Način pripreme
Belo vino traži finiju obradu materijala od crvenog. Najvažnije pri proizvodnji belog vina je da šira treba da fermentira bez semenki, drški i potkožice. U te svrhe možete staviti u kacu letke na rastojanju od 1 cm.
Tako će kroz kanale isteći smao sok, a iznad rešetke će ostati tvrdi delovi. Možete staviti gustu mrežu od lozovi graščica pre unutrašnjeg otvora kanala, zato što će se na taj način prinos povećati.
U tom slučaju držite kanal otvoren i prilikom punjenja posude sok se ocedi. Grožđe možete iscediti ručnom presom da biste povećali prinos.
Izgnječite grožđe nakon što se završi prirodno oticanje soka i onda dodatno izgnječen sok dodajte u dobijeni.
Obično je šira mutna i treba da se razbistri. Na 1 litar šire se dodjaje 1 gram 6% sumporaste kiseline. Tako pripremljena širase ostavlja da odstoji 16-20 sati.
Za brže bistrenje pomaže temperatura - što je ladnije, to se proces ubrzava.
Posle pretočite izbistrenu širu u posudu za fermentaciju, nemojte je puniti do kraja, a ostavite malo rastojanja odozgo.
Obično se odvojeni mulj dodaje u džibri i kad fermentira se koristi za kuvanje rakije.
Nakraju na 100 litara šire se dodaje 2% vinski kvasac. Posuda treba da bude na hladnom mestu. Treba da proteče burna fermentacija, nakon toga se istače i ostavljamo da proteče tiha fermentacija.
Kad i tiha fermentacija prođe belo vino se ostavlja na 3 nedelje da se izbistri. Na kraju se vino ovaja od mulja, da ne prokisne i da se ne pokvari.