Način pripreme
Glavno u receptu jeste da se riba dobro obradi, da se odere, da se izvade kosti, leđna i stomačna kost.
Možete da koristite bilo koju slatkovodnu ribu, preporučujem krupne, masne ribe koje svakako nisu dobre za prženje, već samo za mariniranje ili roštilj.
Ja sam pravila po ovom receptu sa Masnim Šaranom, Tolstolobikom, Amurom, krupnim Karašom i krupnom Crvenoperkom i rezultat, iako je drugačiji, uvek je veoma dobar.
Seče se na zalogaje koji se stavljaju u prethodno prokuvanu slanu salamuru od krupne soli. Zalogaji se namoče u salamuri 48 sati. Nakon što se riblji zalogaji izvade iz salamure, dobro se ocede, bez da se peru.
Pravi se marinada od gorenavedenih količina sirćeta, šećera, belog vina, isceđene dve pomorandže, ljute paprike, crog bibera i mlevenog jednog zrna pimenta, zaliva se riba i dobro se izmeša, nekoliko puta tokom sat vremena. Ostavlja se u marinadi na jednu noć.
Narednog dana se blago procedi i riblji zalogaji se ređaju u teglicu i zalivaju se unapred proprženim i ohlađenim uljem. Tako marinirana riba može da izdrži nekoliko meseci u frižideru.
Pre konzumacije marinirana riba može da se garnira mirođijom i starim lukom, dobija se sjajna riblja salata.
Marinirani Karaš je veoma uspešan, probajte!
Napomena: Ja često pravim ovu salatu od nekolko vrsta sitne ribe, u zamrzivaču skupljam sitnu ribu sa nekoliko izleta, crvenoperke, karaše i šta god sitno da se pojavi, kada sakupim 4-5 kg sitnih ribica, očistim i dobija otprilike 2 kg kvalitetnog materijala za marinadu po ovom receptu.
Kod sitne ribe vadim samo filetiće. Inače, najisplativiji je tolstolobik, on je jeftin i ima niske kvalitete ukusa, ali po ovom receptu postaje savršen i sa jednom ribom od otprilike 7-8 kg mogu da izvučem dosta materijala i punim teglice za celu zimu.