Način pripreme
Riba se očisti od škrga, creva i peraja. Ispere se hladnom (ili morskom) vodom i ostavi da se kratko ocedi krv dok ne pripremimo rasol. Da biste to uradili, sipajte krupnu so u veliku posudu sa ključalom vodom i mešajte dok se ne istopi.
Testiramo koncentraciju soli sa sirovim jajetom. Čim ispliva iz vode sa površinom veličine novčića, salinitet je dobar. Riba se stavlja u vatrostalnu posudu ili emajliranu duboku posudu. Prelijte ohlađenom salamurom i ostavite ribu u frižideru 4-5 sati.
Ribu nakon soljenja isecite na kotlete debljine 2 cm. Krastavce i limun sečemo na tanke kolutove.
Postoje dve opcije za pripremu ove konzerve. Jedna je da se ispeče riba, a drugi da se kuva na pari.
Ja lično preferiram drugu opciju, jer kada se ispeče, riba ostaje suva, a prepečena koža ne dozvoljava sosu da prodre i začini meso. Na dno šireg lonca ređaju se štapići vinove loze. Ribe se ređaju zbijeno preko njih i preliju se sa malo vode, da bude do „rešetke od grančica vinove loze”. Termička obrada traje dok kotleti ribe ne omekšaju.
U kuvani paradajz sos stavljaju se lovor, biber u zrnu i malo pimenta (sastojci su po vašem ukusu).
Zagreva se na vatri da se oslobode arome. U tiganj sipajte biljnu masnoću i čim dostigne temperaturu prženja stavite koricu starog hleba (stari ribarski trik). Na ovaj način ulje neće užegnuti, a njime se preliva marinirana slana riba. Imamo spremne i ohlađene sastojke i vreme je da ih sastavimo u tegle za konzerviranje.
Na dno staklene posude stavite kašiku ili dve paradajz pirea. Sledi kotlet palamide, kiseli krastavci, malo graška i kriška limuna. Začini su jedan lovorov list, 2 zrna pimenta i 5-6 zrna bibera po tegli. Ređamo naizmenično paradajz pire i ribu.
Na kraju završimo sa kašikom biljne masnoće. Stavite poklopce i sterilišite konzerve dva sata nakon ključanja vode.
Saznajte takođe kako se pravi sveža usoljena palamida, ukusna pohovana palamida ili saznajte više o ribi palamidi.