Skamorca

Hristiana N.Hristiana N.
Početnik
17
Slamorca
Fotografija: Дарья Яковлева from Pixabay

Pitate se šta je skamorca? Ako ste ljubitelj različitih vrsta sireva i kačkavalja, onda možda vi već znate za ovaj proizvod koji postaje sve popularniji na našem tržištu.

Skamorca je vrsta italijanskog sira u obliku kruške. Moderan sir se pravi pre svega od kravljeg mleka, a južni delovi Italije - regioni Pulija i Kampanija su prihvaćeni kao njegova domovina gde se dosta aktivno proizvodi.

Njegov naziv potiče od reči capa mozza ili testa mozzata što u prevodu znači odsečena glava. Lagan miris ovog italijanskog delikatesa je poznat i po drugim plemenitim sirevima.

Ovaj specifičan kruškast oblik se dobija prilikom njegovog ceđenja i sušenja. Mleko se prebacuje u cediljku nakon njegovog zgušnjavanja kako bi iscurela suvišna vlaga, nakon čega se jedan kraj proizvoda vezuje konopcem (otprilike 1/3) i kači se negde da visi.

Na ovaj način od gravitacije skamorca dobija svoj karakterističan oblik. Obično je jedan komad veličine otprilike 10-15 cm u prečniku u svom širokom delu, ali isto toliko i po dužini. Prilikom njegovog pravljenja dobija se sasvim tanka i veoma glatka korica. Kada je gotov, njegova veličina može da varira od 0.5 do cela 2 kg.

Postoje dve vrste italijanskog sira. Jedan je obična skamorca koja podseća na ukus mocarele. Njena masnoća je izuzetno visoka - otprilike 44%, tako da kada se konzumira prvobitan ukus ovog sira se oseća dosta masno u ustima. Njegova boja je bela ili veoma bledo žućkasta.

serviranje skamorce

Druga vrsta je dimljena skamorca ili još nazvana Skamorca Afumikata (Scamorza Affumicata) koja je tamnije, boje badema. Ovde je ukus dosta nametljiviji, sa blagim priukusom pečenih orašastih plodova, zbog toga treba da se pazi kod njegovog dodavanja u druga jela. Dimljena aroma i ukus se postižu još za vreme procesa višenja i dosta podsećaju na dimljeni topljeni sir ili dimljeni kačkavalj.

Sir ima neponovljiv ukus, zbog toga može da se koristi u različitim receptima kao zamena za kačkavalj - za hladna ili topla predjela, pri pečenju mesa ili kao dodatak sendvičima sa pršutom. Ovo iskušenje može lako da bude pohovano zbog svog polutvrdog izgleda i gustine.

Izuzetno je odgovarajuć kod konzumacije vina - preporučuje se obična prirodna skamorca da se jede pre svega sa belim i svežim vinima. Zbog svojih izraženijih kvaliteta ukusa i aroma, dimljena se odlično kombinuje sa roze vinom ili laganim crvenim vinima.

Prosečne nutritivne vrednosti konzumiranog dimljenog sira na 100 g su: energetska vrednost -1470 kJ / 354 kcal; masnoće: 28 g, od kojih 19 g su zasićene masne kiseline; ugljenih hidrata je 1.5 g, od koji su 0.7 šećeri. Belančevina u njemu je 24 g, a soli 2 g.

U Bugarskoj cena ovog mlečnog proizvoda varira u zavisnosti od njegove vrste. Obična bela skamorca je jeftinija od dimljene - ona može da se nađe u većim lancima supermarketa po ceni od 8-9 leva za 300 grama. Dimljena varijanta košta otprilike 10 leva za istu količinu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

3
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni