Način pripreme
Za pripremu domaćeg pirinčanog mleka možete koristiti praktično bilo koju vrstu pirinča - bisernog, baldo, arborio, karnaroli, basmati, jasmin, braon pirinač ili drugi. Dobro je probati svaki i saznati koji ukus i teksturu najviše volite.
Prvo operite i potopite pirinač u vodu. Beli - od dva do četiri sata, a braon - 8 sati.
Zatim stavite u šerpu sa 500-550 ml vode i kuvajte 15 minuta. Ostavite da se ohladi.
Ako ste odlučili da dodate štapić cimeta ili mahunu vanile, dodajte ih u pirinač dok se kuva. Ako ćete koristiti vanilin prah, dodajte ga na samom kraju, pre mlevenja.
Ohlađeni pirinač sipajte u bokal blendera zajedno sa preostalom tečnošću od kuvanja. Dodajte još 500 ml vode i blendajte maksimalnom brzinom minut i po ili dva. Štapić cimeta ili mahuna vanile treba prethodno ukloniti. Po želji dodajte kašiku biljnog ulja.
Procedite kroz fino sito i gotovo je! Ako je vaše biljno mleko gusto, razblažite ga sa malo vode. Konzistencija će mnogo zavisiti od vrste pirinča koji ste koristili.
Čuvajte u staklenoj posudi u frižideru i koristite pirinčano mleko kao napitak, dodatak kafi ili čaju, sastojak u raznim receptima kao zamenu za životinjsko mleko.
Domaće pirinčano mleko je izuzetno koristan napitak sa brojnim koristima za vaše zdravlje: poboljšava kardiovaskularnu aktivnost, pomaže u smanjenju holesterola u krvi, povećava imunitet i deluje antioksidativno i jača kosti.
Pored toga, pirinčano mleko je bogato vitaminima i mineralima (posebno ako je od smeđeg pirinča): kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, vitaminom D i nekim vitaminima B.