Bonapeti.rs»Tradicija austrijske kuhinje: jela i kulinarska baština

Tradicija austrijske kuhinje: jela i kulinarska baština

Korisnik#341796Korisnik#341796
Početnik
14
Beč

Austrijska kuhinja je bogata, raznolika i duboko ukorenjena u tradiciji, sa bogatim uticajem susednih zemalja poput Nemačke, Mađarske, Italije i Češke. Iako je austrijska kuhinja poznata po svojim neodoljivim slatkišima, kao što su Sacher torta ili Apfelstrudel, njen gastronomski identitet u velikoj meri čine slana jela koja su suštinska u svakodnevnoj ishrani. U ovom članku ćemo se fokusirati na tradicionalna austrijska jela, njihovu istoriju, popularnost i specifičnosti.

Istorija austrijske kuhinje

Kao i mnoge evropske kuhinje, austrijska kuhinja je oblikovana kroz vekove različitih kulturnih uticaja, koji su se stvorili u carstvu Habsburga, kada je Austrija bila prepoznatljiv centar u Evropi. U to vreme, austrijska kuhinja je bila poznata po bogatstvu sastojaka i tehnika pripreme, koje su bile pod uticajem italijanske, mađarske, češke i čak osmanske kuhinje. U Habsburškoj monarhiji, kulinarstvo je bilo visoko cenjeno, a hrana je često bila luksuzna i raskošna. U svim delovima carstva postojali su različiti regionalni specijaliteti, koji su se u međuvremenu stopili i postali deo šire austrijske kuhinje. Tako su se razvili mnogi recepti, a mnoge od njih postale su simboli austrijske tradicije.

Danas austrijska kuhinja čini pravi spoj jednostavnosti i sofisticiranosti. Iako je često povezana sa “teškim” jelima i obiljem mesa, austrijski obroci uglavnom se baziraju na jednostavnim i lokalnim sastojcima, koji se pripremaju sa ljubavlju i pažnjom.

Klasična austrijska jela

Austrijska kuhinja je poznata po tome što u velikoj meri uključuje meso, krompir, kupus i druge povrće koje se sporo pripremaju i često kuvaju u velikim količinama, kako bi jela bila zasitna i hranljiva.

Wiener Schnitzel (Bečka šnicla)

Bečka šnicla

Bečka šnicla je najpoznatije austrijsko jelo i pravi simbol austrijske kuhinje. Ovaj jednostavan, ali ukusan obrok sastoji se od tanko izmučenog telećeg mesa koje se panira i prži u dubokom ulju. Tradicionalno se servira uz krompir salatu, što je jedno od tipičnih priloga za ovo jelo, ali se ponekad može naći i sa drugim vrstama priloga poput džema od brusnice.

Za pripremu Wiener Schnitzela, meso mora biti vrlo tanko, a paniranje mora biti ravnomerno i hrskavo. Iako je jelo jednostavno, bitna je tehnika prženja, jer samo dobro pržena šnicla ima onaj pravi hrskavi sloj sa sočnim mesom unutar.

Tafelspitz (Kuvana govedina)

Tafelspitz je jedno od najomiljenijih i najtradiocionalnijih jela u Austriji. To je jednostavno jelo koje se sastoji od goveđeg mesa koje se kuva u vodi sa povrćem (šargarepa, peršun, luk) i začinima. Ovaj obrok je lagan, ali veoma hranljiv i često se servira sa različitim prilozima, kao što su pire krompir, jabučni sos ili sosevi poput hrena.

Tafelspitz je često jelo koje se priprema za specijalne prilike ili porodične obroke. Može se jesti u kombinaciji sa svežim hlebom, ali i sa pečenim povrćem.

Sauerbraten (Kiselo pečenje)

Sauerbraten je jelo koje se pravi od govedine koja je prethodno marinirana u mešavini octa, začina i povrća. Nakon što meso upije sve ukuse, kuva se polako, čineći ga vrlo sočnim i punim ukusa. Iako postoji mnogo varijacija ovog jela u različitim delovima Nemačke i Austro-Ugarske, austrijski Sauerbraten je najpoznatiji po svom karakterističnom sosu od kisele pavlake i začina. Uz Sauerbraten se često servira krompir, pirinač ili čak knedle.

Kaiserschmarrn

Kaiserschmarrn je popularno austrijsko jelo, koje je u stvari slatki obrok, ali zbog svoje česte upotrebe u savremenim obrocima, može biti i deo glavnog jela, kao desert. To je neka vrsta razmrvljene, debele palačinke, koja se priprema u tavi, presecajući je tokom prženja na male komade. Često se servira sa šljivama ili džemom od malina.

Iako se često svrstava među deserte, Kaiserschmarrn je tokom istorije bio poznat kao brzi obrok cara Franca Josipa, koji je bio poznat po svojoj jednostavnoj, ali izuzetno ukusnoj ishrani.

Kohlrouladen (Kupusne rolnice)

Kohlrouladen su rolnice od kuvanog kupusa koje se pune mlevenim mesom (najčešće svinjetinom ili govedinom), pirinčem i začinima. Nakon što se rolnice naprave, kuvaju se u gustoj, bogatoj supi, što im daje sočnost i dubok ukus. Ova jela su vrlo popularna zimi, jer su teška i zasitna. Kohlrouladen su jelo koje često pravi svaka austrijska porodica, sa malo različitih varijacija. Ponekad se uz ove rolnice servira krompir ili pire krompir.

Kasnocken (Austrijske knedle)

Kasnocken je jelo koje je veoma popularno u Tirolu, ali se pravi i širom Austrije. To su male knedle od testenine, obično punjene sirom i prelivena sa topljenim maslacem. Kasnocken su ukusan i bogat obrok, idealan za hladne zimske dane. Za pripremu, brašno se meša sa jajima, sirom i začinima, zatim se kuvaju male kuglice, koje se prže na maslacu dok ne postanu zlatno-smeđe. Kasnocken se često služe sa kiselim kupusom ili salatom.

Schnitzelvariationen (Varijante šnicla)

Osim klasične Bečke šnicle, postoje i različite druge vrste šnicla u Austriji, koje su vrlo popularne. Pored teleće, možete pronaći svinjsku šniclu, pileću šniclu i čak šniclu od ribe, poput šnicle od štuke. Svaka od ovih varijacija ima svoj karakterističan način pripreme, ali osnovna tehnika je slična – meso se panira i prži u dubokom ulju.

Frittatensuppe (Supica sa palačinkama)

Frittatensuppe je vrlo jednostavna, ali ukusna supa, koja se priprema od pileće ili goveđe supe, u koju se dodaju tanki rezanci od palačinke. Ova supa je tipična za austrijsku kuhinju i često se služi kao predjelo. Frittatensuppe je jelo, koje se priprema u domaćinstvima i restoranima, jer je lagano, a ipak izuzetno ukusno. Uz supu se često servira i svež hleb ili peciva.

Austrijska kuhinja, sa svojim bogatstvom ukusa, tradicija i regionalnih specijaliteta, zaista zaslužuje pažnju ljubitelja hrane širom sveta. Njeni koreni sežu duboko u istoriju, kroz brojne carigradske i dvorske uticaje, kao i u bogate tradicije koje su se razvijale kroz vekove. Svaka regija Austrije ima svoje jedinstvene recepte, a sve je povezano zajedničkom ljubavlju prema dobroj hrani, ali i spoju tradicije i inovacije.

Austrija je i domaćin brojnih festivala hrane i vina, koji omogućavaju ljudima da istraže ne samo klasične recepte, već i savremene interpretacije tradicionalnih jela. Kultura zajedničkih obroka, bilo da je to porodični ručak ili večera sa prijateljima, odražava važnost zajedništva i ljubavi prema hrani u austrijskoj svakodnevici.

Međutim, austrijska kuhinja nije samo priča o jelu. Ona je i priča o narodima, regijama i istorijskim prilikama, koje su oblikovale ovu zemlju. Od mešavine alpskih i panonskih uticaja, preko bogate imperijalne prošlosti, austrijska kuhinja je prilagodila mnoge strane tradicije u jedinstvene, karakteristične specijalitete. Mnoge od ovih tradicija i jela ostaju verna originalnim receptima, dok druge evoluiraju kroz inovacije savremenih kuhara. Kada se pomene austrijska kuhinja, nije moguće zaboraviti ni njen značaj u globalnoj gastronomskoj sceni. Austrija je dom mnogim restoranima koji se ponose visokom kulinarskom kreativnošću, dok su jela iz ove zemlje postala nezaobilazna u mnogim restoranima širom sveta. Razumevanje ukusa i struktura ovih jela pruža uvid u duboku povezanost hrane sa identitetom nacije. Na kraju, austrijska kuhinja je mnogo više od hrane – ona je odraz kulture, tradicije i ljubavi prema životu, i ostaje neizbrisiv deo globalne gastronomije. Bez obzira na to da li se uživa u jednostavnom obroku u domaćoj kuhinji ili se sedi u luksuznom restoranu, jela iz austrijske kuhinje ostaju simbol gostoprimstva, kvaliteta i uživanja u životu.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest