U sve komplikovanijem životu, put ka zdravlju se traži u pravilnom režimu ishrane, gde hrana sadrži najviše moguće korisnih materija. Potraga dovodi naučnu zajednicu do flavonoida, za koje se ispostavlja da imaju mnoštvo pozitivnih delovanja na organizam - štiti od dijabetesa, od lošeg holesterola, ima jako antioksidativno dejstvo, antibakterijski i antimutacioni značaj za ćelije, profilaktičko delovanje na mnoga oboljenja.
Tako stižemo do jednog flavonoida nazvanog hesperidin, koji ima važan značaj za zdravlje kardiovaskularnog sistema i za generalno dobro zdravlje.
Opšte informacije o hespiridinu
Hesperidin je flavonoidni glukozid. Njegova aglikonska forma je poznata kao hesperetin. Naziv potiče iz latinskog jezika i bukvalno znači voće citrusnog drveća. Ono je osnovni izvor hesperidina. U najboljim količinama se nalazi u limeti, pomorandži, grejpfrutu i limunu. Ima ga i u listovima menta, kao i u listovima biljke buču.
Francuski hemičar Lebreton je otkrivatelj terapeutskog proizvoda za zdrav gastro-intestinalni sisrem hesperidin, tako što prvi izvlači hesperidin iz unutrašnjih slojeva kora citrusnog voća.
Funkcije i svojstva hesperidina
Nezamenjiva svojstva hesperidina za održavanje dobrog opšteg zdravlja su neosporno dokazana. Njegova osnovna funkcija je u održavanju normalne aktivnosti kardio-vaskularnog sistema. Ima značaj i za normalizovanje i balansiranje metabolizma, kao i za pervenciju artritisnih i reumatoloških problema.
Hesperidin raspolaže antihiperlipidemičnim svojstvima, zbog čega je pogodan za profilaktiku kardiovaskularnih oboljenja. On jača arterije, vene i kapilare i održava normalan rad srca.
Zbog svojih antihiperlipidemičnih svojstava, hespiridin je opcija za balansiranje arterijskog i krvnog pritiska. Njegova protivupalna i antioksidansna svojstva su prednost koju dobijaju oni koji koriste ovu materiju za normalizovanje drugih procesa.
Hesperidin je i odlično sredstvo za kontrolu hronične venske insuficijencije. Prepisuju ga kao dodatnu terapiju kod varikoznih vena. Ova materija ublažava stanja kod proširenih vena, modrca, otoka i bolova zbog povišenog krvnog pritiska u venama.
Za terapiju unutrašnjih i spoljašnjih hemoroida takođe može da se koristi hesperidin. On smanjuje simptomatiku analnih fisura i ublažava stanje obolelog, takođe i profilaktiše mesto za pojavu novih formacija.
Opšta ojačavajuća uloga na sudovima ove materije smanjuje hipertonične krize. Hesperidin pomaže telu i štiti ga od dodatnih komplikacija prilikom pucanja krvnih sudova i kod unutrašnjeg upalnog procesa.
Koristi unosa hesperidina
- Normalizuje naduvenost i otoke kod proširenih vena;
- Zaustavlja svrab i bolove kod proširenih vena i hemoroida;
- Poboljšava kognitivnu sposobnost;
- Normalizuje krvni pritisak;
- Ublažava bolove i težinu u nogama;
- Smanjuje upale po koži i ispod nje.
Unos i nus pojave hesperidina
Ova materija se unosi kao dodatak ishrani, zato što je u citrusnom voću njegova količina minimalna i nedovoljna za terapiju ili profilaktiku.
Potrebna dnevna doza je od 140 do 600 miligrama u zavisnosti od oboljenja.
U kontraindikacije ulaze zabrana za korišćenje u trudnoći, tokom dojenja i kod nedavno odrađenog operativnog lečenja.
Nus pojave prilikom nepravilne doze su mučnina, vrtoglavica, bolovi i dijareja.
Pogledajte još:
- Korisna svojstva citrusa;
- 7 razloga da konzumirate češće citrusno voće.
Komentari