Način pripreme
Radi se mikserom, ali mešenje može da se odradi i rukom. U posudu miksera se sipa brašno, dodaje se kvasac, meša se, dodaje se so i svi ostali sastojci.
Mesi se testo mikserom i mesi se do trenutka kada se testo odvojilo od posude. Ono treba da bude meko i da se ne lepi po rukama. Naulji se druga posuda uljem/maslinovim uljem i testo se ostavlja da naraste, tako što se pre toga okreće nekoliko puta kako bi se nauljilo sa svih strana. Uvija se u foliju.
Naraslo testo se deli na tri dela, tako što se svaki deo lagano razvija, premazuje se sa malo masnoće i ređaju se pogače jedna na drugu. Nakon toga se razvija kora debljine otprilike 2-3 mm i seče se na komade torte. Svaki trougao se uvija u rolat, tako što se njegovi krajevi približavaju jedan ka drugom kako bi se dobio nezatvoreni đevrek.
Kiflice se ređaju u tepsiju obloženu papirom za pečenje ili samo podmazanu masnoćom i ostavljaju se da narastu na otprilike 20-30 minuta.
Kuvano testo se sprema tako što se brašno zaliva vrućom vodom, meša se, ostavlja se da se ohladi i četkom se premazuju kiflice. Peče se na 180-200 stepeni otprilike 25 minuta.
Napomena: Originalne bečke kiflice se ne prave sa nadevom, ali svaka od vas koja poželi može da doda čokoladu ili slatko, ali to više neće biti bečke kiflice, nego samo kiflice sa nadevom.
Dodala samm 1 kašičicu ekstrakta vanile, iako ga u receptu nema, tako kao što sam u potpunosti ulje zamenila maslacem.
Ovog puta ih nisam razvijala u veliku koru, već sam otkidala lopticu, izmerila sam je na vagi, kako bi bila tačna gramaža, otprilike 100 g svaka i lagano sam ih oblikovala rukama i uvila u rolat. Kiflice mogu i da se premažu jajem, ali ja pokazujem recept bečkih kiflica iz vremena naših majki i baka, tako kako se prodavalo po pekarama kod nas.
Kiflice su prijatne arome maslaca i hrskave korice.