Način pripreme
1. Luk se isecka i prži se u maslacu na umerenoj vatri da se dobije zlatkasta boja. Ostavlja se sa strane.
2. Beli luk i peršun se istucaju u avanu ili se samelju i pomešaju se sa mlevenim mesom.
3. Meso, slanina, bekon, mesnata slanina i džigerica se sitno iseckaju. Ako imate mašinu za šečenje mesa, uštedeće vam dosta vremena. Želimo da pašteta ne bude kao kaša, nego u seoskom stilu, zato je ne meljemo. (Džigerica treba prethodno da bude ukiseljena i lepo oprana, da pušta krv, koliko je to moguće. Osim teleće ili svinjske, možete da koristite i pileću ili kombinaciju dve ili tri vrste).
4.U velikoj posudi se pomešaju sve komponente za paštetu, zajedno sa soli, listićima majčine dušice od tri stručka, konjak, biber i ljutu papričicu. Sve se lepo promeša.
5. Pravougaoni pleh sa visokim stranicama se obilno namaže svinjskom mašću. Smesa za paštetu se sipa unutra, pritisne se i izravna. Odozgo se stavlja lovorov list i četvrta grančica majčine dušice.
Pokriva se aluminijumskom folijom i stavlja se u rernu na 160 stepeni, tako što se na dno same rerne stavlja tepsija puna vodom. Tako se ostavlja dva sata.
6. Proverava se da li je pašteta gotova, tako što se probode drvenim štapićem - ono treba da izađe čisto, isto kao kad proveravamo peciva.
Takođe, treba da primetimo da li postoji višak tečnosti i da sačekamo da se upije ili ispari, tada možemo biti sigurno da je gotovo.
Kada pritisnete prstom ne sme da izlazi roze vodica. Ako primetite da izlazi, pojačajte rernu na 180 stepeni.
7. Gotova pašteta se ostavlja da se ohladi i stavlja se u frižider na nekoliko sati, tako što se odozgo pritisne nekim težim predmetom.
8. Domaća seoska pašteta je raskošna poslastica.
Servira se sa prepečenim kriškama ili toplim seoskim hlebom.
Prijatno!
*Ako smatrate da je količina prevelika, napravite sa pola doze, da biste je probali.