Način pripreme
1. U posudi umutite usitnjeni kvasac sa pola lagano zagrejane vode i malo belog brašna tako da dobijete kašu. Pustite da se aktivira.
2. Sve vrste brašna pomešajte sa solju i dodajte preostalu vodu, aktivirani kvasac i maslinovo ulje.
Prvo promešajte i po potrebi dodajte malo više vode, jer ove vrste brašna upijaju više tečnosti nego obično brašno.
Vaše testo treba da postane glatko i srednje mekano.
3. Podelite ga na 10 delova i od svakog formirajte okruglu lepinju. Složite u tepsiju - podmazanu ili prekrivenu papirom za pečenje, ostavljajući mali razmak između njih. U sredini lepinja napravite poprečne rezove dubine oko pola prsta.
4. Pokrijte tepsiju blago vlažnom čistom krpom i ostavite je na toplom oko sat vremena. Vekne treba malo da narastu. Možda ćete morati da čekate duže, u zavisnosti od temperature u sobi.
5. Pecite na 190 stepeni u zagrejanoj rerni 25 do 30 minuta. Znaćete kada budu gotove, tapkajući koru i kada čujete zvuk šupljine. Orijentišite se prema rumenoj boji lepinja.
6. Gotove dijetetske lepinje rasporedite na rešetku da se ohlade, tako ćete imati primamljivu hrskavu koricu. Ako ćete ih čuvati do sledećeg dana, čuvajte ih u dobro zatvorenoj hermetički zatvorenoj posudi. Na taj način će omekšati, ali uvek ih možete prepoloviti pre služenja i lagano zapeći na suvom tiganju. Onda ih samo zamislite premazane nečim ukusnim ili samo posute lepim maslinovim uljem.
Osim što su ukusne, ove lepinje su i zdrave i mogu biti prisutne u bilo kojoj ishrani, jer se belo brašno može u potpunosti zameniti brašnom od spelte ili jednozrne pšenice, a laneno brašno i ovseno brašno mogu se povećati.
U tom slučaju, lepinje će biti mnogo tvrđe i neće toliko da narastu. Zbog toga je u ovom receptu data optimalna varijanta da budu istovremeno korisne, dijetetske i idealne teksture i mekoće.
Zahvaljujući uglavnom lanenom brašnu, ove slatke i ukusne dijetalne lepinje sa lanenim brašnom bogate su vitaminima, mineralima, hranljivim sastojcima, vlaknima i korisnim masnim kiselinama.