Način pripreme
Višisoaz znači grad Viši, grad u jugoistočnoj Francuskoj, poznat po brojnim mineralnim izvorima. Međutim, uprkos imenu ne postoje tačni podaci o tome da li nešto drugo ovu čuvenu supu povezuje sa Francuskom.
Prema većini teorija, francuska supa svoju slavu stiče čak s one strane okeana pre nego što postaje hit i u Francuskoj. Francuska ili ne, ovo je klasična supa koja može da se posluži kako topla, tako i hladna.
Osnovni sastojak za ovu supu je praziluk koji je trenutno na tržištu. Drugi važan dodatak je lep domaći bujon kojeg savetujem da napravite sami. Jedan zaista sjajan način da iskoristimo ostatke mesa i povrća koje imamo u frižideru.
Krupno iseckamo beli deo praziluka. Dinstamo u istopljenom maslacu.
Nakon što počne blago da omekšava i da dobija zlatastu boju, stavljamo poklopac i po potrebi - malo vode ili bujona. Dinstamo još otprilike 10-15 minuta dok praziluk u potpunosti ne omekša.
U njega dodajemo sitno iseckane kockice krompira i bujon, koliko je potrebno da ih pokrije. Kada se i one skuvaju, dodajemo ostali bujon i začinimo.
U zavisnosti od gustine koju želimo da postignemo, možemo da dodamo još bujona ili vode. Kada je supa gotova, skidamo sa ringle i dodajemo pavlaku. Pasiramo.
Supu sa prazilukom Višisoaz poslužujemo toplu ili hladnu sa svežom majčinom dušicom i mrvicama maslaca.