Način pripreme
Rerna - 165-170 stepeni;
Papir za pečenje - 6 komada, krugovi;
Duboka posuda za ringlu.
1. Za bolji ukus orašasti plodovi se stave na papir za pečenje i zapeku se na 180 stepeni otprilike 8/10 minuta. Ohlade se i samelju se u ručnoj mašinici za orašaste plodove, jer će ih samleti malo krupnije, a to je i cilj - da budu krupnije mleveni.
2. U dubokoj posudi - dubokoj kaseroli se pomešaju jaje i šećer. Kratko se mute metalnom žicom za mućenje. Uzastopno se dodaje med, soda, mleko i istopljeni maslac, dobro se promeša i stavlja se na umerenu ringlu uz mućenje dok se smesa ne zagreje. Prvi znak da je smesa zagrejana je kada počne da se peni. Veoma brzo i višestruko povećava svoj obim. Kuvanje se nastavlja uz neprestano mešanje, dok se ne dobije prijatna karamel boja i ovo će potrajati otprilike 6-7 minuta od trenutka kada smesa počne da se peni. Skida se sa ringle i ostavlja se sa strane na 3-4 minute.
3. Brašno se proseje iznad posude miksera. Pravi se kladenac i sipa se topla smesa. Mesi se kukom za tvrdo testo. Dobijeno testo se prebacuje na radnu površinu, posutu dodatnim brašnom, otprilike 400 g. Mesi se rukama dok se ne dobije lepa glatka lopta testa, koja se ne lepi po rukama.
Količina lopte testa je otprilike 810-815 g. Testo se deli na 6 jednakih delova - svaka sa težinom od oko 135-138 g, koristi se vaga za tačno merenje testa.
4. Da bi bilo lakše koristi se prsten kalupa za torte sa prečnikom od 26 cm, koji se stavlja na papir za pečenje, a njegove konture se ocrtavaju olovkom za lakše razvijanje kora. Nije neophodno da budu savršeno razvijene, kore će se dodatno oblikovati nakon što se ispeku.
5. Komad testa se stavlja na iscrtani papir i razvija se pomoću oklagije (neka razvijanje bude od obrnute strane papire, da olovka ne bude obeležena). Papir je blago posut brašnom, takođe i testo. Ono je veoma elastično i veoma pogodno za posao. Razvijena ploča pomoću papira za pečenje se prebacuje u pljosnatu tepsiju za pečenje, tepsija od rerne je najpogodnija.
Dok se peče prva ploča, mogu da se razviju ostala testa, tako što se ređaju sa papirom zajedno jedno na drugo i prekrivaju se svežom folijom, da se ne bi sušilo.
6. Peče se na 165-170 stepeni ne više od 8-10 minuta. Ploče treba prijatno da porumene, a da se ne prepeku, da ne bi postale tvrde i lomljive.
7. Gotova, još uvek topla ploča se odmah oslobađa od papira i stavlja se na drugi suvi papir za pečenje, dok se u potpunosti ne ohladi.
Sastavljanje:
Kisela pavlaka se stavlja u široku cediljku da isteče veći deo vode iz nje. Kisela pavlaka se muti špatulom sa šećerom i korom limuna. Ne muti se mikserom, zato što će odmah postati tečna od bržeg mućenja.
Maslac se muti mikserom dok se ne dobije krem. Dodaje se krem sir, kratko se muti miksrom, pavlaka, kašika po kašika, mešajući špatulom. Dobija se lep sipkast krem koji se prekriva svežom folijom i ostavlja se u frižideru na 20 minuta da se stegne, lakše će se stavljati na kore.
Na svaku koru se stavlja prsten sa prečnikom od 20-22 cm i seče se po prečniku prstena. Isečci se čuvaju za dekoraciju torte. Kasnije će se samleti u blenderu da se dobiju mrve.
U kalup za torte sa pokretnim zidovima 20-22 cm na dno se stavlja papirni krug od papira za pečenje. Stavlja se na veliku /višu/ teglu. Ona će biti neophodna kako bi na kraju mogla lakše da se izvadi torta, da se izvuče iz prstena.
U kalup se stavlja kora. Prekriva se sa 5 supenih kašika krema od pavlake i maslaca, zagladi se. Obilno se posipa orasima, otprilike 3 supene kašike, i neoprezno se stavlja oko 50 g slatka od borovnica. Špatulom se rasporedi po površini kore.
Stavlja se druga kora, sledi krem od pavlake, orasi, slatko i tako do poslednje kore koja se prekriva samo kremom od pavlake.
Francuska seoska torta se pažljivo oslobađa prstena, izvlači se iz kalupa, stavlja se na poslužavnik. Ostalim kremom od pavlake tankom paletnom špatulom se premazuje i sa strane.
Samleveni ostaci od ploča obilno se posipaju po Francuskoj seoskoj torti i posipaju se po njenim zidovima.
Torta je gotova. Ostavlja se u frižideru na 1 noć.