Uzroci pucanja kapilara
Pucanje kapilara je veoma čest problem, posebno kod žena.
Uzroci nastanka mogu biti brojni, dobroćudni ili patološki. Genetske predispozicije, nedostaci u ishrani (posebno vitamina C i avitaminoze P), privremene hormonske promene (trudnoća, predmenstrualna faza) i nepravilne navike ponašanja (preterano izlaganje suncu, nedostatak fizičke aktivnosti, prekomerna težina/gojaznost i stres) često postoje istovremeno.
Uprkos tome, manje je žena koje pate od ispucalih kapilara zbog patoloških razloga (povišen nivo adrenalina, Kušingova bolest, Ehlers-Danlosov sindrom, Marfanov sindrom) ili drugih razloga (kao u terapiji, zasnovanoj na kortikosteroidima); čak i neke pilule za kontracepciju mogu pogoršati problem kod nekih predisponiranih žena.
Kako znati da li imate krhke kapilare
Krhkost kapilara dolazi sa pojavom manje ili više obimnih tačkastih hemoragičnih mrlja (petehije, ekhimoze i hematomi), posebno na licu i nogama. Ova slika, kada je posebno očigledna, ukazuje na stanje zvano purpura, u kome se hemoragijske manifestacije javljaju spontano ili nakon minimalne traume.
Mere i ishrana protiv popucalih kapilara
Osim gore navedenih uzroka, krhkost kapilara se prvenstveno leči dijetalnim i intervencijama u ponašanju.
Zbog svoje efikasnosti veoma su popularne namirnice i dijetetski proizvodi na bazi šumskog voća (maline, borovnice, kupine, ribizle i ogrozda), trešanja, suvih šljiva i vitamina C, kojima se često dodaju grožđe i sok od citrusa - zbog njihovog antioksidativnog dejstva, zeleni čaj i slično.
I dalje u oblasti ishrane, ponekad se preporučuje suplementacija esencijalnim omega-3 masnim kiselinama i ishrana posebno bogata citrusnim voćem (posebno koncentrovanim sokom od limuna).
Farmakološki tretman popucalih kapilara
U apotekama su dostupni lekovi, koji sadrže neke aktivne sastojke biljnog porekla ili derivate korisne u lečenju krhkosti kapilara. Klasični primeri su vitamin C (askorbinska kiselina), escin (dobija se iz semena divljeg kestena), rutin ili rutozid i hesperidin (bioflavonoidi, posebno prisutni u agrumima - hesperidin - i u heljdi - rutozid - koji imaju sinergistički efekat sa vitaminom C i poboljšavaju zdravlje kolagena, a samim tim i kapilara, povećavaju elastičnost venskih zidova i reapsorpciju edema, a korisni su i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, zahvaljujući svojim pozitivnim dejstvom na visok pritisak, protiv upala i imaju efekat na poboljšanje stanja holesterola).
Fitoterapija za popucalih kapilare
U fitoterapijskoj oblasti široku primenu imaju ekstrakt polena, crvene vinove loze i drugih lekova bogatih flavonoidima (centella asiatica, borovnica, propolis, mlečni čičak, ginko biloba, mesarska metla) i baš zbog osobina da deluju kao zaštita kapilara. Za popucale kapilare potražite biljke bogate flavonoidima.
Komentari