Bonapeti.rs»Japanska kuhinja: tradicija, popularna jela i kulinarska filozofija

Japanska kuhinja: tradicija, popularna jela i kulinarska filozofija

ažurirano:
Korisnik#341796Korisnik#341796
Početnik
3
Japan

Japanska kuhinja, poznata kao washoku, jedan je od najprepoznatljivijih i najcenjenijih kulinarskih stilova na svetu. Njena filozofija kombinuje poštovanje prema prirodi i pažnju na sezonske sastojke, sa preciznim tehnikama pripreme hrane. Prepoznatljiva po svojoj jednostavnosti, eleganciji i zdravim sastojcima, japanska kuhinja je uvrštena na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine 2013. godine.

Istorijski razvoj japanske kuhinje

Razvoj japanske kuhinje vezan je za istorijske i kulturne promene koje su oblikovale Japan. Tradicionalna japanska kuhinja razvila se tokom perioda Edo (1603–1868), kada su postavljena mnoga pravila i tehnike pripreme hrane koja se danas koriste. Međutim, čak i pre perioda Edo, japanci su usvojili mnoge aspekte kineske i korejske kuhinje, poput upotrebe pirinča, čaja i sojinog sosa. Budizam i vegetarijanstvo igrali su važnu ulogu u oblikovanju kuhinje, posebno u periodu kada je meso bilo zabranjeno zbog verskih razloga. Ipak, morski plodovi ostali su dominantni zbog japanskog geografskog položaja. Otvaranje Japana prema svetu u 19. veku donelo je promene u ishrani, uvođenjem mesa i novih tehnika pripreme, što je omogućilo širenje jela, kao što su sukiyaki (jelo sa mesom i povrćem u loncu) i tempura (prženo povrće i morski plodovi).

Tradicionalna jela i njihova simbolika

1. Sushi i sashimi

Sushi

Sushi je verovatno najpoznatije japansko jelo, sa više različitih stilova. Tradicionalni sushi se priprema sa pirinčem začinjenim sirćetom i kombinacijom sirove ribe, morskih plodova, povrća i algi. Različite vrste sushija uključuju nigiri (pirinač sa tankim slojem ribe), maki (sushi rolne) i temaki (ručno valjane rolnice). Sashimi se sastoji od sveže, tanko isečene sirove ribe ili mesa, koja se služi bez pirinča, ali uz sosove kao što su soja sos i wasabi. Ovo jelo naglašava čistoću ukusa, teksturu i svežinu sastojaka.

2. Ramen

Ramen je jelo s rezancima koje je preuzeto iz Kine, ali je postalo sinonim za japansku kulturu i svakodnevni obrok. Sastoji se od pšeničnih rezanaca u bogatom bujonu sa dodatkom svinjskog mesa, jaja, morskih algi i povrća. Vrste ramena se razlikuju po bujonu, koji može biti napravljen od misoa, soje, soli ili tonkotsu (svinjskih kostiju).

3. Tempura

Tempura

Tempura je jelo koje potiče iz portugalske kuhinje, a u Japan je stiglo u 16. veku. Sastoji se od morskih plodova, povrća, pa čak i voća, umočenih u lagano testo i prženih na visokim temperaturama. Rezultat je lagana i hrskava korica, koja se obično servira uz blagi sojin sos i ribani rotkvu.

4. Miso supa

Miso supa je osnovno jelo koje prati većinu obroka u japanskoj kuhinji. Pravi se od misua, fermentisane paste od soje, koja se meša sa dashi bujonom (osnova od morskih algi i ribe). Miso supa sadrži tofu, morske alge i povrće, a smatra se zdravom i hranljivom.

5. Okonomiyaki i takoyaki

Okonomiyaki je japanska verzija palačinke, koja sadrži povrće, meso ili morske plodove, a peče se na ploči i prekriva sosom i majonezom. Ovaj obrok je popularan u oblastima kao što su Osaka i Hiroshima. Takoyaki su male loptice od testa, ispunjene komadićima hobotnice, koje se peku u specijalnim kalupima. One su omiljene među ulicnim prodavcima i smatraju se savršenom grickalicom.

6. Nabe jela

Nabe je naziv za japanska jela iz lonca koja se pripremaju tokom zime. Sastojci kao što su meso, povrće, tofu i rezanci kuvaju se u bujonu u velikim loncima na stolu, a gosti sami serviraju hranu u činije. Sukiyaki i shabu-shabu su najpoznatiji oblici nabe jela.

Estetika i prezentacija hrane

Japanska kuhinja se odlikuje ne samo ukusom, već i estetikom i prezentacijom. Japanci veruju da hrana treba da bude vizuelno privlačna i često koristi sezonske boje i dekoraciju.

Sezonski sastojci imaju poseban značaj – u proleće se koriste trešnjini cvetovi za dekoraciju, leti osvežavajuće povrće i riba, a u jesen hrana koja evocira tople boje i ukuse.

Obroci i običaji u japanskoj kuhinji

1. Doručak

Tradicionalni japanski doručak je jednostavan, ali izbalansiran obrok koji uključuje pirinač, miso supu, ribu, ukiseljeno povrće i umeboši (kiseli šljive).

2. Ručak i večera

Ručak se obično sastoji od manjih obroka kao što su ramen, sushi ili bento kutije. Bento je popularna forma japanskog obroka u kutiji koja sadrži pirinač, meso ili ribu, povrće i ukiseljeno povrće, organizovano na privlačan način.

Večera je najvažniji obrok dana i često je raznovrsnija. Japanci uživaju u raznim jelima, uključujući ribu, meso, povrće i supu.

Filozofija ishrane i zdrave navike

Japanska kuhinja se smatra jednom od najzdravijih na svetu, delom zbog tradicije konzumiranja svežih i sezonskih sastojaka, ali i zbog balansa hranljivih materija. Fokus na povrće, ribu, minimalno obrađene sastojke i male porcije doprinose dugovečnosti japanskog stanovništva. U japanskoj kulturi, postoji koncept hara hachi bu, što znači jesti dok nisi 80% sit, što se povezuje sa zdravim pristupom ishrani i sprečavanjem prejedanja.

Uticaj japanske kuhinje na svet

Tokom poslednjih nekoliko decenija, japanska kuhinja je postala svetski fenomen. Sushi je postao globalni trend, dok su jela kao što su ramen, tempura i okonomiyaki sve češći na međunarodnim menijima. Japanska kuhinja je inspirisala mnoge strane kuhinje da primene principe svežine i minimalizma u pripremi hrane.

Japanska kuhinja predstavlja spoj tradicije, kulture, filozofije i estetskog izraza. Od jednostavnih jela poput miso supe, do složenih delicija kao što su sushi i ramen, japanska kuhinja odražava poštovanje prema prirodi i pažnju prema detaljima.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

0
Ukupno glasalo: 0
50
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni