Način pripreme
Ne radi se mikserom. Namaže se sprejem posuda sa kalupima za mafine.
U suvu posudu se sipa brašno, šećer i prašak za pecivo i so. Promeša se dobro.
U drugu posudu se stavlja jedno jaje i dodaje se mlaćenica, i muti se žičanom mutilicom. Dodaju se istopljeni maslac i kisela pavlaka.
Muti se u homogenu smesu. U početku pavlaka je u grudvicama, ali pri kontinuiranom mućenju smesa postaje glatka.
U brašnu se pravi udubljenje i sipa se tečna smesa, dodaje se slanina, usitnjeni luk i 2/3 sira čedra. Muti se dok se dobro ne sjedine sastojci.
Sa strabe se ostavlja toliko kašičica, koliko je rupa za mafine. U mom slučaju je 11 komada.
Kašikom za sladoled se grebe i stavlja se u gneza kalupa za mafine koji su podmazani. Malom kašičicom, balgo nakvašenom vodom, pravi se rupa u sredini i sipa se jedno celo sirovo jaje.
Pomoću nakvašene kašičice se poklopi smesa da pokrije jaje i tim delom smese koji je izdvojen sa strane se dopuni. Posipa se preostalim čedrom.
Peče se na 180 stepeni oko 30/35 minuta, dok se ne dobije zlatasta preplanulost. Serviraju se topli.
Beleška: Mlaćenica se sprema tako što se u sveže mleko iscedi sok od polovine malog limuna. Ostavlja se sa strane oko 10-15 minuta.
Ovi predivni kifle-mafini sa hrskavom koricom mogu da se naprave i sa kobasicom po želji. Ja sam ih spremila sa malo nemačke suve šunke i dodala sam ćorizo kobasicu, tako što sam ih zapekla na tiganju nekoliko minuta, da puste arome.
Ako nemate kašiku za sladoled, radi se kašikom. Nažalost ovaj recept nema gramaže, al pustiću slike, da se vidi kakve sam šolje koristila, to su one za krem brule. Tako je bilo prikazano i u videu uz recept.
Meni je ispalo 11 komada, zato mi je bilo i previše jaja, ali po receptu ih je samo 7 komada, a moji kalupi za mafine nisu od onih velikih.
Recept je izuzetno jednostavan, a vruće kifle-mafini su jedan predivan doručak.