Način pripreme
Operemo i dobro osušimo kolenicu. Na veliku drvenu dasku stavljamo krupniju so, biber i stino isečemo origano i ruzmarin. Za bolji rezultat sačivamo mast koja se odvojila na hladnoj površini bujona. Njom premažemo kolenicu. Tako se začini lakše zalepe kad se začinjava.
Pomešamo sve suve sastojke i njima natrljamo svinjsko meso. U odgovarajućoj posudi pomešamo vorčester sos, bujon, maslinovo ulje, beli luk u prahu i alevu papriku. Dodajemo i preostali deo zelenih začina. Pomešamo sve sastojke da dobijemo pastu.
Smesu prstima utrljamo u kolenicu, posebno se trljaju presečeni delovi konusa, odakle mirisi mogu da kroz mišićna vlakna prođu u unutrašnjost, nemojte zaboraviti i kožu, onatreba da bude pokrivena potpuno.
Kolenicu stavljamo u pleh, obložen folijom. Meso treba da odstoji u frižideru jedan dan.
Izvadimo meso iz frižidera i ostavite ga 1-2 sata na sobnoj tempreraturi pre termičke obrade.
Za glazuru pomešamo crno vino, med i bujon u kaseroli i kuvamo dok se tečnost ne redukuje do željene konsistenicje.
Četkom, napravljenom od grančica ruzmarina namažemo meso obilno sa svih strana. Stavimo ga u odgovarajući pleh, dodajemo goveđi bujona, čija je količina 2/3. Pokrijemo posudu za pečenje folijom. Pečemo prethodno ugrejanoj rerni na 250 stepeni dok koža ne dobije zlatnobraon boju.
Za vreme pečenja pratimo količinu tečnosti u plehu, i ako je potrebno dodajemo još bujona ili vode. Kad bude gotovo skidamo foliju, namažemo kolenicu još jednom medenom glazurom i pečemo još 20 minuta na 180 stepeni, dok kožica ne postane hrskava.
Ako su uslovi pečenja ispoštovani, kad izvadite meso ono treba da bude izuzetno krto i sočno, i da se odvaja od kostiju. U sos iz pleha možete dodati i malo brašna i pavlaka da se zgusne, i da servirate u posudi za sos.
Servirajte sa odgovarajućom salatom. Ako je prilog pečeni krompir, možete ga prekriti sosom koji se odvojio prilikom pečenja.