Nemačka kuhinja je poznata širom sveta po svojim raznolikim jelima koja se razlikuju od regiona do regiona. Iako je tradicionalno zasnovana na jednostavnim, ali hranljivim sastojcima, nemci su uspeli da je obogate kroz vekove. Kultura kuvarstva u Nemačkoj se oblikovala pod uticajem više faktora, uključujući klimu, geografiju, kulturne i političke promene. U ovom članku ćemo razmotriti ključne aspekte nemačke kuhinje, najpoznatija jela i običaje koji čine ovu kuhinju jedinstvenom.
Istorija nemačke kuhinje
Nemačka kuhinja je bila pod velikim uticajem poljoprivredne tradicije zemlje, ali i evropskih kuhinja. Tokom srednjeg veka, hrana je bila zasnovana na jednostavnim, jeftinim, a hranljivim namirnicama kao što su žitarice, krompir, meso, povrće i mlečni proizvodi. Takođe, za Nemačku je karakteristična i kultura piva, koja se kroz vekove razvijala paralelno sa kulinarskom tradicijom. U Nemačkoj je postojala podela između severnog i južnog dela zemlje, i to se vidi i u njihovim kulinarskim tradicijama. Na severu su ljudi više koristili ribe i plodove mora, dok su na jugu česta jela na bazi mesa, poput svinjetine i govedine. U 16. veku, otkrivanjem Novog sveta i uvođenjem začina i egzotičnih biljaka, kuhinja je postala bogatija i raznovrsnija. Nemačka kuhinja danas predstavlja spoj starih tradicija i modernih inovacija, i smatra se jednim od temelja evropske gastronomije.
Osnovne karakteristike nemačke kuhinje
Nemačka kuhinja je, kao i mnoge druge evropske kuhinje, zasnovana na sezonskim i lokalnim namirnicama. Jela su često teža, s puno mesa, krompira, povrća, hleba i pekarskih proizvoda. Međutim, s dolaskom globalizacije, mnogo nemačkih jela je postalo dostupno i u drugim zemljama. U većini nemačkih jela, meso je glavna namirnica, a najčešće se koristi svinjetina, govedina, piletina, teletina i riba. Krompir je osnovna namirnica koja se priprema na mnogo različitih načina – od pečenog, kuvanog do prženog ili kao pire. Povrće je takođe vrlo prisutno, ali najčešće se koristi kupus, kelj, praziluk i šargarepa. Za mnoge nemce, obrok bez mesa i krompira je nezamisliv.
Nemačka jela-klasična i moderna
Među najpoznatijim nemačkim jelima, koja odražavaju karakteristike tradicije zemlje su:
Svinjski pečenac (Schweinebraten) - Ovo jelo je jedno od najpoznatijih i najomiljenijih u Nemačkoj. Svinjetina se peče polako, sa začinima i povrćem, dok se ne postigne savršen sočan i hrskav spoljašnji sloj. Obično se servira uz knedle (Semmelknödel) i kisele krastavce, što je tradicionalni prilog.
Currywurst - Jedno od najpoznatijih brze hrane u Nemačkoj. Sastoji se od pečene kobasice koja se seče na komade i prekriva se specijalnim kiselim začinjenim curry umakom. Currywurst je neizostavna u Berlinu, gde se smatra specijalitetom.
Wurst (Kobasica) - Nemačka je poznata po velikom broju vrsta kobasica, sa regionalnim varijacijama. Neke od najpoznatijih su bratwurst, bockwurst i blutwurst. Svaka od njih ima svoju jedinstvenu pripremu, začine i način posluživanja.
Sauerbraten - Ovo je jelo koje predstavlja svinjski ili goveđi pečenac, ali je specifično po tome što meso mora da se marinira u vinjaku ili ocatu nekoliko dana pre nego što se peče. Jelo se često poslužuje uz pire krompir i povrće.
Kartoffelsalat (Krompir salata) - Krompir salata je jedan od najvažnijih priloga u Nemačkoj, a recepti variraju od regiona do regiona. Obično se priprema sa kuvanom, iseckanom krompirom, lukom, majonezom ili vinagretom, senfom, povrćem, a često se dodaju i jaja ili svež peršun.
Bratkartoffeln (Prženi krompir) - Ovo je još jedno omiljeno jelo u Nemačkoj, a pravi se od krompira, koji se najpre skuvaju, a zatim prže na tavi sa lukom i začinima. Obično se servira uz meso, ali i kao glavno jelo u vegetarijanskoj varijanti.
Eintopf (Jedno lonac) - Eintopf je vrsta jela, koje se pravi od povrća, mesa i krompira, sve kuvano zajedno. Ovo jelo je popularno tokom hladnih meseci, jer je veoma hranljivo i daje snagu. Nemački eintopf može sadržavati razne vrste mesa, kao što su svinjetina, govedina ili piletina, a u povrću najčešće ima kupus, šargarepu i krompir.
Maultaschen - Ovo je vrsta nemačkih raviola, tradicionalno iz pokrajine Švabija. Maultaschen se puni mlevenim mesom, povrćem, začinima, i često se servira u supama ili pržena sa lukom.
Knödel (Knedle) - Knedle su vrlo važan deo nemačke kuhinje. One mogu biti pravljene od različitih sastojaka, kao što su krompir, hleb ili brašno. Knedle se obično služe uz meso, kao prilog.
Schwäbischer Zwiebelrostbraten - Ovo jelo dolazi iz Švabije i sastoji se od sočnog komada govedine prekrivenog prženim lukom, a često se servira uz knedle i povrće.
Upotreba začina i bilja u nemačkoj kuhinji
U nemačkoj kuhinji začini igraju veoma važnu ulogu. Iako nisu u tolikoj meri upotrebljavani kao u nekim mediteranskim kuhinjama, neki začini i bilje su ključni za karakteristične ukuse. Najčešće korišćeni začini su biber, peršun, majčina dušica, ruzmarin, lovorov list, i senf. Biber se koristi u gotovo svim jelima, dok majčina dušica i ruzmarin često prate jela sa mesom. Senf je takođe ključni sastojak, posebno u pripremi različitih kobasica i u umacima. Razni sirci i marinade daju poseban šmek, dok je hleb obavezan dodatak uz gotovo svaki obrok.
Nemačka kuhinja nudi širok spektar jela koja odražavaju bogatstvo i raznolikost ove zemlje. Bez obzira da li se radi o mesu, krompiru, povrću ili začinima, svako jelo ima svoju specifičnost i tradiciju koja se prenosi sa generacije na generaciju. Dok je kuhinja Severne Nemačke poznata po ribama i morskim plodovima, na jugu dominiraju meso i teži obroci. Nemačka kuhinja se i dalje razvija, ali su osnovna jela, kao što su bratwurst, svinjski pečenac i razne vrste krompir salata, ostala u srcu nemačkog naroda.
Komentari