto-žute boje. Plod je suvo zrno, ali u našim klimatskim uslovima plodovi nikada ne sazrevaju, zbog čega se biljka kod nas razmnožava vegetativno. Rizomi i listovi imaju vatreni ukus i prijatan miris.
Sastav iđirota
Iđirot sadrži eterično ulje, gorki glikozid akorin, holin, tanine, alkaloid kalamin, smolu, sluz, vitamin C itd.
Skupljanje i skladištenje iđirota
Iđirot raste u močvarnim predelima duž reka.
Upotrebni deo biljke je rizom. Vadi se u proleće - april ili u jesen - oktobar. Nakon vađenja, rizom se ljušti, seče i suši u hladu ili u sušari na temperaturi do 40 stepeni.
Propisno osušena biljka ima žuto-braon boju spolja i belu iznutra. Rok trajanja celog korena je 3 godine, a isečenog korena - 2 godine.
Osušen i upakovan iđirot može se kupiti i u specijalizovanim travarnicama, čija je cena oko 1 evra za 50 g.
Koristi od iđirota
Koreni iđirota pomažu iskašljavanje, stimulišu, deluju na ublažavanje bolova i dezinfekciju. Ova biljka se koristi za lečenje prehlade, gubitak apetita, srčane i bubrežne probleme, gorušicu, kašalj, reumatizam. Pomaže u jačanju nervnog sistema i poboljšanju vida i pamćenja.
Iđirot deluje stimulativno na apetit, što ga čini pogodnim za osobe koje pate od dispepsije i anoreksije. Utvrđeno je da sok rizoma iđirota pojačava lučenje hlorovodonične kiseline koja se nalazi u želucu.
Biljka ima veoma dobro tonizujuće i dejstvo protiv gasova, poboljšava varenje i poboljšava rad gastrointestinalnog trakta.
Brojna istraživanja pokazuju da iđirot ima antispazmodičko, uspavljujuće, analgetičko i sedativno dejstvo. Iđirot pomaže kod amnezije, hipohondrije, palpitacije, hroničnog bronhitisa.
Eterično ulje iđirota ima široku primenu u prehrambenoj, konditorskoj, parfimerijskoj i industriji likera.
Narodna medicina sa iđirotom
U narodnoj medicini, rizom biljke koristi se za bolesti bubrega i žuči, anemiju, bolove u stomaku, dijareju, gasove, žuticu, neredovne menstruacije.
Za spoljnu upotrebu, biljka se preporučuje za ispiranje usta kod krvarenja desni i zubobolje, za kupke kod čireva i gnojnih rana, za zdravu kosu.
Za unutrašnju upotrebu 1 kašičicu iđirota preliti sa 400 ml ključale vode. Potopite 1 sat i procedite. Pijte 15 minuta pre jela, 4 puta dnevno, po 1 šolju.
Žvakanje korena iđirota izaziva mučninu i povraćanje, zbog čega se koristi za odvikavanje od pušenja.
Štete od iđirota
Iđirot treba veoma pažljivo koristiti jer je otrovna biljka. Primenjuje se na recept i pod nadzorom specijaliste kako bi se izbegle neželjene komplikacije.
Komentari