Apetit kod odraslih

Vyara KostadinovaVyara Kostadinova
Početnik
281
Ishrana odraslih osoba

Gubitak apetita obično je simptom drugog osnovnog problema iako češće može da se manifestuje s godinama.

Stareći, ljudi imaju smanjen osećaj za ukus što može da bude zbog unosa lekova ili hroničnih bolesti. Otkazivanje bubrega, bolesti jetre i problemi sa štitnom žlezdom negativno utiču na normalan apetit.

Emocionalni faktori kao što su depresija i zabrinutost mogu da smanje apetit, pored alkohola, cigareta i zloupotrebe narkotika. Povratak želje za hranom zavisi od težine i uzroka simptoma njegovog gubitka.

Ako ste razvili tešku neuhranjenost kao posledicu njega, mogu da se daju hranljive materije intravenski što iziskuje hospitalizaciju. Ukoliko imate neku vrstu infekcije, apetit će vam se vratiti nakon što ona bude izlečena.

Evo nekih prostih saveta za buđenje apetita:

1. Jedite hranu koja izgleda i miriše privlačno i ukusno. Krupno isečeno povrće sa razbacanim peršunovim listovima peršuna i izrendanim sirom po njima ili širenjem toplog mirisa upravo ispečenog hleba mogu da uzrokuju asocijaciju prijatnog osećaja kada su bili konzumirani.

Takođe, nađite udobnu i prijatnu sredinu u kojoj ćete jesti i izbagavajte bučne ili stresne situacije dok nastojite da jedete. Izbegavajte da unosite tečnost pre ili za vreme obroka, zato što nas ona tera da se brže osećamo siti.

2. Potražite savet ako je gubitak apetita povezan sa zabrinutošću, opsesivno-kompulsivnim poremećajem ili depresijom. Pratite preporuke vašeg lekara o pravilnom unosu lekova i pridržavanju režima ishrane.

Apetit kod odraslih osoba

Koristite terapiju kako biste promenili vaše navike u ishrani i prihvatanju telesne slike u slučaju anoreksije ili poremećaja u ishrani. Površni trud za stimulisanje apetita neće uspeti ukoliko nezdrava emocionalna ubeđenja nastavljaju da postoje.

3. Korišćenje biljki kao što su mačja trava, matičnjak i hajdučka trava stimuliše apetit. Semenke mirođije, koren đumbira, žen šen, listovi papaje, plod papaje, menta, limun i blago ljute paprike takođe izoštravaju ukus i jačaju osećaj gladi.

Nemojte koristiti žen šen ako imate visok krvni pritisak. Uzmite neophodne dodatke ishrani - multivitamine za smanjivanje deficita u ishrani. Treba da se uzima više vitamina iz grupe B kako bi se stimulisao apetit i cink i bakar kako bi se pojačao osećaj ukusa,

4. Radite lagane fizičke vežbe kako biste povećali apetit. Probajte sa šetnjom, vožnjom bicikla, laganim vežbama joge ili laganim plivanjem kako biste stimulisali glad bez sagorevanja viška kalorija i bez otežavanja stganja postojećih bolesti. Vežbe će vam takođe pomoći i da brže apsorbujete hranljive materije iz hrane.

5. Prestanite sa pušenjem koje smanjuje apetit i povećava rizik od raka i drugih smrtonosnih komplikacija i oboljenja. Ne pribegqvajte često stomulantima poput kofeina, energetskih napitaka, slatke hrane i napitaka, zato što oni smanjuju apetit i nemaju hranljivu vrednost. Slatko povećava potrebu za ispijanjem više vode što dovodi do osećaja sitosti. Smanjite unos alkohola ili ga skroz izbacite.

6. Pijte mleko ili mlečne zamene tri puta na dan kako biste dobili neophodne kalorije i hranljive materije. Jedite integralni hleb, makarone, keksiće, žitarice i supe sa pavlakom.

Kre supe imaju više kalorija i sadržaj proteina od bujon i običnih supa. Doručak sa avokadom, bananama, kiselim mlekom, voćnim šejkovima i kravljim maslacem koji su hranljivi, ali i laki za apsorpciju, su predivno rešenje.

Pročitajte još kako da povećamo apetit kod odraslih.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest