Način pripreme
Očistite, oljuštite artičoku i stavite je u posudu sa isceđenim sokom od limuna da ne pocrni.
Zagrejte vodu u šerpi sa malo soli i kašikom ili dve soka od limuna. Dodajte prepolovljene artičoke i kuvajte 10-12 minuta.
Ovde ću pojasniti da se ovo vreme kuvanja odnosi na male ili srednje artičoke, a kao što znate ima i džinovskih, kuvaju se malo duže.
Nažalost, upravo sam ih našao na tržištu i da budem iskren, više volim one normalne veličine. Druga stvar je što sam naišao i na prilično staru artičoku, koja je unutra već napravila dlačice, pa sam polovinu izdubio da bih ih uklonio.
Sveži predstavnici ovog povrća nemaju ovo, a samo spolja treba oljuštiti. Odnosno, ukloniti žilave spoljne listove i oko dva centimetra od vrha, a ne kopati unutra. Ali u ovom slučaju je bilo neophodno.
Kada su polovine artičoke malo omekšale, izvadite ih iz vode i poređajte u pleh obložen papirom za pečenje. Ako koristite džinovsku artičoku, onda je treba iseći na deblje uzdužne kriške umesto na polovine. Pospite sa malo soli i maslinovog ulja i pecite dok ne porumeni.
U međuvremenu, na drugi nivo rerne stavite još jedan pleh sa opranim čeri paradajzom, oljuštenim čenovima belog luka, grančicama bosiljka, solju, biberom, belim balzamiko sirćetom i dobro pokapanim maslinovim uljem.
Pecite dok povrće ne omekša i lagano porumeni.
Kada je sve spremno, izvadite posudu sa artičokama iz rerne. Artičoke poređajte na veliki tanjir ili pojedinačne tanjire.
Omekšali i karamelizovani paradajz, beli luk i bosiljak prebacite u blender. Dodajte krem sir (u suštini je stvar ukusa koliko ćete staviti).
Pasirajte do glatkog ili poluglatkog krema. Po želji začinite sa još malo soli, bibera i pokapajte maslinovo ulje i sok od limuna.
Poslužite sos preko pečenih artičoka.
Lako i ukusno jelo su artičoke sa kremom od čeri paradajza!
Prijatno!